آیا دیسک کمر خوب می شود

آیا دیسک کمر خوب می شود ؟

درد کمر ممکن است برای هر فردی پیش بیاید، یکی از رایج ترین درد های کمر دیسک کمر می باشد. دیسک کمر یک بالشتک های لاستیکی بین استخوان های مهره بوده که دور نخاع می پیچند.

 دیسک‌های ستون فقرات نقش بسیار مهمی در قسمت پشت بدن ما ایفا می‌کنند. آن‌ها فشار و استرس وارده بر مهره‌ها را جذب کرده و از نیم‌تنه بالایی حمایت به عمل می‌آورند. هر دیسک یک کپسول صاف و گرد است که حدود ۱ اینچ قطر و یک چهارم اینچ ضخامت دارد. دیسک ها بشکلی محکم بین ستون فقرات قرار گرفته و توسط رباط های متصل کننده استخوان های نخاع به هم پیوسته می شوند.

بعضی اوقات از درد دیسک کمر به عنوان وسیله ای برای جذب فشار و شوک یاد می شود. با گذشت زمان و افزایش سن این دیسک ها ضعیف تر و آسیب پذیر تر می شوند.

بیماری‌های ستون فقرات علل مختلفی دارد که عضلات ستون فقرات یکی از آنهاست، به علاوه استفاده نامناسب، مسائل ژنتیکی فتق دیسک ، تنگی ستون فقرات کمری و آرتروز از دیگر علت‌ها است که توجه و مراقبت از عضلات ستون فقرات منجر به پیشگیری از وقوع آسیب‌های این ستون می‌شود.

دیسک کمر

نشانه‌ های دیسک کمر عبارتند از:

  • درد قسمت پایین کمر
  • درد دست ها و پاها
  • خواب رفتن پا
  • ضعف پا

آیا دیسک کمر خوب می شود ؟

اکثر بزرگسالان کمردرد را در طول زندگی خود تجربه می کنند. برای اکثر این دردها نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اکثریت کمردرد بدون درمان یا بدون دارو و یک دوره کوتاه مدت استراحت حل می شود. با این حال، هر فردی با علائم هشدار دهنده باید توسط متخصص ستون فقرات ارزیابی شود.

در پاسخ به این سوال که آیا دیسک کمر خوب می شود باید گفت در مرحله اول درمان ديسك كمر فرد باید استراحت کند البته منظور چند ماه استراحت نیست بلکه ابتدا استراحت مطلق ۳ روزه بعد استراحت نسبی و انجام فعالیت های روزانه به گونه ای که متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به بیمار آموزش می دهد.

درمان پزشکی بیماری دیسک کمری معمولا به ارائه یک برنامه ساختار یافته ای از درمان فیزیکی و داروها می پردازد. درمان اولیه بیماری دیسک کمری شامل داروهای ضد التهابی شامل ایبوپروفن یا ناپروکسن می باشد. این داروها می توانند به کاهش درد و التهاب همراه با بیماری دیسک کمری کمک کنند.

فیزیوتراپی از تکنیک های مختلف برای درمان بیمار و کاهش علائم دیسک کمر استفاده می کند. روش های درمان غیر فعال می تواند به ریلکس کردن بدن کمک کند، این روش ها شامل ماساژ بافت نرم، گرم و سرما درمانی، تحریک الکتریکی (تحریک الکتریکی عصب از روی پوست)، و آب درمانی می باشد.

جراحی باز

در صورت ملایم بودن علائم و عدم احتمال تشدید شدن علائم نیاز به جراحی نخواهد بود. بااین حال اگر نشانه‌ها حاکی از افزایش فشار روی اعصاب نخاعی باشد، چاره‌ای جز انجام جراحی، آن هم به صورت فوری، نخواهد بود. پزشکان پیش از اتخاذ این تصمیم وجود نشانه‌های ضعف در عضله‌های پا، درد مداوم و نقص عملکرد روده یا مثانه را بررسی می‌کنند.

درمان جراحی فتق دیسک کمری یا بیرون زدگی دیسک کمر شامل روش‌های زیر می‌شود:

  • لامینکتومی و دیسککتومی
  • میکرودیسککتومی
  •  فیوژن (خشک کردن یا الحاق) خلفی مهره‌های کمری

توضیحات و تصاویر تمرینات ورزشی مناسب بعد از جراحی دیسک کمر را در ” ورزش های بعد از جراحی دیسک کمر ” می توانید مشاهده کنید.