انحراف ستون فقرات

انحراف ستون فقرات

ممکن است فردی از یک بلندی سقوط کرده باشد یا در اثر حادثه دچار انحراف ستون فقرات شده باشد! در هر دو حالت باید جراحی ستون فقرات توسط بهترین جراح مغز و اعصاب صورت بپذیرد تا شکل مهره‌ها به حالت اولیه بازگردد.

ستون فقرات حالتی S مانند دارد و از نخاع در برابر آسیب‌های جدی محافظت می‌کند. هرگونه تغیر شکلی که در این ستون رخ دهد، حالت طبیعی بدن را دچار مشکل می‌کند و فرد نمی‌تواند کارهای روزمره‌اش را به درستی به انجام برساند.

حتی در صورتی که ستون فقرات آسیب جدی دیده باشد و مهره‌ها دچار شکستگی شده باشند، ممکن است بیمار نتواند دیگر هیچ وقت حرکت کند و برای همیشه زندگی بر روی صندلی چرخ‌دار را تجربه کند.

علائم انحراف ستون فقرات

والدین در فرزندان بالای ۸ سال خود به علائم انحراف ستون فقرات مانند باسن و شانه های نا متقارن، خمیدگی بدن به یک سمت ، احساس درد در بالای نواحی دچار عدم تعادل توجه کنند و اختلاف طول پاها در صورت مشاهده هر یک از این علائم حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایند

بسیاری از بیماران مبتلا به اسکولیوز به خاطر این که شکل کمر آن‌ها غیرعادی به نظر می‌رسد، به متخصص ستون فقرات مراجعه می‌کنند. در اغلب موارد انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) موجب بروز درد در بیمار نمی‌شود اما گاهی به مرور زمان باعث کمر درد می‌شود.

تشخیص و درمان این عارضه

انحراف ستون فقرات اگر زود تشخیص‌ داده‌ شود معمولاً به‌طور کامل‌ قابل‌ اصلاح‌ است‌. متخصص ستون فقرات ، شانه ها، قفسه ی سینه، لگن و پاهای شما را به دنبال هر گونه عامل غیر طبیعی و یا عدم تقارن، معاینه خواهد کرد. اگر مورد قابل توجهی پیدا شود، به کمک اشعه ی ایکس زاویه انحراف (cobb) اسکولیوز و یا همان شدت آن را اندازه گیری می کنند.

روش درمان سنتی مربوط به این مشکل شامل روش‌های ورزش و حرکات اصلاحی انحراف ستون فقرات ، بریسینگ، دستکاری، تحریک الکتریکی و استفاده از کفی طبی در کفش است. تمرینات ورزشی با هدف تقویت عضلات مرکزی شکم و کمر و بهبود انعطاف‌پذیری آنها می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد

گزینه جراحی ستون فقرات باید برای کسانی در نظر گرفته شود که علت خاص بیماری آنها شناخته شده است و هیچ کدام از درمان‌های غیر جراحی برای آنها نتیجه بخش نبوده است. بیماران باید خطرات ناشی از جراحی را در برابر فواید احتمالی آن به دقت در نظر بگیرند. مذاکرات مفصل با یک متخصص ستون فقرات قبل از تمایل به این گونه درمان‌های تهاجمی، ضروری است.