دیسک ها در واقع چند وظیفۀ مهم مثل ثابت نگه داشتن ستون مهره ها و امکان ایجاد تسهیل حرکت مهره ها را به عهده دارند. در مواردی که دیسک ها آسیب ببیند، باید به دنبال بهترین درمان دیسک کمر بود و میزان و نحوۀ استراحت برای درمان دیسک کمر را نیز آموخت.

دیسک ها به طور کلی از دو بخش تشکیل شده اند:

 1. لایۀ خارجی الاستیک که به آن فیبروز آنولوس نیز گفته می شود.
 2. محتوای هسته که ژله ای است و به آن پالپوزیس گفته می شود.

بهترین درمان دیسک کمر معمولاً انجام دادن نرمش های کششی و استراحت های دوره ای است و عمل های جراحی، علاوه بر تبلیغات زیادی که برای آن ها انجام می شود، معمولاً توصیه نمی شود. نحوۀ استراحت برای درمان دیسک کمر متفاوت با استراحت های معمولی است و حتماً باید آن را آموزش ببینید.

مشکلات دیسک چه علائمی دارد؟

بهترین درمان دیسک کمر در ابتدا این است که بدانید دچار مشکلات دیسک شده اید. علائم رایج مشکلات دیسک کمر عبارت است از:

 1. کمردرد
 2. پخش شدن درد در پاها
 3. وخیم تر و شدید تر شدن درد در صورت خم شدن یا نشستن های طولانی مدت
 4. شدت گرفتن درد با سرفه یا عطسه کردن
 5. سوزن سوزن شدن و گز گز کردن پاها

نحوۀ استراحت برای درمان دیسک کمر اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورتی که مناسب نباشد، می تواند وضعیت بیمار را وخیم تر کند. می توان گفت از جهتی بهترین درمان دیسک کمر استراحت به میزان کافی و به نحو مناسب است.

چه عواملی احتمال ایجاد دیسک کمر را افزایش می دهد؟

استفاده از بهترین درمان دیسک کمر نیز ممکن است در صورت وجود عوامل زیر در فرد، مؤثر واقع نشود:

 1. چاقی
 2. ضعیف بودن عضله ها و ماهیچه ها و آسیب پذیری آن ها در برابر ضربه ها و فشارها
 3. ورزش نکردن به صورت منظم
 4. کشیدن سیگار
 5. افزایش سن
 6. استفاده از روش های نامناسب و غیر اصولی برای بلند کردن اشیاء از روی زمین

شما می توانید با آموختن نحوۀ استراحت برای درمان دیسک کمر و نرمش ها و حرکات کششی مربوط به آن، حتی از بروز دیسک کمر نیز پیشگیری کنید که در حقیقت این روش بهترین درمان دیسک کمر به حساب می آید.

بهترین درمان دیسک کمر

بهترین درمان دیسک کمر چیست؟

  بیشتر مشکلات و دردهای ناشی از دیسک اغلب نیازی به درمان خاص ندارد و با یاد گرفتن نحوۀ استراحت برای درمان دیسک کمر و همچنین انجام چند حرکت کششی سبک برطرف می شود. ولی به طور کلی رایج ترین و بهترین درمان دیسک کمر موارد زیر است:

 1. حرارت درمانی
 2. ماساژ دادن های منظم و اصولی و در صورت امکان همراه با پماد های ماساژی که میزان درد را کاهش می دهد.
 3. استفاده از داروهای ضد التهابی و استروئید ها
 4. استفاده از مسکن ها و داروهایی که درد را در ناحیۀ مورد نظر تسکین و کاهش می دهد.
 5. دریافت و پیاده سازی برنامه های تمرینی نرمشی و حرکت های کششی که به منظور بهبود قدرت بدن و انعطاف پذیری آن طراحی شده اند.
 6. تزریق کردن داروهای استروئیدی ضد التهاب به ناحیۀ دیسک ها

به یاد داشته باشید بهترین درمان دیسک کمر استراحت کردن و پرهیز از انجام دادن فعالیت های سنگین و غیر اصولی بدنی می باشد. آموختن نحوۀ استراحت برای درمان دیسک کمر هم می تواند در فرایند بهبودی و درمان بسیار کمک کننده باشد.

برای درمان و بهبود مشکلات ناشی از دیسک ها چه کارهایی می توان انجام داد؟

بهترین درمان دیسک کمر نگهداری مداوم آن از رسیدن آسیب های مجدد یا فشار آمدن به دیسک است. به طور کلی به جز یاد گرفتن نحوۀ استراحت برای درمان دیسک کمر، راهکارهای اشاره شده در ادامه نیز می تواند برای کاهش درد و بهبود دیسک ها بسیار مؤثر و کاربردی باشد:

 1. از نشستن های طولانی مدت پرهیز کنید.
 2. از بلند کردن جسم ها و ابزارهای سنگین به شدت خودداری کنید.
 3. اگر دیسک دچار خم شدگی یا پیچ خوردگی بشود، فشار بر روی دیسک ها افزایش پیدا می کند و درد شدت می یابد.
 4. بهترین درمان دیسک کمر افزایش قدرت عمومی بدن، به خصوص در نواحی شکمی است. اگر عضلات اطراف معده و شکم قوی باشد، بهتر می تواند از کمر حمایت کند و جلوی رسیدن آسیب به آن ناحیه را بگیرد.
 5. تمرین های انعطاف پذیری عضله ها و حرکت های کششی را به صورت منظم انجام دهید. این حرکت ها فشار روی عضله ها را کمتر خواهد کرد.
 6. تمرین های یوگا نیز در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود.

نحوۀ استراحت برای درمان دیسک کمر چگونه باید باشد؟

در کنار روش های درمانی دارویی، فیزیوتراپی، تزریق و انجام دادن حرکت های افزایش انعطاف و قدرت بدن، یاد گرفتن میزان و نحوۀ استراحت برای درمان دیسک کمر، می تواند بهترین درمان دیسک کمر به شمار بیاید. بسیاری از دیسک ها هیچ نیازی به عمل جراحی ندارد و با استراحت کردن های کافی و اصولی به مرور درمان و رفع خواهد شد. به یاد داشته باشید استراحت بیش از اندازه و چند ماهه نیز می تواند برای دیسک ها نوعی سم به حساب بیاید. شما می توانید به مدت سه روز استراحت مطلق داشته باشید و بعد از آن زیر نظر پزشک متخصص فعالیت ها و نرمش های سبک انجام دهید. پس از گذشت مدتی هم می توانید نرمش های ویژۀ ناحیۀ کمر و تقویت دیسک ها را از سر بگیرید و به طور عادی به فعالیت های روزمرۀ خود بپردازید. این روش کم هزینه ترین و بهترین درمان دیسک کمر است.

بیشتر بخوانید : راهنمای تمرینات ورزشی