ترمیم جمجمه

ترمیم جمجمه

به جراحی ترمیم آسیب دیدگی و نواقص جمجمه کرانیوپلاستی یا ترمیم جمجمه می گویند که نوعی از جراحی پلاستیک مرتبط با جمجمه است که توسط جراح مغز و اعصاب انجام می شود. برای تعمیر نقص یا شکاف استخوان جمجمه ممکن است از پیوند استخوان از جاهای دیگر بدن یا از یک ماده مصنوعی استفاده شود.

ممکن است اتفاقات مختلفی باعث بروز نقص در جمجمه شود. شایع‌ترین آن ها ضربه مغزی است. گاهی بر اثر ضربه شدید به طور مثال در تصادفات ، شکستگی در جمجمه به گونه ای اتفاق می افتد که دیگر امکان استفاده از استخوان خرد شده در جراحی وجود ندارد و ناچار بعد از تخلیه خونریزی مغزی، زخم بیمار بدون جاگذاری استخوان بسته می‌شود.

گاهی ممکن است بر اثر سکته مغزی یا تومور مغزی یا مشکلات دیگر مغز دچار تورم شود و به قسمت های دیگر فشار وارد کند و جراح قسمتی از استخوان جمجمه را برای رفع تورم بردارد و پس از درمان و رفع تورم استخوان مجدد در جراحی دوم به محل اولیه برگردانده می شود.

جراحی به چه صورت انجام می شود ؟

بعد از بیهوشی جراح پوست بیمار را به دقت برش می دهد و به آرامی آن را به لایه های جداگانه تقسیم می کند لبه های استخوان اطراف را تمیز می کند و سطح را آماده می کند تا استخوان یا ایمپلنت بتواند به درستی در محل آسیب دیده قرار بگیرد. با قرار دادن استخوان یا ایمپلنت در محل، خونریزی کنترل می شود و جراح دوباره پوست خود را به محل اولی خود برگردانده و بخیه می کند. بعد از جراحی ممکن است بیمار دچار سر درد شدید باشد که با قرص ها و تزریقات تسکین داده می شود اگر متوجه موارد زیر شدید . بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید:

  • افزایش سردرد
  • تب
  • تشنج
  • تورم یا عفونت در زخم

جراحی ترمیم جمجمه توسط دکتر صمدیان

عمل جراحی ترميم نقص وسيع جمجمه در اثر تصادف و عوارض بعد از آن كه با استفاده از روش بازسازي كامپيوتري سه بعدي و تهيه ايمپلانت تهيه شده مخصوص بيمار (patient specific implant:PSI) در كارخانه سازنده جهت بيمار استفاده گرديده است.

پس از عمل جراحي كاملا يك جمجمه قرينه براي بيمار ايجاد شد و نقص وسيع جمجمه بر طرف گرديد:

عمل جراحی ترميم نقص وسيع جمجمه در اثر تصادف