پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر

افراد زیادی هستند که به دنبال درد های که در کمر و پا حس می کند به متخصص ستون فقرات مراجعه می کنند و تشخیص پارگی دیسک کمر داده می شود و به دنبال درمان پارگی دیسک کمر هستند. پارگی در هر نقطه از ستون فقرات و در هر سنی می تواند رخ دهد. مهره های ستون فقرات بدن به وسیله بالشتک های ژله مانند که به آنها دیسک گفته می شودکنار هم قرار می گیرند. پارگی و بیرون زدگی دیسک منجر به اختلال در زندگی افراد می شود زیرا قسمت بیرون زده دیسک روی نخاع فشار وارد می کند و باعث درد در ناحیه کمر و انتشار آن در پا می شود.

سبک زندگی افراد امروزه منجر به افزایش این عارضه در جامعه شده است به خصوص طرز ناصحیح نشستن روی صندلی افراد را دچار درد های کمر می کند. به طور کلی وزن زیاد و شغل افراد از علت های ایجاد این بیماری می باشد.

علائم پارگی دیسک کمر

از علائم شایع این عارضه باید به درد کمر و انتشار آن به پاها اشاره کرد که مشکلات زیادی برای بیمار در راه رفتن و نشست و برخواست به وجود می آورد. این درد می تواند ناگهانی و بسیار شدید باشد و گاهی می تواند به مرور افزایش پیدا کند. درد سیاتیک یک نشانه ی متداول مرتبط با پارگی دیسک کمر است. گزگز کردن ، بی حسی پاها ، گرفتگی عضلات از دیگر علائم این عارضه است.

البته باید این موضوع را در نظر گرفت که علائم ذکر شده می تواند مرتبط با بیماری های دیگر نیز باشد که تشخیص این موضوع با پزشک متخصص ستون فقرات است و بعد از مراجعه بیمار و تشخیص می تواند روش درمان پارگی دیسک را متناسب با یافته های معاینه تجویز کند.

درمان پارگی دیسک کمر

روش درمان پارگی دیسک کمر

روش های متنوعی برای درمان پارگی دیسک کمر وجود دارد که انتخاب کدام روش توسط متخصص انجام می شود. افرادی که به دلیل اضافه وزن درد زیادی در ناحیه کمر خود احساس می کنند گاها با کاهش وزن و استراحت و کاهش فعالیت های سنگین می توانند از درد رهایی یابند ، اما تشخیص اینکار هم باید طبق نظر پزشک باشد.

در مرحله اول تشخیص این بیماری از طریق تصویر برداری و MRI و آزمایشات متفاوت صورت می گیرد. انجام ام آر‌آی برای همه افرادی که کمردرد دارند لازم نیست.

گزینه های درمان محافظه کارانه می تواند شامل داروهای بدون نسخه، داروهای تجویزی، فیزیوتراپی و تغییر سبک زندگی باشد.فیزیوتراپی شامل ترکیبی از درمان ها برای کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری است.

یکی دیگر از روش درمان پارگی دیسک کمر لیزر است . درمان از طریق لیزر، تقریبا در جراحی ستون فقرات مفید است و میزان خطرپذیری آن کم است. در واقع، استفاده از لیزر، برای برخی از بیماری ها و مناطق خاصی از بدن بسیار مفید هستند.

اگر درد پا شدید بوده یا ضعیف شدن پا در حال گسترش باشد، پزشک احتمالا تزریق نخاعی (اپیدوراال) استروئید را تجویز کند.در موارد شدید که پارگی دیسک به عصب و نخاع فشار وارد می کند و باعث فلج شدن بیمار می شود به سرعت باید جراحی توسط متخصص ستون فقرات انجام شود.

در موارد نادر ممکن است بیمار بعد از جراحی بهبود پیدا نکند و همچنان احساس درد داشته باشد که با تجویز قرص های شل کننده عضلات توسط پزشک این موارد برطرف می شود. عدم درمان به موقع موجب وخیم تر شدن وضعیت بیمار می شود بنابراین با مشاهده علائم این بیماری حتما به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت خوب از ستون فقرات، توجه به وضعیت ایستادن، سیگار نکشیدن، انتخاب های غذایی مناسب، ورزش کردن، و استفاده خوب از حرکات بدن مخصوصا هنگامی که درحال بلند کردن چیزی هستید ، نشستن صحیح پشت میز از جمله کار هایی است که می توانید برای پیشگیری از مشکلات مربوط از دیسک کمر انجام دهید.