روماتیسم ستون فقرات

روماتیسم ستون فقرات

روماتیسم ستون فقرات اغلب به خاطر شباهت هایی که با کمر درد و دیسک کمر دارد با این بیماری اشتباه گرفته می شود . یک متخصص ستون فقرات خوب تفاوت این بیماری ها را تشخیص می دهد.

اسپوندیلیت آنکیلوزان یا همان روماتیسم ستون فقرات دردناک و پیشرفت‌کننده می باشد و در اغلب موارد مفاصل ستون‌فقرات را درگیر می‌کند ولی می‌تواند سایر مفاصل و اندامهایی مانند چشم ریه روده و حتی قلب را نیز در برگیرد.

علت روماتیسم

اینکه چرا بعضی دچار این بیماری می‌شوند و برخی دیگر نمی‌شوند، هنوز مشخص نیست. این بیماری صرفا جنبه ژنتیک دارد و در بیش از ۹۰ درصد مبتلایان، وجود ژن عامل بیماری به اثبات رسیده است و بر خلاف دیسک کمر، درد مبتلایان با فعالیت بهبود می‌یابد و با استراحت شدت پیدا می‌کند. برخی عفونت خاصی به نام کلبسیلا در ایجاد این بیماری دخیل دانسته اند که این میکروب به خصوص از راه دستگاه گوارش وارد بدن می‌شود.

علائم روماتیسم ستون فقرات

روماتیسم ستون فقرات باعث ایجاد تورم و درد می‌شود.  افرادی که مبتلا به این بیماری می شوند معمولاً در قسمت پایین کمر خود احساس درد و خشکی می‌کنداین علائم در هنگام صبح یا پس از مدتی بی‌تحرکی افزایش می یابد.

افرادی که این بیماری را با دیسک یا درد کمر اشتباه می گیرند باید توجه داشته باشند که درد دیسک معمولا با استراحت بهتر می‌شود ولی درد بیماران روماتیسم ستون فقرات با استراحت بدتر می‌شود.

روماتیسم ستون فقرات

درمان روماتیسم ستون فقرات

بهتر است این بیماری زود تشخیص و درمان شود زیرا افرادی که در مراحل اولیه بیماری مراجعه می‌کنند درمان موفق‌تری داشته اند ، اگر روماتیسم دیر درمان شود به تدریج ستون مهره به هم چسبیده می‌شود و کلیه حرکات ستون مهره با مشکل مواجه می‌شود و با پیشرفت بیماری، به تدریج قسمت‌های فوقانی‌تر و حتی تا گردن گرفتار می‌شود، به طوری که این بیماران حتی گردن‌شان را نمی‌توانند بالا بیاورند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی غالباً اولین داروهایی هستند که برای درمان درد روماتیسم ستون فقرات تجویز می‌شوند. درمان طب فیزیکی یا فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی به بهبود وضعیت بیمار کمک کرده و تحرک ستون فقرات و ظرفیت ریه‌ها را افزایش می‌دهد. برای درمان روماتیسم ستون فقرات، ماساژ درمانی می‌تواند بسیار بهتر از فعالیت‌های سنگین دیگر باشد.

هنوز درمانی قطعی برای روماتیسم ستون فقرات وجود ندارد بنابراین مهم است که بر اساس یک برنامه درمانی تحت نظر پزشک باشید. سعی کنید تغییراتی در سبک زندگی خود دهید که باعث افزایش کیفیت زندگی شما شود.