علائم تومور مغزی

تومور های مغزی از مشکلاتی است که این روز ها گریبان گیر افرادی شده است و برای آنها نگران کننده است . از طرفی اطرافیان این بیماران نگرانی های زیادی دارند که شایع ترین علائم تومور مغزی چه علائمی هستند و چه مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورند . در این مقاله علائم تومور ها را بررسی می کنیم :

شایع ترین علائم تومور مغزی

علائم تومورهای مغزی عبارتند از:

شروع جدید یا تغییر در الگو سردردسر،که به تدریج همراه با دیگر علائم تومورهای مغزی شدیدتر می شود. اگر درد طول بکشد یا بازتولید شود، ممکن ناشی از تومور مغزی باشد. به هر حال؛سردرد به تنهایی، به ندرت به علت تومور ایجاد می شود و اغلب سردرد یک اتفاق نرمال در میان جمعیت عمومی است، و اکثریت قریب به اتفاق آنها هیچ ارتباطی با علائم تومورهای مغزی ندارند. و در مقابل برخی از تومورهای مغزی به هیچ وجه باعث سردرد نمیشوند،فقط وقتی که یک تومور به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند بر روی اعصاب یا عروق فشار وارد کند، باعث سردرد می شوند.به طور کلی یکی از شایع ترین علائم تومور مغزی سر درد است و باید سر درد های مداوم را جدی بگیرید.

بیشتر بخوانید : سر درد های خطرناک

حالت تهوع یا استفراغ ناشناخته

وجود داشتن تهوع و استفراغ به علل ناشناخته و ایجاد نابهنگام آن را در مراحل ابتدائی از علائم تومورهای مغزی داریم.البته، حالت تهوع و استفراغ میتواند به دلایل متفاوت دیگری نظیر؛مسمومیت غذایی، آنفلوانزا یا حاملگی هم وجود داشته باشد و از علائم تومورهای مغزی نیست.

مشكلات بینایی، مانند بینایی مبهم، دید دوگانه یا از بین رفتن دید محیطی

افرادی که از تومور مغزی رنج می برند، ممکن است دچار تظاهرات دوگانه یا بینایی تلقی شوند. به طور بالقوه ممکن است باعث از بین رفتن دید محیطی شود. بیماران همچنین ممکن است شکل های شناور مانند نقاط کوچک یا رشته های نازک را ببینند. علاوه بر این، سوسو زدن یا چشمک زدن نیز ممکن است نشانه ای از تومور در مخچه باشد.

از دست دادن تدریجی حس و یا حرکت در یک دست یا پا بخش مهمی از علائم تومورهای مغزی است. مشکلات لرزش های اندام های دیستال در دست و پا که به تدریج به اندام های پروگزیمال میرسد،از گز گز و مور مور شروع میشود و به تدریج دچار بی حسی و عدم حرکتی دست و پا میشود،این پدیده حتی ممکن است در عضلات صورت نیز اتفاق بیافتد که یکی از تخریب کننده ترین علائم تومورهای مغزی میباشد.

مشکل با تعادل

تعادل این بیماران دچار مشکل تعادلی خواهد شد بخصوص اگر درگیری در مخچه باشد،راه رفتن یماران به صورت تلوتلو خوردن است،روی یک خط صاف قادر به راه رفتن نمیباشند.

مشکلات گفتاری

یکی دیگر از شایع ترین علائم تومور مغزی مشکلات گفتاری است . در تومور مغزی طیف وسیعی از مشکلات ارتباطی مختلفی وجود:

  • اختلال زبان؛توانایی درک بیانات دیگران و در نتیجه تولید گفتار را ندارد.
  • مشکلات گفتاری؛توانایی تولید اوا و بیان را ندارد اما درک از حرف های دیگران دارد.
  • مشکلات شناختی تاثیرگزار در گفتار منجر به مشکلات ارتباطی به دلیل فراموشی کلمات، از دست دادن موضوع مکالمه است، این علائم تومورهای مغزی ممکن است درکنار یک دیگر یا تک تک وجود داشته باشند.
  • سردرگمی در امور روزمره
  • تغییر شخصیت یا رفتار
  • تشنج، به ویژه در افرادی که سابقه تشنج را ندارند و با شروع علائم تومورهای مغزی ایجاد شده است.

مشکلات شنوایی

دچار کم شنوایی،ادراک پایین و عدم تمایز بین صداهای موجود در محیط پیدا خواهند کرد و دردرجه ضعیف تر از علائم تومورهای مغزی این است که ناتوانی در توجه و تمرکز روی یک صدای موجود در محیط را تجربه خواهند کرد.