شکستگی مهره های کمر

شکستگی مهره های کمر

ستون فقرات از اصلی ترین اعضای بدن است و مراقبت از آن اهمیت بسیار زیادی دارد. استخوان های ستون فقرات محکم هستند اما آن ها هم همانند سایر استخوان ها دچار شکستگی می شوند. آسیبب ستون فقرات به خصوص شکستگی مهره های کمر می تواند زندگی افراد را مختل کند و مشکلات زیادی در زندگی روزمره به وجود می آورد.

درمان هر چه سریع تر شکستگی مهره های کمر بسیار ضروری است زیرا در صورت عدم درمان ممکن است به نخاع آسیب وارد شود و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. شکستگی و جابجایی ستون فقرات می‌تواند باعث فشردگی، فشار و حتی تخریب نخاع شود.

علت شکستگی مهره های کمر

از علت های اصلی این نوع شکستگی که تفاوت بسیاری با شکستگی دست و پا دارد ، تصادفات هستنند. بخش عمده ای از این عارضه ها در اثر ورزش و رعایت نکردن اصول ایمنی رخ می دهد . همچنین در اثر بی احتیاطی در هنگام کار و زمین خوردن نیز ممکن است ستون فقرات و مهره ها دچار شکستگی شوند.

یکی دیگر از علت های شکستگی پوکی استخوان است. برای افرادی که پوکی استخوان آن ها شدید است ممکن است شکستگی با انجام حرکات بسیار سبک و ساده رخ دهد مانند عطسه یا سرفه کردن ، هنگام بلند شدن یا تغییر وضعیت در خواب. بنابراین باید مراقبت های لازم را داشته باشند. قوز کمری و یا هرگونه اختلالات آناتومیک غیرطبیعی شانس شکستگیهای ستون فقرات را افزایش می دهد

علائم شکستگی مهره ها

علائم در هر فرد با فرد دیگر با توجه به شدت آسیبی که به ستون فقرات وارد شده است متفاوت است. علائم مشترک به صورت زیر است :

  • درد زیاد در ناحیه کمر و پاها (شکستگی همیشه با درد همراه نیست و معاینه پزشک بعد از اتفاقات مانند تصادفات یا سرخوردگی ها لازم است)
  • ضعف و بی حسی پاها
  • تیرکشیدن ناگهانی کمر
  • مشکل در ادرار یا مدفوع

البته این علائم ممکن است به دلایلی مانند دیسک کمر نیز اتفاق بیفتندکه تشخیص این موضوع با جراح ستون فقرات است.

درمان شکستگی مهره های کمر

درمان شکستگی و پیشگیری

جهت درمان ابتدا ستون فقرات بیمار توسط پزشک باید بررسی شود تا درباره سوابق بیمار ، در صورت وقوع حادثه علت و نحوه اتفاق آن سوال کند. تشخیص دقیق تر نیاز به تصویربرداری یا MRI و سی تی اسکن دارد که با توجه به شرایط بیمار پزشک درخواست می کند.

اگر شکستگی مهره ها خفیف باشد ممکن است پزشک از شما بخواهد استراحت کنید و تغییراتی در نحوه راه رفتن و خوابیدن خود ایجاد کنید و یا از کمربند های طبی برای مدتی استفاده کنید.

شکستگی های ستون فقرات به علت ضربه های ناشی از تصادف و یا نزاع و گاها سقوط شایع است و در صورت شکستگی به میزان بالای ۵۰ درصد نیاز به جراحی دارد. جراحی مرحله آخر درمان است و اگر شکستگی به نخاع آسیب وارد کند حتی باید سریعتر انجام شود.

جهت پیشگیری از این عارضه در هنگام رانندگی حتما از کمربند ایمنی استفاده کنید . همچنین در هنگام کار نکات ایمنی را رعایت کنید . در هنگام یخ بندان با دقت قدم بردارید.