ضربه مغزی

ضربه مغزی

ضربه مغزی می‌تواند یک تجربه ترسناک باشد. ضربات شدید مغزی آثار جبران ناپذیری در بیماران دارد . ضربه به سر بسیار شایع است اما در موارد اندکی به ضربه مغزی (concussion) منجر می‌شود و در موارد نادرتری به آسیب‌های مغزی (افزایش فشار داخل جمجمه، خونریزی مغزی یا شکستگی جمجمه) می انجامد. چنانچه به سر ضربه وارد شود یا مهره‌های گردن به گونه‌ای جابجا شود که سر و مغز به سرعت رو به جلو و عقب تکان بخورد، ضربه مغزی رخ می‌دهد که اگرچه معمولاً کشنده نیست، اما با عوارض ضربه به سر همراه است که درمان آن ضروری است

علت ضربه مغزی

اگر بعد از سقوط از یک بلندی و یا برخورد ضربه به سر، برای چند ثانیه بیهوش شوید، نشان می دهد دچار ضربه مغزی شده اید. ضربه مغزی به دلیل وارد آمدن ضربه به سر یا بدن به وجود می‌آید. میزان آسیب‌دیدگی می‌تواند به عوامل مختلفی مانند ماهیت اتفاق و شدت ضربه بستگی داشته باشد.

علائم ضربه مغزی

علائم در افراد مختلف متفاوت است اما از دست رفتن هوشیاری به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه ، دوبینی یا تاری دید ، سر درد ، حالت تهوع یا استفراغ ، سرگیجه و بی تعادلی ، مشکلات حافظه را می توان از عمده این علائم نام برد. در صورت مشکوک شدن به وقوع ضربه ی مغزی خود یا اطرافیان‌تان به پزشک مراجعه کنید که برای تشخیص صحیح بهتر است فرد آسیب دیده حتما توسط متخصص و جراح مغز و اعصاب مورد معاینه قرار بگیرد.

شکستگی جمجمه در اثر ضربه

استخوان جمجمه خیلی سخت و محکم است، اما اگر ضربه سختی به آن وارد شود می تواند بشکند . به وجود آمدن این حالت ، در همه موارد به معنای آسیب رسیدن به مغز نمی باشد. همچنین در صورت عدم شکستگی در جمجمه ، نمی توان گفت که هیچ آسیبی هم به مغز وارد نشده است . به هر ترتیب باید توجه داشت که در هنگام بروز شکستگی در جمجمه ، شدت ضربه وارده نیز احتمالا زیاد بوده و حتما می بایست از طریق سی تی اسکن ،  بررسی های لازم توسط پزشک انجام شود.

ضربه مغزی

پیشگیری از ضربه مغزی

  • همیشه در اتومبیل از کمربند ایمنی استفاده کنید. یک کودک باید همیشه در صندلی عقب بنشیند و کمربند ایمنی که مناسب با اندازه و وزن او است را ببندد.
  • مواظبت از کودکان و استفاده از حفاظ ايمن در لبه هاي بالکن و پشت بام به منظور جلوگيري از سقوط
  • رعايت اصول بهداشت کار
  • زمانی که با موتور سیکلت، دوچرخه، اسکیت، اسنوبرد حرکت می‌کنید حتماً از کلاه کاسکت استفاده کنید