عمل جراحی ستون فقرات

عمل جراحی ستون فقرات و درمان دیسک کمر

عمل جراحی ستون فقرات زمانی انجام می‌شود که این ستون بنیادین از حالت طبیعی خارج شده باشد. ستون فقرات به عنوان اصلی‌ترین ستون نگه دارنده تعادل بدن حالت اس شکل دارد که از مهره‌های به هم پیوسته جهت محافظت از نخاع تشکیل شده است.

در صورتی که کوچک‌ترین آسیبی به هر یک از مهره‌ها وارد شده باشد ممکن است نخاع آسیب ببیند و فرد توان حرکت و ایستادن به روی دو پا را برای همیشه از دست بدهد.

جراح مغز و اعصاب همانند یک ارتوپد توانمند قادر است مهره‌ها را در محل مناسب آن‌ها تنظیم کند تا مشکلاتی مانند بیرون زدگی دیسک کمر یا پارگی دیسک در ناحیه مهره‌های کمر بهبود پیدا کند.

اگر مهره‌ها در اثر تصادف یا حادثه دچار ضرب دیدگی شده باشند و حالت طبیعی خودشان را از دست داده باشند یا فرد دچار شکستگی مهره و انحراف ستون فقرات شده باشد، باید شکستگی‌های موجود در این ناحیه درمان شوند و انحرافات ایجاد شده اصلاح شوند تا فرد بتواند مجدداً زندگی طبیعی خودش را از سر بگیرد.

جراحی ستون فقرات و درمان دیسک کمر

در بین مهره­‌های کمر ماده‌ای ژله‌ای مانند به نام دیسک قرار داد که سبب ایجاد فاصله بین مهره‌ها می‌شود تا با هم درگیر نشوند و تحلیل نروند. هنگامی که این دیسک‌ها دچار مشکل شده باشند قدرت حرکتی از فرد بیمار سلب می‌شود.

جراح مغز و اعصاب با تخصصی که در این زمینه دارد مشکلاتی مانند تنگی کانال نخاع و دیسک کمر را با کمک ورزش‌های مناسب و جراحی برطرف می‌کند.

اگر حین حرکت بی‌حسی و ضعف دارید و پاهای شما حال سوزن سوزن شدن دارند باید علائم دیسک کمر را بررسی کنید. حتی در بسیاری از افراد درد در ناحیه کمر وجود ندارد و به یکی از پاها یا هر دو پا انتقال پیدا می‌کند.

 بنابراین اگر در ناحیه باسن یا پاها احساس درد دارید بهتر است از انجام حرکت‌های شدید بپرهیزید و هر چه سریع‌تر نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید.همچنین اگر نیاز به عمل جراحی ستون فقرات داشتید حتما در انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات دقت نمایید.

جراحی ستون فقرات و درمان دیسک کمر

آموزش ورزش‌های دیسک کمر

اگر دیسک کمر وارد مرحله بحرانی نشده باشد و خفیف باشد پزشک با ارائه ورزش‌های دیسک کمر بیماری را التیام می‌بخشد؛ اما در صورتی که دیسک‌ها دچار مشکلات جدی شده باشند و توان حرکتی بیمار دچار اختلال شده باشد باید جراحی دیسک کمر انجام شود.

شاید در نظر اول تصور کنید که نیازی به مشورت با جراح مغز و اعصاب ندارید و با انجام هر ورزشی می‌توانید دیسک کمر را بهبود دهید! اما فراموش نکنید که اگر ورزش‌هایی که انجام می‌دهید ایمن نباشند ممکن است بیرون زدگی مهره‌ها بیشتر شود و مشکلات دیسک کمر حادتر از حالت اولیه گردد.

بهترین و اصولی‌ترین درمان برای دیسک کمر اصلاح حالت‌های راه رفتن، نشستن، ایستادن و… در طول روز است.

از خم شدن یک‌باره و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید زیرا این عمل سبب می‌شود که به ستون فقرات و مهره‌های کمر آسیب جدی وارد شود و پیامدهای ناشی از آن بسیار دردناک خواهد بود