مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات

ستون فقرات از روی هم قرار گرفتن حدود سی مهره درست می شود. بیماران قبل از جراحی ستون فقرات ، زمان قابل توجهی را صرف آمادگی برای عمل و افزایش اطلاعات درباره نوع جراحی ، فواید ، عوارض و آزمایشات لازم و …  می‌کنند. هدف از مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات این است که محیطی راحت، مثبت و شفابخش برای دوران نقاهت آماده شود تا بهترین نتیجه ممکن از عمل جراحی به دست بیاید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات

دوران نقاهت پس از جراحی ستون فقرات ، بسته به نوع و گستردگی عمل، چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد. مهم‌ترین نکته این است که عجله نکنید و به امید کوتاه‌تر کردن دوران بهبود به بدن فشار نیاورید، چون دقیقاً نتیجه عکس خواهد داد. به بدن زمان بدهید تا کاملاً التیام بیابد. همچنین به توصیه های جراح ستون فقرات خود توجه کرده و با رعایت مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات این دوران را پشت سر بگذاریم. برخی از این توصیه ها شامل :

زخم و پانسمان

اگر که زخم ترشحات خونابه ای داشته باشد، پانسمان باید مکررا تعویض شود تا از بروز عفونت و سایر مشکلات جلوگیری به عمل آید. اگر این ترشحات بیش از دو روز ادامه پیدا کند باید حتما به جراح اطلاع داده شود. در صورت استفاده از نخ غیر قابل جذب، برداشت نخ تقریبا ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل انجام خواهد شد.

استحمام

معمولا استحمام بعد از ترخیص از بیمارستان بلامانع است ولی می‌توان ۴ الی ۵ روز پس از جراحی ستون فقرات حمام کرد، بدون اینکه نگران خیس شدن بانداژ استریل بود. در مورد استفاده از وان بدلیل اینکه نیاز به خم شدن دارد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات

توانبخشی و ورزش و حرکت

توانبخشی بعد از عمل به اندازه خود عمل اهمیت دارد و می تواند در کاهش عوارض بعد از عمل، بهبودی علایم فرد و کیفیت زندگی او بسیار تاثیرگذار باشد. فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی دیسک کمر و تمرینات ورزشی مخصوص و متناسب به وسیله پزشک یا فیزیوتراپیست به بیمار توصیه می‌شود که در اشخاص مختلف، متفاوت است.

ورزش های بی هوازی مثل تمرینات تقویتی و کششی اندامها، ورزش های هوازی مثل پیاده روی روی سطح غیرشیبدار و آب درمانی بسیار مفید و بی خطر هستند. از فعالیت‌های ورزشی سنگین مثل ژیمناستیک و ورزش‌های پر برخورد (فوتبال، بسکتبال و هاکی)، اسکی یا دوچرخه سواری بپرهیزید.

رانندگی

معمولا اجازه رانندگی از هفته چهارم بعد از عمل ستون فقرات بلامانع است مگر اینکه در زمان استفاده از پدال ها بیمار دچار درد شود. بیمار باید دقت کند تا از نشستن طولانی مدت در ماشین پرهیز کند. توصیه می شود هر نیم تا یکساعت از ماشین بیرون بیاید و چند دقیقه ای پیاده راه برود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات

خواب و تغذیه

بعد از جراحی ستون فقرات ،حفظ صحیح راستای بدن بسیار مهم است چه در حالت خوابیده ، نشسته و ایستاده و راه رفتن. خوابیدن بهتر است روی تشک خیلی نرم نباشد. پوزیشن خواب بسیار مهم است و بیمار باید مواظب باشد تا در حین خواب، نپیچد یا خیلی خم نشود (پوزشن جنینی) و دمر نخوابد. چون در این عمل آسیب بافتی حداقل است نیازی به رژیم غذایی خاصی نیست اما. دریافت غذاهای سرشار از پروتئین و ویتامین ها (مخصوصا ویتامین دی) و املاح(کلسیم) در کنار اصلاح کم خونی  و فقر آهن مفید است.روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.