تومور هیپوفیز

غده هیپوفیز دارای کارکرد های مختلف است همچون قسمت های دیگر  بدن ، رشد نا به جای سلول ها در این غده باعث ایجاد تومور در این ناحیه حساس می شود.

خوشبختانه اکثر تومورهای هیپوفیز غیر سرطانی است، به این معنا که این توده‌ها به بافت‌های اطراف خود و سایر نقاط مغز منتشر نمی‌شود.

جهت درمان تومور هیپوفیز به منظور کنترل یا از بین بردن تومور، از ترکیبی از روش‌های درمانی مختلف مانند دارو ، پرتودرمانی و جراحی تومور هیپوفیز استفاده می‌شود . در صورت انجام جراحی باید مراقبت های بعد از عمل تومور هیپوفیز را جدی بگیرید تا عوارض بعد از جراحی تومور هیپوفیز را کاهش بدهید .

مراقبت های بعد از عمل تومور هیپوفیز

مراقبت های بعد از عمل تومور هیپوفیز

دوره نقاهت عمل تومور مغزی نیز مانند هر جراحی دیگر به عواملی مانند ناحیه عمل و سن و سلامت بیمار بستگی دارد و در هر بیمار متفاوت است اما همه بیماران باید مراقبت های بعد از عمل تومور هیپوفیز را رعایت کرده تا به نتایج مطلوب بعد از جراحی دست پیدا کنند. مراقبت ها شامل :

  • پانسمان‌های روی زخم باید به صورت روزانه تعویض شود (درباره این که آیا اجازه تعویض پانسمان را در خانه دارید یا خیر حتماً با پزشک معالج خود صحبت کنید)
  • در حدود ۲ تا ۳ هفته پس از عمل، به دلیل التهابات و تورم در مجرای بینی ممکن است تنفس از طریق بینی امکان پذیر نباشد و در چن روز اول احتمال مشاهده خون در بینی وجود دارد و در صورت مشاهده خون نباید بینی را با شدت تخلیه کرد.
  • از بلند کردن اجسام سنگین در هفته اول به شدت بپرهیزید زیرا احتمال خونریزی وجود دارد.
  • دارو های تجویزی جراح مغز و اعصاب معالج خود را به موقع مصرف کنید و برای معاینات بعد از جراحی و انجام آزمایشات لازم به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.
  • در مورد زمان مناسب برای حمام رفتن با پزشک مشورت کنید. پزشک معالج احتمالا بعد از یک هفته پس از جراحی اجازه حمام به بیمار می‌دهد.
  • بسیاری از بیماران که تحت عمل جراحی تومور مغز قرار گرفته اند تا مدتی نیاز به حمایت برای انجام فعالیت های روزانه دارند. ضمن توصیه به شروع هر چه زودتر فعالیت های معمول از جمله قدم زدن، بهتر است حداقل به مدت یک هفته بیمار فقط کارهای ضروری خود را با حمایت یکی از همراهان انجام دهد.