گودی کمر

گودی کمر

یکی از شایعترین اختلالات در انحناهای ستون فقرات، گودی کمر است. هر کاری که موجب به هم خوردن راستا کمر شود می‌تواند موجبات درد ستون فقرات را فراهم کند.

گودی یا قوس کمر زمانی ایجاد می شود که انحنای ستون فقرات ناحیه کمر بیش از حد عادی باشد. گودی کمر معمولاً در دوران بلوغ افزایش می‌یابد و گاهی اوقات تا اوایل یا اواسط دهه دوم زندگی آشکار نمی‌شود.

علت گودی کمر چیست ؟

گودی کمر معمولا در کودکی و بدون وجود دلیل خاصی ایجاد می شود. به این نوع از گودی کمر، لوردوز خوش خیم جوانان می گویند.

نامتعادل بودن طول و قدرت عضله‌ها، برای مثال ضعیف بودن عضله‌های خم کننده مفصل ران یا همسترینگ، التهاب دیسک های بین مهره ای کمر ، قوز کمر یا گوژ پشتی ، پوکی استخوان و اضافه وزن از علت های بروز گودی کمر است.

مهمترین و شایع ترین عامل بر هم زننده قوس کمر وجود یک شکم بزرگ است که باعث زیاد شدن انحنای کمری می‌شود.

گاهی در افراد لاغر به دلیل ضعف عضلات شکمی چنین حالتی ایجاد شده و گودی کمر زیاد شود.

نشستن طولانی‌ مدت در حالت قوسی و هلالی شکل  به ستون مهره‌ها شکل داده و به‌ خصوص اگر فرد در سنین پاین تر و سنین  رشد این شکل  بنشیند، اینحالت  ناصحیح ستون مهره‌ها به صورت دایمی ایجاد می‌شود

طرز صحیح نشستن موجب حفظ حالت طبیعی ستون مهره ها شده و عضلات هر قسمت مجبور نمی شوند برای جبران وضعیت غلط نشستن کار بیشتری بکنند و دچار اسپاسم و خستگی شوند.

گودی کمر

استفاده از کفش‌های پاشنه بلند هم عامل دیگری برای ابتلا به گودی بیش از حد کمر در خانم ها می باشد.

خانم ها باید کفشی را بپوشند که پاشنه ان  بیشتر از۳ تا ۵ سانتی‌متر نباشد. در ثانی باید پاشنه کفش،پهن و دارای لژ باشد.

وضعیت غلط شیردهی بعد از بارداری هم به افزایش قوس کمک می کند.

مادران باید  هنگام شیردهی بالشی را روی پای خود بگذارند و شیر خوار خود را روی آن قرار داده و بعد  شیر دهند و در بعضی از فواصل هم خوابیده به کودک خود شیر دهند  تا دائما فشار بر یک نقطه کمر یا غیر صحیح وارد نشود.

بهترین حالت برای خوابیدن، وضعیت صورت و شکم رو به بالاست، در حالیکه بالشی زیر زانوها قرار گیرد، اما در صورتی که تمایل دارید بر روی شکم بخوابید حتما بالشی زیر شکم خود قرار دهید .