در پاسخ به سوال اینکه آیا آنوریسم مغزی درمان دارد ؟ باید گفت بله درمان دارد. در صورت پارگی آنوریسم مغز با استفاده از عمل جراحی قابل درمان است. جراحی پیشگیری معمولاً تنها در صورت خطر زیاد پارگی توصیه می شود. دلیل این امر این است که جراحی خطر عوارض جدی احتمالی مانند آسیب مغزی یا سکته مغزی را در خود دارد.

اگر خطر پارگی کم باشد ، معمولاً جراحی انجام نمی گردد ، اما متخصص مغز و اعصاب معاینات منظم را توصیه می کند تا آنوریسم شما به دقت کنترل شود. همچنین ممکن است برای کاهش فشار خون دارو تجویز شود . پزشک در مورد تغییرات شیوه زندگی که می تواند به کاهش خطر پارگی کمک کند ، مانند کاهش وزن و کاهش میزان چربی در رژیم غذایی ، صحبت خواهد کرد.

درباره این بیماری بیشتر بخوانید :
آنوریسم مغزی

عوامل تاثیر گذار در درمان و جراحی آنوریسم

وقتی آنوریسم مغزی تشخیص داده شده باشد، فاکتور های زیر برای ارزیابی میزان ضرورت عمل جراحی توسط جراح بررسی می شوند :

سن بیمار: تحقیقات نشان داده است که خطرات ناشی از جراحی در بزرگسالان مسن اغلب از مزایای آن (افزایش طول عمر) بیشتر است.

اندازه آنوریسم : آنوریسم های بزرگتر از ۷ میلی متر اغلب به عمل جراحی نیاز دارند ، همانطور در مواردی که سایر عوامل خطر دیگر وجود داشته باشند ، آنوریسم بزرگتر از ۳ میلی متر نیز جراحی خواهند شد.

محل آنوریسم : آنوریسم مغز واقع در رگ های خونی بزرگتر خطر پارگی بیشتری دارند.

سابقه خانوادگی : در صورتی که سابقه آنوریسم پاره شده مغز در خانواده خود دارید ،خطر بیشتر برای پارگی آنوریسم شما وجود دارد.

شرایط سلامتی : برخی از شرایط سلامتی خطر پارگی را افزایش می دهد ، مانند بیماری کلیوی پلی کیستیک ، یا فشار خون بالای کنترل نشده و …

بعد از توجه به این عوامل و بررسی آن در هر فرد  ، پزشک جراح می تواند به شما بگوید که آیا مزایای جراحی از خطرات احتمالی در مورد شما بیشتر است یا خیر ؟ و آیا اصلا شما نیاز به جراحی دارید ؟

آیا آنوریسم مغزی درمان دارد

خطرات آنوریسم مغزی

اگرچه آنوریسم مغز نگران کننده به نظر می رسد ، اما اکثر آنها علائم یا مشکلات سلامتی ایجاد نمی کنند. شما می توانید از زندگی طولانی لذت ببرید بدون این که متوجه شوید که آنوریسم مغزی دارید. اما در موارد نادر ، آنوریسم ها می توانند بزرگ شوند ، نشت کنند و یا دچار پارگی شوند . در چنین مواردی  سكته مغزی ، بسیار جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

آنوریسم پاره شده مغز می تواند تهدید کننده زندگی باشد و منجر به:

  • کاهش جریان خون به مغز
  • هیدروسفالی
  • کما
  • آسیب دائمی مغز
  • تغییر سطح هوشیاری

آنوریسم مغز در زنان بیشتر از مردان است و بیشتر در بزرگسالان بین ۳۰ تا ۶۰ سال دیده می شود. علاوه بر این ، عوامل ژنتیکی و شیوه زندگی که باعث تضعیف دیواره رگ های خونی می شوند ، خطر ابتلا به آنوریسم را تا حد زیادی افزایش می دهند. سیگار کشیدن ، تومور مغزی ، جراحت سر و عفونت در شریان ها از جمله مواردی است که می تواند خطرات آنوریسم مغزی را افزایش دهد.

درمان آنوریسم مغز

همانطور که پیش تر اشاره شد ، درمان آنوریسم می تواند بسته به اندازه ، محل و شدت آنوریسم و همچنین اینکه پارگی داشته باشد یا نشت کند ، متفاوت باشد. برخی از جراحی ها عبارتند از:

آمبوليزاسيون آندوواسكولار : آمبولیزاسیون روشی است که در آن یک انسداد مصنوعی عمداً در داخل رگ خونی ایجاد می‌شود. در این روش یک لوله نازک و کوچک وارد رگی که آنوریسم در آن رخ داده است و در نزدیکی آنوریسم قرار می گیرد. در روش کویل، کویل های فلزی نرم از طریق لوله ای که قرار گرفته داخل آنوریسم می رود و آن را پر می کند. این کار منجر می شود تا احتمال پارگی آنوریسم کاهش پیدا کند. در روش مش نیز با قرار دادن مش ها ، جریان خون ار در انوریسم ایجاد شده کاهش می دهند تا احتمال پارگی آن کم شود.

بستن شریان یا جراحی کیلیپینگ آنوریسم : که در آن آنوریسم با استفاده از کلیپ فلزی بسته می شود. برای انجامآن  از یک کلیپ فلزی کوچک استفاده می شود که به انتهای آنوریسم وصل می شود. این کار باعث توقف جریان خون به آنوریسم می گردد و احتمال پارگی آن را از بین می برد .

چندین تغییر در شیوه زندگی می تواند به شما در کنترل آنوریسم کمک کند ، از جمله:

  • ترک سیگار
  • خوردن رژیم غذایی میوه ، سبزیجات ، غلات ، گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب
  • به طور منظم ورزش کنید
  • کنترل فشار خون بالا یا کلسترول بالا

سخن آخر :

آیا آنوریسم مغزی درمان دارد ؟ پاسخ : بله ! روش درمانی هر فرد متفاوت است و این موضوع تنها با بررسی شررایط بیمار ، سوابق و تصاویر پزشکی همچون MRI و CT-SCAN و  آزمایشات و … توسط  بهترین جراح مغز و اعصاب امکان پذیر است.

جهت تعیین نوبت معاینه توسط دکتر صمدیان می توانید از اطلاعات تماس انتهای سایت استفاده نمایید.