شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

گردن درد ناشی از تنش و گرفتگی عضلات گردن است. معمولاً درد گردن به پشت سر یا کل ناحیه شانه و بازو هم سرایت می‌کند. کشش گردن ناشی از ماندن طولانی‌مدت در وضعیت نامناسب یا وزش باد خنک بی‌ضرر است. اما تغییرات جدی و دژنراتیو در ستون فقرات گاهی باعث درد گردن نیز می‌شود. درد در قفسه سینه، شانه‌ها، بازوها، گاهی اوقات حتی به ناحیه کمر و در نهایت به سر نیز وارد می‌شود. حتی موارد شناخته شده‌ای وجود دارد که تنش که در نهایت منجر به درد گردن می‌شود، به باسن، کشاله ران و در بیماران مرد، حتی به بیضه‌ها گسترش‌یافته است.

تقریباً همه افراد حداقل یک‌بار در زندگی خود از کمردرد رنج می‌برند. طبق مطالعات، حدود ۴۰ درصد از مبتلایان درد در ناحیه گردن و کمربند شانه دارند. گردن درد ناشی از کار شایع‌ترین علت ایجاد آن است. در این صورت این سؤال که با گردن درد باید به کدام پزشک مراجعه کنید موجه است. آیا مستقیماً پیش ارتوپد می‌روید؟ یا ترجیح می‌دهید ابتدا به پزشک عمومی بروید و یا باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه منید؟ این بستگی به این دارد که علت گردن درد چقدر می‌تواند موضعی باشد.

بهترین دکتر برای گردن درد

انتخاب یک دکتر مناسب بسیار اهمیت دارد؛ چراکه دامنه علل ایجاد گردن درد بسیار وسیع است و در صورت اتخاذ روش درمانی اشتباه ممکن است آسیب‌های جسمانی شدیدی به بیمار تحمیل شود. در ادامه همراه ما باشید تا ببیند چه گستره‌ای از عوامل می‌توانند در ایجاد گردن درد تأثیر بگذارند.

برای شناسایی مشکلات فک به‌عنوان علت گردن درد به دندانپزشک مراجعه کنید

 بله! شاید جای تعجب داشته باشد اما حتی دندان هم می‌تواند باعث ایجاد دندان‌درد شود. بهترین دکتر برای گردن درد باتوجه‌به مهارت و تجربه‌ای که دارد، می‌تواند چنین مواردی را شناسایی کند. اگر مشکل دندانی به‌عنوان علت گردن درد شناسایی شده باشد، باید اقدامات دندانپزشکی انجام شود. دندان‌های مصنوعی نامناسب، به‌عنوان‌مثال به دلیل تاج‌ها یا بریج‌هایی که بیش از حد بالا هستند یا دندان مصنوعی کامل هستند، می‌تواند منجر به تنش و درد گردن به دلیل تماس نادرست بین دندان‌های فک پایین و بالا شود.

دلیل آن این است که دندان‌ها به طور یکنواخت به هم نمی‌رسند. علاوه بر گردن درد، تماس‌های نادرست نیز می‌تواند در طولانی‌مدت به مفصل فک آسیب برساند. عواقب احتمالی آن نامرتبی دندان‌ها است که بعداً نیاز به بریس دارند. علاوه بر این، گردن درد مزمن را می‌توان با فیزیوتراپی یا اقدامات فیزیوتراپی حمایت کرد.

برای بررسی تومورها یا سایر اختلالات به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید!

یکی دیگر از دلایل گردن درد می‌تواند آسیب عصبی یا سایر اختلالات سیستم عصبی باشد. درد مداوم، سوزش یا ناگهانی با چاقو برای شکایات مربوط به نورولوژیک معمول است. متخصص مغز و اعصاب در اینجا فرد مناسبی برای تماس است. او می‌تواند تحقیقات مناسب را آغاز کند. جراح مغز و اعصاب زمانی استفاده می‌شود که مداخلات جراحی در ستون فقرات موردنیاز باشد، به‌عنوان‌مثال در مورد فتق دیسک یا تومور. در این مورد انتخاب بهترین دکتر برای گردن درد بسیار مهم است چرا که در صورت بروز خطا در مراحل درمانی، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری ایجاد شود.

 قبل از انتخاب بهترین دکتر برای گردن درد، کمی با این دردآشنا شوید

ناحیه گردن متشکل از اعصاب بیشماری، ماهیچه‌های بسیار و در مجموع هفت بدنه مهره‌ای است – ساختار پیچیده‌ای که ما را می‌بخشد چند گناه (حالتی). به‌محض شروع درد گردن، ناحیه گردن معمولاً برای مدت طولانی بیش از حد بارگذاری شده است.

گردن درد معمولاً نتیجه عضلات منقبض در ناحیه گردن است. گردن با گرفتگی دردناک به ماندن در وضعیت بد برای مدت طولانی، بادهای سرد یا درازکشیدن نادرست واکنش نشان می‌دهد. حتی در موقعیت‌های استرس‌زای روانی، بدن ما دچار تنش می‌شود. به‌عنوان‌مثال، دلتنگی می‌تواند باعث درد گردن شود.

گردن درد به‌ندرت تنها به ناحیه گردن محدود می‌شود. تنش در گردن اغلب به شانه‌ها و سر گسترش می‌یابد. گردن درد همچنین می‌تواند به بازو کشیده شود و حتی باعث بی‌حسی در انگشتان شود، به‌عنوان‌مثال زمانی که در طول تابش می‌کند و اعصاب را تحریک می‌کند. گاهی اوقات سردرد را می‌توان به تنش گردن نیز نسبت داد. سفت شدن گردن زمانی رخ می‌دهد که کشش گردن به‌شدت تحرک سر را محدود می‌کند و چرخش به سمت راست، چپ، بالا یا پایین تنها با درد شدید امکان‌پذیر است.

گردن درد حاد و مزمن

گردن درد حاد پس از چند روز تا سه هفته از بین می‌رود و معمولاً بی‌ضرر است. محرک‌ها می‌توانند اضافه‌کاری در رایانه در وضعیت غیردوستانه گردن یا استرس روانی مانند استرس باشد.

گردن درد مزمن بیش از دوازده هفته طول می‌کشد. آنها معمولاً نشانه‌های ساییدگی و پارگی فیزیکی هستند. اگر کاری در مورد آن انجام ندهید و برای سال‌ها حالت عادی و نادرست خود را حفظ کنید، ممکن است آسیب‌های بعدی ایجاد شود. این شامل؛

سندرم گردنی (سندرم ستون فقرات گردنی): این گردن درد است که می‌تواند بدون سایر اختلالات عصبی به شانه و بازو تابیده شود. همچنین ممکن است کشش گردن به حدی باشد که حرکت سر غیرممکن باشد. این به‌عنوان یک گردن سفت شناخته می‌شود.

سندرم سرویکوبراکیال (سندرم گردن – بازو): درد گردن به شانه و بازو تابش می‌کند. علاوه بر این، علائم فلج یا اختلالات حسی می‌تواند در دست‌ها رخ دهد.

میگرن و سردرد: آنها از پیامدهای شایع گردن درد مزمن هستند.

التهاب در شانه: می‌تواند در اثر استراحت و اجتناب از حرکت دردناک در گردن درد مزمن ایجاد شود.

مشکلات دیسک بین مهره‌ای: به‌ویژه عضلات منقبض نمی‌توانند آن‌قدر تحت‌فشار قرار گیرند؛ بنابراین بارها باید بیشتر توسط مفاصل مهره تحمل شوند و فتق دیسک با گردن درد بیشتر می‌شود.

دشواری در تنفس: سفت شدن گردن همچنین می‌تواند به قفسه سینه نیز کشیده شود و در نتیجه تنفس کم‌عمق و فشرده شود.

 تشخیص علل و بیماری‌های احتمالی توسط بهترین دکتر برای گردن درد

گردن در موقعیت خود منحصربه‌فرد است: سرسنگین را پشتیبانی می‌کند و بسیار انعطاف‌پذیر است. یک تعادل خوب برای حفظ بااین‌حال، اغلب اوقات، این کار را برای گردن بسیار دشوار می‌کنیم:

آن را در معرض هوای سرد یا خواب قرار می‌دهیم و در موقعیتی کار می‌کنیم که برای گردن نامطلوب است. وضعیت بد مانند این اغلب دلیل گردن درد است. در این موارد عضلانی هستند. در اثر اضافه‌بار، عضلات گردن سفت و کوتاه می‌شوند که احساس دردناک است (مخصوصاً زمانی که به ناحیه مربوطه فشار وارد شود). از طرف دیگر کشش مزمن گردن می‌تواند نشان‌دهنده تغییرات در اسکلت یا دیسک‌های بین مهره‌ای باشد.در زیر می‌توانید در مورد عوامل محرک احتمالی گردن درد بیشتر بدانید:

تنش عضلانی

وضعیت نامناسب: اگر در محل کار، هنگام خواب یا در حین ورزش، به همان موقعیت اشتباه ادامه دهید، نتیجه آن تنش عضلانی است.

روان: تنش عاطفی نیز به‌صورت فیزیکی از طریق گرفتگی عضلات خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین تنش در گردن اغلب به دلیل استرس در محل کار، ترس یا مشکلات روابط ایجاد می‌شود.

سرماخوردگی و آنفولانزا: سردردهای معمولی و بدن‌دردهای همراه با سرماخوردگی یا آنفولانزای شدید نیز توسط عضلات ایجاد می‌شوند.

بادهای سرد: وقتی بادهای سرد به ماهیچه‌ها برخورد می‌کنند، ماهیچه‌ها به طور ناخودآگاه منقبض می‌شوند – گردن سفت اغلب نتیجه زمانی است که باد سرد به گردن عرق‌زده برخورد می‌کند.

کشیدگی‌های عضلانی: گردن دامنه حرکتی وسیعی دارد و به‌ویژه مستعد حرکات کنترل نشده و ناگهانی و کشیدگی‌هایی است که منجر به گردن درد می‌شود.

گردن پیچ‌خورده (تورتیکولی): فعالیت بیش از حد عضلانی در ناحیه گردن منجر به تنش غیرقابل‌کنترل عضلانی و وضعیت سر کج می‌شود.

صدمات

ضربه شلاقی: در مورد آسیب‌های ناشی از شتاب، تنش و کشیدگی عضلانی در نتیجه حرکت ناگهانی سر رخ می‌دهد (مخصوصاً در برخوردهای عقب). عواقب احتمالی شامل گردن درد شدید، سردرد، سرگیجه، خواب‌آلودگی، راه‌رفتن ناپایدار یا تاری دید است. مشکلات مزمن گلو نیز ممکن است.

شکستگی مهره‌ها: هنگام انجام کمک‌های اولیه باید بسیار احتیاط کرد، زیرا می‌تواند منجر به پاراپلژی از گردن به پایین شود!

فرسودگی فیزیکی

فتق دیسک: در ستون فقرات گردنی، فتق دیسک کمتر اتفاق می‌افتد، اما به‌ویژه در نتیجه وضعیت نادرست طولانی‌مدت یا تصادفات ممکن است.

آرتروز: ساییدگی مفصل مرتبط با افزایش سن به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. به دلیل آناتومی خاص بدن مهره‌ها در گردن، «آرتروز گردن» رایج است، ساییدگی و پارگی به‌اصطلاح مفاصل نیمه، یعنی مفاصلی در ستون فقرات گردنی که قادر به حرکت نیستند.

اسپوندیلوز: به‌ویژه افراد مسن تحت‌تأثیر سفت شدن ستون فقرات به دلیل تغییرات در دیسک‌های بین مهره‌ای قرار می‌گیرند. علاوه بر سفتی گردن، دردهای کوبنده و محدودیت حرکت نیز وجود دارد.

کندروز: ساییدگی و پارگی دیسک‌های بین مهره‌ای ناشی از افزایش سن در ناحیه گردن نیز امکان‌پذیر است.

تنگی کانال نخاع گردنی: در ناحیه ستون فقرات گردنی، باریک شدن کانال نخاعی که طناب نخاعی در آن جریان دارد وجود دارد. شکایات معمولی عبارت‌اند از درد گردن، بی‌حسی در بازو و حتی علائم فلج.

سندرم سرویکوسفالیک: علائم ساییدگی یا تغییر در ستون فقرات گردنی باعث درد گردن، سردرد، سرگیجه، تاری دید یا زنگ زدن در گوش می‌شود. تحرک گلو اغلب محدود است و اختلالات بلع نیز ممکن است رخ دهد.

پوکی‌استخوان: زنانی که به طور خاص یائسه شده‌اند، از تحلیل استخوان رنج می‌برند که می‌تواند در سراسر بدن احساس شود، احتمالاً شامل درد در گردن نیز می‌شود.

راشیتیسم: در اینجا رشد استخوان مختل می‌شود که به دلیل کمبود ویتامین D ایجاد می‌شود. کل سیستم اسکلتی عضلانی ضعیف شده است که می‌تواند خود را در گردن درد، از جمله موارد دیگر، نشان دهد.

علل دیگر از دید بهترین دکتر برای گردن درد

مننژیت: مننژیت معمولاً توسط باکتری ایجاد می‌شود و اغلب به‌صورت سفتی گردن، سردرد، تب، گیجی، اختلال هوشیاری و حالت تهوع ظاهر می‌شود. به طور معمول، چانه دیگر نمی‌تواند به سمت قفسه سینه خم شود. در صورت وجود علائم مننژیت، باید فوراً با پزشک اورژانس تماس بگیرید، زیرا خطر آسیب دائمی مغز وجود دارد.

درد ارجاع شده: بیماری‌های اندام‌های داخلی مانند قلب، کبد، کیسه صفرا یا معده می‌توانند به‌صورت درد در گردن ظاهر شوند. این احتمالاً ممکن است زیرا قسمت‌های خاصی از بدن توسط ریشه‌های عصبی از نخاع تأمین می‌شود. اما سفت شدن ماهیچه‌ای که به فشار حساس است نیز می‌تواند باعث این درد ارجاعی شود.

تومورها/ متاستازها در ناحیه گردن: رشد تیروئید یا مهره‌ها می‌تواند منجر به سفت شدن گردن شود. غدد لنفاوی اغلب بزرگ شده و قابل‌لمس هستند.

بیماری‌های روماتیسمی: آرتریت روماتوئید و موربوس بچترو، اما همچنین آرتروز دژنراتیو می‌تواند باعث سفت شدن گردن و وضعیت نامناسب شود.

آبسه: تورم‌های چرکی در گلو می‌تواند منجر به سفت شدن گلو شود – اما نه‌تنها: این تورم همچنین تنگی نفس و خفگی را تهدید می‌کند! بنابراین، آبسه باید بلافاصله توسط پزشک درمان شود.

التهاب دیسک بین مهره‌ای (دیسکیت): التهاب دیسک بین مهره‌ای و مهره‌های اطراف آن نادر است، اما رخ می‌دهد. می‌تواند باعث گردن درد شدید و مداوم شود. علت در اینجا معمولاً یک عفونت باکتریایی یا بیماری روماتیسمی است.

اسکولیوز (کمر کج): انحراف ستون فقرات در کل پشت، از جمله ناحیه گردن قابل‌توجه است. گاهی اوقات فقط با جراحی قابل‌درمان است.

بیماری Scheuermann : در اینجا، بیماران دچار قوز شدید می‌شوند که از جمله موارد دیگر باعث ایجاد مشکلاتی در ناحیه گردن می‌شود.

فیبرومیالژیا: این اختلال درد مزمن با درد مزمن در گردن و سایر نواحی بدن، خستگی شدید، ازدست‌دادن تمرکز و اختلالات خواب همراه است.

بدشکلی‌های مهره‌ای: یکی از دلایل نادر گردن درد می‌تواند سندرم کیپل – فیل باشد که در آن مهره‌های گردنی به همجوش می‌خورند. وقوع ضخیم شدن استخوان بدن مهره‌ها (بیماری پاژه) نیز نادر است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

سفت شدن گردن اغلب نتیجه گرفتگی و منقبض شدن عضلات است. اگرچه گردن درد ناخوشایند است، اما معمولاً طی چند روز یا چند هفته به‌خودی‌خود از بین می‌رود – حداقل اگر علت تنش (بالش نادرست، وضعیت غیر ارگونومیک روی میز و غیره) از بین برود.

بااین‌حال، اگر علائم دوباره عود کردند یا از بین نرفتند، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت را بیابید. نقطه تماس برای گردن درد گاه‌به‌گاه پزشک خانواده یا ارتوپد شما است. اگر گردن درد با گزگز و بی‌حسی در بازوها و دست‌ها و احتمالاً با فلج خفیف همراه باشد، باید با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید. این می‌تواند یک سندرم ستون فقرات گردنی باشد. این علائم اغلب در شب‌هنگام خواب نیز رخ می‌دهد – سپس افراد مبتلا با بی‌حسی اندام‌ها یا سوزن‌سوزن شدن انگشتان خود بیدار می‌شوند. اگر علائم مننژیت ظاهر شد، باید فوراً با آمبولانس تماس بگیرید. چنین نشانه‌هایی عبارت‌اند از:

  • تب، گرفتگی عضلات و سردرد
  • درد هنگام خم شدن سر به سمت قفسه سینه
  • فلج و اختلال هوشیاری

بهترین دکتر برای گردن درد

همان‌طور که گفته شد دامنه علت‌های ایجاد گردن درد بسیار وسیع است. علاوه‌برآن طیف درمانی وسیعی نیز برای آن وجود دارد که صرفاً باتجربه و دانش می‌توان ادعا کرد که بهترین درمان برای شما اعمال شده است. توصیه ما به شما این است که در صورت بروز گردن درد، درمورد سوابق پزشک خود دقت کنید و از بیماران وی پرس‌وجو کنید. همچنین با کمی تحقیق در سایت‌ها می‌توانید نظرات بیماران سابق پزشک را مطالعه کنید. اگر نسبت به دایره علمی پزشک خود حساس هستید و یا پزشک عمومی شما نشانه‌های نگران‌کننده‌ای در وضعیت شما مشاهده کرده است، بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید چرا که بالاترین دانش علمی را در این زمینه دارد.

 

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button