شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

سردرد می‌تواند به شدت آزاردهنده باشد و می‌تواند در هر ناحیه‌ای بر روی سر، خود را نشان دهد. سردردهای همراه با درد پشت سر می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند. بسیاری از این علل را می‌توان با علائم دیگر تشخیص داد. این علائم شامل نوع دردی که فرد تجربه می‌کند و سایر نقاطی است که ممکن است درد در آن وجود داشته باشد. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که انواع علل درد پشت سر چیست و چگونه درمان می‌شوند؟

درد پشت سر

آیا درد پشت سر خطرناک است ؟

سردردهای پشت سر می‌توانند دلایل زیادی داشته باشند و با توجه به دلایل از اهمیت برخوردار می‎‌شوند. در این صورت باید علائم دیگر را نیز بررسی کرد. اگر سردرد‌های ناگهانی با علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن قدرت در بازو‌ها و پا‌ها و غش همراه باشد، ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد. عادات زندگی مانند استرس عاطفی، کار طولانی مدت تحت استرس، غذا خوردن نامنظم و بی‌خوابی نیز می‌تواند باعث سردرد‌های خطرناک شود.

همچنین مطالعه کنید : سردرد خطرناک در کودکان : انواع، تشخیص و درمان آن 

علت درد پشت سر چیست؟

درد پشت سر به دلیل عوامل مختلفی از جمله اختلالات عضلانی – اسکلتی ، مشکلات در ستون فقرات ، ترشحات عصبی و حتی فشار روانی ( استرس ) رخ می دهد . همچنین التهاب پوشش مغزی و ترشح عصب اسکولیس نیز از عوامل درد پشت سر می باشد . بهترین راه برای تشخیص دقیق علت درد  در ناحیه پشت سر ، مراجعه به پزشک است .
انواع درد ، محل و علائم دیگری که احساس می کنید ، می تواند به پزشک معالج شما در تشخیص علت سردرد و نحوه درمان آن کمک کند .  

 

آسیب‌های ورزشی

علاوه بر آسیب فیزیکی ناشی از ورزش که می‌تواند در ناحیه گردن اتفاق بیفتد، با ورزش طولانی مدت و شدید نیز امکان دارد سردرد رخ دهد. آن‌ها سردرد‌های ضربانی هستند که معمولاً هر دو طرف سر را درگیر می‌کنند. این سردردها ممکن است از چند دقیقه تا دو روز طول بکشد.  این نوع سردرد معمولاً در هوای گرم و در مکان‌های مرتفع رخ می‌دهد. همچنین ممکن است با احساس تهوع و ناراحتی ناشی از نور همراه باشد. معمولاً در سنین زیر ۳۰ سال شروع می‌شود و در مردان شایع‌تر است.
ناهنجاری‌های عروقی مغز مانند تومور‌های مغزی، خونریزی‌های مغزی، آنوریسم‌ها، تشریح و ناهنجاری‌های شریانی وریدی باید در بیمار مبتلا به سردرد ناشی از ورزش بررسی شود.
به همین دلیل، مخصوصاً در سردرد‌های ورزشی که برای اولین بار در سنین بالای ۴۰ سال رخ می‌دهد، بیش از چند ساعت طول می‌کشد و با استفراغ و سایر یافته‌های عصبی پیشرفت می‌کند، باید از مغز و عروق مغز تصویربرداری شود! علاوه بر این، نباید فراموش کرد که حملات میگرنی ممکن است با ورزش در افراد مبتلا به میگرن رخ دهد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه کنید : تمرینات ورزشی برای فتق دیسک

اختلالات عصبی

اختلالات عصبی به مجموعه‌ای از اختلالات گفته می‌شود که منشا روانی دارند و در نهایت روی عملکرد مغز تاثیر می‌گذارند. در صورت شدت اختلالات ممکن است درد پشت سر و گرفتگی عضلات سر و گردن ایجاد شود.

اختلالات دندانی (دندان درد)

یکی از دلایل سردرد، دندان است. دندان‌ها یکی از اندام‌های ناحیه سر هستند. مشکلات این ناحیه به عنوان یک هشدار از طریق اعصاب به مغز ارسال می‌شود، در نتیجه سردرد ایجاد می‌شود. هنگامی که سردرد دارید، بهتر است ابتدا دندان‌های خود را چک کنید.  می‌توانید به دندانپزشک خود مراجعه کنید، منبع مشکل را پیدا کنید و با درمان آن را برطرف کنید.

فشار خون پایین

فشار خون پایین در شرایطی که به مرز رسیده باشد، می‌تواند باعث ایجاد سردرد در پشت سر شود. چنین حالتی نگران کننده نیست و کافیست تا با مصرف مایعات، خوراکی‌های حاوی نمک و راهکارهاییی که افت فشار را درمان می‌کنند، استفاده کنید.

علت درد پشت سر

دلایل درد در گردن و پشت سر 

درد در گردن و پشت سر ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. این دلایل شامل :

آرتروز

سردردهای آرتروز ناشی از التهاب و تورم در ناحیه گردن هستند. آنها اغلب باعث ایجاد درد در پشت سر و گردن می‌شوند. حرکت معمولاً باعث درد شدیدتری می‌شود. این سردردها می‌توانند در اثر هر نوع آرتریت ایجاد شوند. شایع‌ترین آنها آرتریت روماتوئید و آرتروز است.

مقاله پیشنهادی : آرتروز گردن : توضیحات دکتر صمدیان در برنامه دکتر سلام

عفونت‌های شانه

عفونت مفصل شانه نیز نوعی آرتریت است که در اثر میکروب‌هایی که به مفضل رسیده‌اند، ایجاد می‌شود. سردرد یکی از علائم گسترش عفونت و وخامت بیماری است که باید هرچه سریع‌تر توسط پزشک درمان شود.

وضعیت بد بدن

وضعیت بد بدن می‌تواند باعث ایجاد درد در پشت سر و گردن شما شود. موقعیت بد بدن باعث ایجاد تنش در پشت، شانه ها و گردن می‌شود و این تنش می‌تواند باعث سردرد شود. در این وضعیت ممکن است در قسمت پایین جمجمه احساس درد مبهم و ضربان دار کنید.

دیسک های فتق شده

فتق دیسک در ستون فقرات گردنی می‌توانند باعث درد و تنش گردن شوند. این حالت می‌تواند نوعی سردرد ایجاد کند که سردرد سرویکوژنیک نامیده می‌شود. درد در پشت سر احساس می‌شود. همچنین ممکن است در شقیقه ها یا پشت چشم ها احساس شود. علائم دیگر ممکن است شامل درد در شانه‌ها یا بالای بازوها باشد.
دردهای گردنی ممکن است هنگام دراز کشیدن تشدید شوند. در برخی افراد این درد می‌تواند خواب آنها را مختل کند. هنگام دراز کشیدن، ممکن است فشاری را در بالای سر خود مانند وزنه احساس کنید.

نورالژی اکسیپیتال یا التهاب عصب سه گانه

نورالژی اکسیپیتال زمانی اتفاق می‌افتد که اعصابی که از نخاع به سر منتقل می‌شوند، آسیب ببینند. این نوع سردرد اغلب با میگرن اشتباه گرفته می‌شود. نورالژی اکسیپیتال باعث درد شدید و تپنده‌ای در سر می‌شود که از قاعده سر در گردن شروع شده و به سمت پوست سر حرکت می‌کند.

علائم نورالژی اکسیپیتال

 • درد پشت چشم
 • احساس تیرکشیدن شدید که مانند یک شوک الکتریکی در گردن و پشت سر احساس می‌شود.
 • حساسیت به نور
 • درد هنگام حرکت گردن

دلایل درد در سمت راست و پشت سر

درد در سمت راست و پشت سر ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. این دلایل شامل :

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی شایع ترین علت درد هستند. این سردردها در پشت و سمت راست سر ایجاد می‌شوند. آنها ممکن است شامل سفت شدن گردن یا پوست سر باشند که ضربان‌دار نیستند.

دلایل درد در سمت چپ و پشت سر

درد در سمت چپ و پشت سر ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. این دلایل شامل :

میگرن

میگرن می‌تواند در هر قسمتی از سر خود را نشان دهد، اما بسیاری از افراد آن را در سمت چپ سر یا پشت سر تجربه می‌کنند. میگرن می‌تواند باعث موارد زیر شود:

 • درد شدید، ضربان دار 
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • آبریزش چشم
 • حساسیت به نور یا صدا

سردردهای میگرنی ممکن است از سمت چپ سر شروع شده و سپس در اطراف شقیقه به پشت سر حرکت کنند.

دلایل درد در پشت سر هنگام دراز کشیدن

درد در پشت سر هنگام دراز کشیدن ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. این دلایل شامل :

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای نادر اما بسیار دردناک هستند. افراد مبتلا به سردردهای خوشه ای حملات مکرر را تجربه می‌کنند. این دوره‌ها یا الگوهای حمله ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد. سردردهای خوشه‌ای ممکن است باعث ایجاد درد در پشت سر یا کناره‌های سر شود. هنگام دراز کشیدن ممکن است بدتر شوند. علائم دیگری که باید به آن توجه کنید عبارتند از:

 • سردرد شدید 
 • بی قراری
 • حالت تهوع
 • ریزش اشک بیش از حد
 • گرفتگی بینی
 • افتادگی پلک
 • حساسیت به نور و صدا
درمان درد پشت سر

درمان درد پشت سر چگونه انجام می شود ؟ 

علائم درد پشت سر را می‌توان با داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) کاهش داد. اگر سردردهای مزمن دارید، برخی از داروها، مانند تیلنول Extra-Strength، می‌توانند به شما کمک کنند. درمان بیشتر زمانی موثر است که علت دقیق سردرد شما مشخص باشد.

درمان سردردهای آرتروز

سردردهای آرتروز بهتر است با داروهای ضد التهاب و استفاده از کمپرس آب گرم درمان شوند. در صورت شدت گرفتن سردرد ناشی از آرتروز باید به پزشک مراجعه کرد، چراکه ممکن است نشان‌دهنده پیشرفت بیماری باشد. در این صورت بهتر است از مصرف خودسرانه داروهای غیر تجویزی جلوگیری کنید.

بهتر است مطالعه کنید :فرق بین آرتروز گردن با دیسک گردن

درمان سردردهای ناشی از وضعیت بد بدن

سردردهای ناشی از وضعیت بد بدن را می‌توان بلافاصله با استامینوفن درمان کرد. در دراز مدت‌، می‌توانید با بهبود وضعیت بدن‌، این سردردها را درمان کنید یا سعی کنید از آنها جلوگیری کنید. یک صندلی کار ارگونومیک با پشتی مناسب کمری بخرید.

درمان سردردهای ناشی از فتق دیسک

سردردهای ناشی از فتق دیسک به درمان بیماری زمینه‌ای وابسته است. درمان فتق دیسک شامل فیزیوتراپی، کشش، دستکاری کایروپراکتیک، تزریق اپیدورال برای التهاب و در صورت نیاز جراحی است. نتایج خوب ممکن است با ورزش حفظ شود.

درمان نورالژی پس سری

نورالژی اکسیپیتال ممکن است از طریق ترکیبی از گرما درمانی، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، فیزیوتراپی، ماساژ و شل‌کننده‌های عضلانی درمان شود. در موارد شدید، پزشک ممکن است برای تسکین فوری بی‌حسی موضعی را به ناحیه پس سری تزریق کند. این گزینه درمانی می‌تواند تا ۱۲ هفته طول بکشد.

درمان سردردهای تنشی

سردردهای تنشی معمولاً با مسکن‌های بدون نسخه درمان می‌شوند. پزشک شما ممکن است داروهای تجویزی برای سردردهای تنشی شدید و مزمن تجویز کند. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای پیشگیرانه مانند داروهای ضدافسردگی یا شل کننده‌های عضلانی را تجویز کند تا از بروز سردرد در آینده جلوگیری کند.

از برخی دمنوش‌های گیاهی که مدت‌هاست مورد استفاده قرار می‌گرفته و اثرات مفید آن مشخص است نیز می‌توان برای تسکین سردرد استفاده کرد. علاوه بر اثرات آرامش بخش، خواص آنتی اکسیدانی آن نیز فوایدی را به همراه دارد. به خصوص بابونه، زنجبیل، مریم گلی و چای سبز به عنوان مسکن بسیار خوب عمل می‌کنند. با این حال، مهم‌ترین نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که این دمنوش‌های گیاهی باید به تنهایی تهیه و به صورت تازه مصرف شوند. مخلوط کردن گیاهان و یا گذاشتن آن‌ها برای مدت طولانی می‌تواند مضر باشد، زیرا ممکن است برخی از مواد فعال مضر تشکیل شوند. 

درمان میگرن

در مورد میگرن، پزشک ممکن است هم داروهای پیشگیرانه مانند مسدود کننده بتا و هم داروهای مسکن فوری تجویز کند. برخی از داروهای بدون نسخه، مانند اکسیدرین میگرن، به طور خاص برای میگرن طراحی شده است. اینها ممکن است برای میگرن خفیف مفید باشند، اما برای میگرن شدید نه. پزشک شما همچنین ممکن است به شما در کشف عوامل تحریک کننده میگرن کمک کند تا بتوانید از این محرک‌ها جلوگیری کنید.

قرار دادن کیسه آب سرد در بالای سر، شقیقه‌ها و پیشانی برای سردرد مفید است، مخصوصاً در میگرن مؤثرتر است. اما در حین این کاربرد دمای عمومی بدن بیمار باید نرمال باشد و سرد نباشد. استفاده از کیسه آب گرم روی عضلات گردن و قسمت بالایی کمر می‌تواند درد را کاهش داده یا تسکین دهد و این کاربرد در سردرد‌های تنشی مؤثرتر خواهد بود. 

درمان سردردهای خوشه ای

درمان سردردهای خوشه‌ای بر کوتاه شدن دوره سردرد، کاهش شدت حملات و جلوگیری از وقوع حملات بیشتر متمرکز است. در حالت  حاد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تریپتان‌ها، که برای درمان میگرن نیز استفاده می‌شوند و می‌توانند برای تسکین سریع تزریق شوند.
 • octreotide، نسخه مصنوعی تزریقی هورمون مغز، سوماتوستاتین
 • بی حسی موضعی

روش‌های پیشگیرانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کورتیکواستروئیدها
 • مسدود کننده های کانال کلسیم
 • ملاتونین
 • مسدود کننده های عصبی
 • در موارد بسیار شدید، ممکن است از جراحی استفاده شود.

درمان سردرد ناشی از ورزش

گرم کردن بدن قبل از ورزش و مصرف مایعات کافی می‌تواند بسیار مفید باشد. اجتناب از ورزش در هوای گرم و در ارتفاعات بالا نیز در پیشگیری از حملات سردرد مفید خواهد بود.
تقریباً ۱ ساعت قبل از ورزش می‌توان از دارو‌های پیشگیرانه استفاده کرد. برای درد‌های شدیدتر، تریپتان‌های مورد استفاده در حملات میگرنی ممکن است ترجیح داده شوند. در موارد با حملات مکرر سردرد می‌توان از درمان‌های پیشگیرانه استفاده کرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در صورتی که:

 • سردردهای جدیدی را تجربه می‌کنید که بیش از چند روز طول می‌کشد.
 • سردردهای شما فعالیت‌های عادی شما را مختل می‌کند.
 • درد با حساسیت نزدیک گیجگاه همراه است.
 • شما تغییرات جدیدی را در الگوهای سردرد تجربه می کنید.

اگر دچار سردرد شدیدتر از قبل شده‌اید یا اگر سردردهای شما به تدریج بدتر شده‌اند، باید در اسرع وقت یک قرار ملاقات بگذارید.
برخی علائم وجود دارد که نشان دهنده وضعیت اضطراری است. اگر در کنار هر یک از علائم زیر دچار سردرد شدید، به دنبال اورژانس پزشکی باشید:

 • سردردهای شدید
 • تغییرات ناگهانی در شخصیت شما، از جمله تغییرات خلقی غیرعادی یا آشفتگی
 • تب، سفتی گردن، گیجی و کاهش هوشیاری تا حدی که برای تمرکز بر مکالمه مشکل دارید.
 • اختلالات بینایی، اختلال در گفتار، ضعف (از جمله ضعف در یک طرف صورت) و بی حسی در هر نقطه از بدن
 • سردردهایی که در حالت عادی به طور ناگهانی ایجاد می‌شوند، به خصوص اگر شما را از خواب بیدار کرده باشند.

منبع

دیدگاه کاربران

 • m.mmmmm
  آبان ۵, ۱۴۰۰

  با سلام.من بعضی اوقات که از خواب بیدار میشوم یا استرس میگیرم یا حتی بعضی اوقات که عصبانی یا ناراحت میشم پشت سرم حس درد و تپش در همون پشت سرم میکنم.خواستم بدونم آیا مشکلم جدی هست و چگونه درمان میشه؟
  لطفا جواب بدید

 • آرش
  آبان ۱۶, ۱۴۰۰

  سلام
  من قبلاً قلیان زیاد می‌کشیدم که سردرد پشت سر بدی داشتم که چند ساعت طول میکشیدن الان قلیان رو ترک کردم و مدتیه سیگار می کشم بازم سر درد هام شروع شده یعنی مال دوده؟

 • mina
  آذر ۲, ۱۴۰۰

  ممنون از توضیحات جامعتون درباره درد پشت سر، امیدوارم هر جا که هستید موفق و موید باشید

 • فاطمه
  بهمن ۸, ۱۴۰۰

  سلام وقت بخیر
  من درپشت سرم در سمت چپ هنگام تکان دادن سرم احساس درد میکنم حتی وقتی فکم را باز و بسته میکنم نیز این درد به وجود میاید
  ولی وقتی ساکن هستم دردی احساس نمیکنم
  به نظر شما علت ان چه میتواند باشد؟

 • Omid
  اسفند ۱۳, ۱۴۰۰

  سلام وقتتون بخیر
  من ورزش کردم و موقع وزنه زدن پشت سرم درد شدیدی گرفت ک نتونستم ورزشمو ادامه بدم چند روزی هست ک ورزش نمیکنم ولی هنوز پشت سرم احساس درد میکنم ممنون میشم راهنمایی کنین

 • Zahra
  فروردین ۲۷, ۱۴۰۱

  سلام من یه پسر ۱۱ ساله دارم وقتی از جاش بلند میشه یا خم میشه یا سرشو تکون میده درد میگیره وقتی به سرش ضربه میزنی دردی احساس نمیکنه همه میگن احتمالا عفونم کرده چون چند روز‌ پیش خیلی بد سرما خورد حتی معدش هم درد گرفت که خوب شد و الان هم سرش درد میگیره البته وقتی به صفحه گوشی یا لپ تاپ نگاه میکنه چشمش درد میگیره اشتهای کمتری هم نسبت به قبل داره لبته شده بعضی مواقع همراه با سردرد گردنش هم خیلی کم درد بگیره

 • M
  خرداد ۱۵, ۱۴۰۱

  با سلام‌،
  حدود چند سالی هست ک سر درد مداوم دارم، بیشتر زمانی ک از خواب عصر بیدار میشم ، از قبل مشکل معده داشتم ولی نمی‌دونم شاید ربطی به این موضوع داشته باشه یا نه، از طرفی سی تی اسکن سر انجام دادم برای بررسی مشکل سینوزیت احتمالی ولی در سی تی چیزی مشخص نشد با اینکه درد سر با اولین احساس سرما یا باد به سر در هر فصلی اتفاق میفته حدود یکسال هم هست ک سر درد و گوش درد توام با هم اتفاق میفته، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با تشکر

 • علی جوادی
  مرداد ۱, ۱۴۰۱

  با سلام چند روزی است که درد در پشت سر دارم و گردنم هم حالت گرفتگی عضلانی داره و درد پشت سرم حالت چند ثانیه گرفتگی درد و بعد آروم میشه این حالت رو تقریباً تمام روز دارم و بعضی اوقات حالت نبض داره اگر لطف کنید مشکل منو بفرمایید و اینکه چه دارویی یا مراحل بهبود یا چیکار کنم که بهبود حاصل بشه ممنون میشم

 • الهه
  مرداد ۹, ۱۴۰۱

  سلام چند روزیه سرم درد میکنه قسمت چپ سرم و تیر میکشه چکار کنم لطفا یه رلحل بدید خیلی نگرانم 😔

 • سکینه
  مهر ۲۵, ۱۴۰۱

  سلام من گاهی اوقات سر درد میگیرم مثلا هر روز ۳ یا ۴ بار شدیدا قسمت راست سرم درد میکند و هر وقت سر درد میگیرم چشم و گوش و دندانم هم درد میکند لطفا بگید دلیل این سر دردی چی میتوته باشه؟؟

 • پریا مرادی
  مهر ۲۷, ۱۴۰۱

  سلام. من وقتی رو بالشت سر میزارم از پشت سرم درد شدید احساس میکنم وقتی که بلند میشم و دوباره دراز میکشم از پشت سرم درد رو به صورت نبض دارم

 • ارش
  آبان ۴, ۱۴۰۱

  سلام منم بعد ایمپلنت ناحیه بالای سرم به پشت سرم تیر میکشه

 • ناهید
  آبان ۸, ۱۴۰۱

  سلام . من ازنظر اناتومیک گردن بلندی دارم واین امر باعث شده که اکثراوقات برای خوابیدن دچارمشکل میشوم . هرنوع بالش را که فکر کنید امتحان کردم چند روزی خوب است ولی بعد دوباره همان مشکلات تگرار میشود . هنگام خوابیدن سعی میکنم تمام اصول درست را رعایت کنم ولی همیشه هنگام خواب احساس راحتی نمیکنم و گردن درد دارم وبعد از بیدار شدن ازخواب دردهای گردنی بعضی وقتها یکطرفه وبعضی وقتها دوطرفه دارم که ازگردن شروع وبه داخل سر وپیشانی ادامه پیدا کرده و بعضی وقتها دچار تهوع شدید و استفراغ میشود . با مسکنهای مختلف مثل بروفن ومتوکاربامول و دیکلوفناک فقط کمی از درد کاسته شده ولی تاچند روز گرفتگی سر دارم .واقعا مستاصل شدم . مرسی راهنمایی کنید که دقیقا باید به چه متخصصی مراجعه کنم وعلت چیست . ممنون

 • هادی
  آبان ۱۸, ۱۴۰۱

  سلام بنده برخی اوقات پشت سرم تیر میکشد و از درد سرم را تنمیتونم بدهم بدتر میشه لطفا راهکار بدهید ممنون

 • نازی
  دی ۷, ۱۴۰۱

  سلام من چندسالی هست پشت سرم درد میکرد ولی بتازگی خیلی شدیدشده تاحدی ک نمیتونم حتی دست به موهام بزنم احساس میکنم سرم کلا زخم زیرپوستم تورم داره یه همچین دردی دارم درحالی ک ن زخم هست ن تورمی

 • ابوالقاسم
  دی ۹, ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر چند ماهی هست صبح یا عصر از خواب بلند میشم پشت سرم خیلی شدید درد میاره ضمنا دو سیگاری هم هستم غلضت خون هم دارم میشه برای غلضت باشه و

 • حسین
  دی ۱۸, ۱۴۰۱

  سلام من چند ماهی هست وقتی سرم به سمت پایین هست مثلا با گوشی موبایلم کار میکنم پشت سرم درد میگیره بعضی وقتها دوطرف سرم ولی اکثرا سمت چپ به طرف گردن،خیلی اذیتم میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • مرضیه
  دی ۱۸, ۱۴۰۱

  سلام پشت سرم راست وسمت گوش راستم دردمیکنه به گوشم میزنه علت چیه سپاسگزارم

 • رضاصاحبدل
  بهمن ۲۰, ۱۴۰۱

  درود بر دکتر صمدیان عزیز.
  هرجا هستید سلامت باشید.
  17 سال پیش در بیمارستان لقمان، جراحی کیست و بعد شنت مغزی برام گذاشتی. خیلی دوستت دارم.

 • سعید
  اسفند ۱۸, ۱۴۰۱

  سلام من 39 سال دارم زیاد دچار سردرد میشم ولی چند وقت هست که سردردها بیشتر شده دیشب در پشت سرم سمت چپ یکباره بدون هیچ دلیلی درد گرفت و به دنبال آن کمی احساس منگی بهم دست داد سردردم با خوردن یک قرص استامینوفن خوب شد ولی احساس گیجی هر چند خیلی کمه هنوز هست و من رو ناراحت میکنه می خواستم بدونم علتش چی میتونه باشه و چطور درمان میشه؟
  خیلی متشکرم

 • زهرا
  فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

  سلام خسته نباشید چند ماهی هست که موقع بیدار شدن از خواب طرف راست پشت سرم به شدت درد میکنه انگار که یه لخته خون پشت سرم جمع شده.یکی دوساعت درد میکنه بعد یکی دوساعت که فعالیت میکنم.خود به خود خوب میشه.میتونم بپرسم علتش چی میتونه باشه؟در ضمن از وقتی سر درد هام شروع شده.موقع خواب دست و پاهام هم خواب میرن.به طوری که از دردشون از خواب پامیشم.نمیدونم به سر دردم ربطی داره یا نه؟اگه جواب بدین ممنون میشم

 • ژیلا
  فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

  سلام بنده الان نزدیک 1 ماهه که هرروز سردرد شدید دارم و هرروز نوافن استفاده میکنم گاها همزمان دیکلوفناک استفاده میکنم چه کنم که از این سردرد رها شوم

 • مینا
  فروردین ۲۳, ۱۴۰۲

  سلام، خسته نباشید
  سابقه دارم که رگ گردن و پس سرم در کسری از ثانیه دچار گرفتگی مثل شوک الکتریکی میشه اما به تازگی دو ناحیه از پس سر و گردن و گوشم که مشخصاً رگ هست برجسته و دردناک میشود و حدوداً یک ماه است کتف چپم دچار درد است و البته گردنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • fardin
  خرداد ۲۷, ۱۴۰۲

  من چندروزی هست پشت سرم سمت چپ درد میکنه ولی وقتایی که کمرم خم میکنم یا میدوم و وقتی که فشار میاد روم…لطفا جواب بدین.ممنون

 • سا محمدی
  تیر ۱۵, ۱۴۰۲

  سلام دکتر جان ، ۴۹ سالمه و متاسفانه معلم بودم و هستم ، سردردهای من در ناحیه ی پشت سر و همیشگی نیستن ، هر دو سه هفته یکبار مهمان من میشن و خیلی دردناک هستن و دقیقاً موقع خواب که دراز کش هستم خیلی خیلی شدید میشن که حتی درد رو در پیشانی و گردنم حس میکنم ، وقتی که در حالت ایستاده قرار بگیرم شدت درد کمتر می شود ، چه پیشنهادی برای بنده دارید ؟؟؟ ممنونم

 • رضا
  شهریور ۲۵, ۱۴۰۲

  باسلام وتشکر خدمت دکتر عزیز، فقط هنگامی که به پشت دراز میکشم (نه بخواب رفتن ) احساس تاری چشم و گرفتگی از پشت سرم برای چند لحظه همانند خسوف ماه براى ثانیه اى تاری وگرفتگی وبعد به حالت اول بر میگردم میخواستم بفهمم علت چیست ودرمان ان چه است باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button