شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

ستون فقرات از اصلی ترین اعضای بدن است و مراقبت از آن اهمیت بسیار زیادی دارد. استخوان های ستون فقرات محکم هستند اما آن ها هم همانند سایر استخوان ها دچار شکستگی می شوند. آسیب ستون فقرات به خصوص شکستگی مهره های کمر می تواند زندگی افراد را مختل کند و مشکلات زیادی در زندگی روزمره به وجود می آورد.
درمان هر چه سریع تر شکستگی مهره های کمر بسیار ضروری است زیرا در صورت عدم درمان ممکن است به نخاع آسیب وارد شود و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. شکستگی و جابجایی ستون فقرات می‌تواند باعث فشردگی، فشار و حتی تخریب نخاع شود.

شکستگی مهره های کمر

شکستگی های مهره کمر

شکستگی های ستون فقرات شکستگی مهره ‌ها یا استخوان ‌های ستون فقرات را در بر میگیرد. این شکستگی ها امکان دارد به علت وارد شدن ترومای شدید، حتی با یک ضربه خفیف مانند یک سرفه باشد که به علت بیماری قبلی ضعیف‌ کننده استخوان مانند پوکی استخوان همراه خواهد بود. شکستگی پایدار و یا شکستگی که پس از بهبودی، شکل و مکان خود را حفظ خواهد کرد، و عموما قادر است خود به خود التیام پیدا کند، البته به شرطی که بیمار از بریس استفاده کند و به اندازه کافی استراحت کند. شکستگی ‌های شدید ستون فقرات، می‌تواند نخاع و یا رشته ‌های اعصابی را که در امتداد ستون فقرات هستند، تحت فشار قرار داده و یا حتی پاره کند و مشکلات جبران ناپذیری را به وجود آورد.

انواع شکستگی ها

شکستگی فشاری مهره های کمر، ترکیدن، شکستگی ناشی از خم شدن ستون فقرات، و در رفتن مهره ها. همچنین پزشک برای توصیف یک شکستگی از با ثبات، بی ثبات، مینور، و یا ماژور استفاده می کند.

علت شکستگی مهره های کمر چیست؟

شکستگی به علت فشار بر روی استخوان اتفاق می افتد. در صورتی که استخوان ضعیف باشد فرد قادر به تحمل فشار طبیعی نیست. در صورتی که فشار شدید باشد مهره قادر به تحمل کردن باشد. 
تروما و آسیب شدید به مهره‌ های ستون فقرات میتواند موجب شکستگی جزئی یا شدید مهره‌ها شود. این آسیب می‌تواند به علت سقوط ، پرش پرقدرت ، تصادف و یا هر اتفاقی رخ دهد و می تواند بر قسمت شکسته ستون فقرات، فشار وارد آورد.
از علت های اصلی این نوع شکستگی که تفاوت بسیاری با شکستگی دست و پا دارد ، تصادفات هستند. بخش عمده ای از این عارضه ها در اثر ورزش و رعایت نکردن اصول ایمنی رخ می دهد . همچنین در اثر بی احتیاطی در هنگام کار و زمین خوردن نیز ممکن است ستون فقرات و مهره ها دچار شکستگی شوند.
یکی دیگر از علت های شکستگی پوکی استخوان است. برای افرادی که پوکی استخوان آن ها شدید است ممکن است شکستگی با انجام حرکات بسیار سبک و ساده رخ دهد مانند عطسه یا سرفه کردن ، هنگام بلند شدن یا تغییر وضعیت در خواب. پوکی استخوان به حدی استخوان‌ ها را ضعیف می‌ کند که قادر به تحمل فشار طبیعی نخواهند بود. بنابراین باید مراقبت های لازم را داشته باشند. قوز کمری و یا هرگونه اختلالات آناتومیک غیرطبیعی شانس شکستگیهای ستون فقرات را افزایش می دهد. استخوان ‌های نازک شده در طول فعالیت طبیعی امکان دارد فرو بریزد و موجب شکستگی ناشی از فشار بر ستون فقرات شود. این شکستگی که به علت پوکی استخوان بر روی ستون فقرات فشار وارد می کند و شایع ترین نوع شکستگی می باشد. 
از علل شکستگی مهره‌ های کمر ، سرطان متاستاتیک می باشد که استخوان‌ ها را ضعیف خواهد کرد ، تا زمانی که موجب فرو ریختن آن میشود. این فرو ریختن نشانه یک عامل داخلی در حال آسیب به استخوان میباشد.

علائم شکستگی مهره ها

اگر شکستگی مهره کمر به علت بیماری پوکی استخوان باشد که علامت آن به صورت درد ناگهانی می باشد. بیشتر بیماران مبتلا به شکستگی فشاری در ستون فقرات، شروع درد آنها دقیقا بعد از یک فعالیت نسبتاً عادی و منظم مانند بلند کردن اجسام ، خم شدن و غیره بوده شروع می شود که با کمی فشار و یا تنش کمر همراه خواهد بود.
افراد مبتلا به پوکی استخوان پیشرفته، شکستگی مهره های کمر حتی می‌تواند با فعالیت بسیار جزئی مانند عطسه، سرفه و عواملی از این قبیل رخ ‌دهد. کاهش دردی که ناشی از شکستگی ستون فقرات است به علت پوکی استخوان، معمولا حدود ۴ تا ۶ هفته به طول می انجامد و پس از این مدت، درد شدید کمری یا فروکش می کند و تبدیل به یک درد مزمن و متمرکز در منطقه‌ شکستگی خواهد شد.
علائم در هر فرد با فرد دیگر با توجه به شدت آسیبی که به ستون فقرات وارد شده است متفاوت است. علائم مشترک به صورت زیر است :

 • درد زیاد در ناحیه کمر و پاها (شکستگی همیشه با درد همراه نیست و معاینه پزشک بعد از اتفاقات مانند تصادفات یا سرخوردگی ها لازم است)
 • دردی که به سمت دست ها یا پاها کشیده می شود (رادیکولوپاتی)
 • ایجاد مشکل برای راه رفتن یا حرکت کردن
 • ضعف و بی حسی پاها
 • تیرکشیدن ناگهانی کمر
 • مشکل در ادرار یا مدفوع
 • در موارد نادر فلج 

البته این علائم ممکن است به دلایلی مانند دیسک کمر نیز اتفاق بیفتندکه تشخیص این موضوع با جراح ستون فقرات است.

درمان شکستگی مهره های کمر

نحوه تشخیص شکستگی مهره

معاینه فیزیکی 

پزشک ارزیابی کاملی را با معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. این ارزیابی از سر، قفسه سینه، شکم، لگن، پاها و ستون فقرات خواهد بود.

تست مغز و اعصاب

پزشک وضعیت عصبی بیمار را بررسی خواهد کرد و این تست می تواند توانایی حرکت، حرکت همه اندام ‌ها و غیره. همچنین پزشک رفلکس ‌های بیمار را برای احتمال آسیب به نخاع و یا رشته‌ های اعصاب، مورد آزمایش قرار خواهد داد.

آزمایشات تصویربرداری

فرد بعد از معاینه فیزیکی توسط پزشک به ارزیابی رادیولوژیک نیز نیاز دارد . بسته به میزان صدمات، این آزمایشات شامل اشعه ایکس، CT scan ، و MRI از قسمت های مختلف، مانند قفسه سینه و ستون فقرات کمری باشد.

درمان شکستگی مهره های کمر

درمان شکستگی مهره‌ کمر عموما شامل مراقبت غیر جراحی مانند استراحت، مصرف داروهای ضد درد، استفاده از گرما یا سرما برای تسکین دردهای موضعی و بازگشت آرام و تدریجی به فعالیت و تحرک است. جهت درمان ابتدا ستون فقرات بیمار توسط پزشک باید بررسی شود تا درباره سوابق بیمار ، در صورت وقوع حادثه علت و نحوه اتفاق آن سوال کند. تشخیص دقیق تر نیاز به تصویربرداری یا MRI و سی تی اسکن دارد که با توجه به شرایط بیمار پزشک درخواست می کند. اگر شکستگی مهره ها خفیف باشد ممکن است پزشک از شما بخواهد استراحت کنید و تغییراتی در نحوه راه رفتن و خوابیدن خود ایجاد کنید و یا از کمربند های طبی برای مدتی استفاده کنید.
شکستگی های ستون فقرات به علت ضربه های ناشی از تصادف و یا نزاع و گاها سقوط شایع است و در صورت شکستگی به میزان بالای ۵۰ درصد نیاز به جراحی دارد. جراحی مرحله آخر درمان است و اگر شکستگی به نخاع آسیب وارد کند حتی باید سریعتر انجام شود.
جهت پیشگیری از این عارضه در هنگام رانندگی حتما از کمربند ایمنی استفاده کنید . همچنین در هنگام کار نکات ایمنی را رعایت کنید . در هنگام یخ بندان با دقت قدم بردارید.

بریس کمر

بریس کمر با محدود کردن حرکت مهره شکسته از آن محافظت خواهد کرد. عملکرد بریس شبیه به استفاده از  گچ برای مچ دست شکسته میباشد. استفاده از بریس باید با احتیاط و تنها تحت نظر پزشک استفاده ‌شود. استفاده بیش از حد از بریس برای مشکلات و ناراحتی‌ های کمر و درمان شکستگی مهره کمر ، می‌تواند موجب تضعیف و از دست دادن عضلات کمر شود.

اوزون تراپی

در این روش گاز اکسیژن اوزون از طریق تزریق به دیسک بیرون ‌زده وارد خواهد شد. این تزریق توسط سوزن به طور مستقیم به دیسک وارد می شود و حجم دیسک را کاهش خواهد داد. کاهش حجم دیسک کمر می تواند فشار بر روی اعصاب را کاهش دهد و همین امر به کاهش درد نیز کمک می کند. علت کاهش درد اکسیداسیون پروتئوگلیکان‌ها میباشد که پروتئین‌های موجود در مرکز ژل‌ مانند دیسک است. 

فیزیوتراپی

درمان آسیب‌ های ناشی از تروما همراه با صدمات عصبی عموما به بستری شدن برای توانبخشی نیاز دارد. برنامه های توانبخشی برای تحرک و قدرت که براساس قابلیت‌ و ظرفیت هر بیمار تنظیم خواهد شد. توانبخشی بیمار همراه با استفاده از ارتز سینه‌ای -کمری-خاجی (TLSO) آغاز خواهد شد.

فعالیت خود را کاهش دهید!

باید از فعالیت شدید یا ورزش خودداری کنید. همچنین از بلند کردن اجسام سنگین و مواردی که فشار بیش از حد بر روی شکستگی قرار دهد باید بپرهیزید. اگر فرد مسنی هستید پزشک باید استراحت در بستر را برای شما تجویز کند. استخوان افراد مسن عموما نازکتر‌ و ضعیفتر‌ از استخوان جوانان میباشد که دیرتر التیام خواهد یافت.

جراحی

دو نوع جراحی برای شکستگی مهره های کمر وجود دارد. 

ورتبروپلاستی

در این روش، سیمان با ویسکوزیته پایین به طور مستقیم، با هدف ایجاد ثبات شکستگی و تسکین درد کمر، به مهره تحت فشار تزریق خواهد شد. این درمان‌ غیر تهاجمی برای کمک به کاهش و یا از بین بردن درد ناشی از شکستگی و تثبیت استخوان انجام میشود . 

جراحی کیفوپلاستی

جراحی کیفوپلاستی مانند ورتبروپلاستی فرآیندی با حداقل تهاجم میباشد که برای کاهش و یا جلوگیری از درد ناشی از شکستگی ستون فقرات، برای ایجاد ثبات در استخوان و بازگرداندن قسمتی یا همه ارتفاع کاهش یافته مهره به علت شکستگی فشاری انجام میشود. 

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button