شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

عصب سیاتیک (sciatic nerve) طولانی‌ترین عصب بدن انسان که از ناحیه کمری آغاز و تا انتهای پا امتداد دارد. عصب سیاتیک از ناحیه تحتانی ستون فقرات و از مجاورت دیسک های پایینی کمر نشات می گیرد و به سمت استخوان لگن و باسن امتداد می یابد و سپس از پشت ران وارد ساق پا خواهد شد. بیماری سیاتیک به کمردردی گفته می‌شود که به دلیل مشکل عصب سیاتیک به وجود می‌آید. که در قسمت تحتانی کمری یا باسن ایجاد می شود و در پا انتشار می یابد و با سوزن سوزن شدن پا و ضعف پا همراه است. درد سیاتک به علت محدودیت حرکتی از شایع ترین علل ناتوانی و درد در دنیا می باشد. درد سیاتیک معمولا یک طرفه است اما می تواند دو طرفه نیز باشد.
درد سیاتیک می تواند به صورت دردهای ملایم یا شدید در نواحی مفصل کمر، باسن، پا و ساق پا ظاهر شود. شما همچنین ممکن است با احساس ضعف وبی حسی در این نواحی مواجه شوید. بوسیله آسیب دیدگی های عصب و فشار روی عصب مانند فشار روی مهره ها (استخوان های ناحیه کمر و گردن) ایجاد می شود. در زنان هنگام حاملگی احتمال ابتلا به چنین مشکلی بیشتر است. دلایل دیگر ممکن است مربوط به بیرون زدگی دیسک کمر یا آرتروز ستون فقرات باشد.
رگ سیاتیک در پشت ساق پا به دو شاخه تقسیم می شود، یکی از پشت ساق پا به کف پا و دیگری از کناره خارجی ساق و روی مچ پا عبور می کند، بنابراین ممکن است فردی دارای درد تنها در قسمت خارجی ساق پا و بدون کمردرد باشد اما علت ، درد سیاتیکی است.

درد سیاتیک

درد سیاتیک چیست ؟

درد سیاتیک یا رادیکولوپاتی کمر دردی است که در امتداد عصب سیاتیک ایجاد می شود. این درد در قسمت پشت لگن تا پشت ران پاها کشیده می شود و با سوزن سوزن شدن پا و ضعف پا همراه خواهد بود. عصب سیاتیک جز اولین و مهم ترین عصب در قسمت پا می باشد و بزرگترین عصب در تمام بدن می باشد.  
سیاتیک گاهی اوقات درد سادهای نیست که شما بخواهید آن را درمان کنید و امیدوار باشید که برای همیشه برطرف شود . درد سیاتیک را اما میتوان به طور بسیار موفقیت آمیزی از ظهر طریق روشهای کایروپراکتیک درمان کرد.طی مراحل درمان سیاتیک ما با تشخیص علت دقیق درد شما، از روش کایروپراکتیک مناسب برای تسکین درد در ناحیه ران پا و پایین کمر استفاده میکنیم. 
درد سیاتیک می تواند به علت فشار بر روی دیسک کمر ایجاد شود یا ناشی از تحریک مهره های جا به جا شده در کمر یا حتی اسپاسم یک عضله در لگن به نام پریفورمیس می تواند عصب سیاتیک را تحریک کند.

 • درد سیاتیک در مردان شایع تر از زنان است
 • درد سیاتیک در افراد بین ۳۰ تا ۵۰ سال شایع تر است. 
 • پشت میز نشستن یا انجام حرکات غلط در باشگاه می تواند موجب شود این بیماری در نوجوانان نیز دیده شود.

علائم درد سیاتیک

 بیشتر در سنین  ۵۰- ۳۰ سالگی به وجود میاید و علت عمده آن پاره شدن دیسک بین مهره ای است. به دلیل ایجاد فشار به عصب سیاتیک و یا وارد آمدن ضربه به ناحیه کمر علت ایجاد درد سیاتیک می باشد. پزشک شما برای تشخیص ممکن است ناحیه درد را از شما بپرسد، یا از شما بخواهد که حرکت اسکوات انجام دهید، یا روی انگشتان پا راه بروید یا پایتان را بدون خم شدن زانو بلند کنید. این آزمایش‌های عضلانی به پزشک کمک می‌کند که دریابد آیا عصب سیاتیک تحت فشار است یا نه.از علائم این درد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوزن سوزن شدن همراه با درد در ناحیه باسن
 • درد سیاتیک یک طرفه (در یکی سمت باسن). 
 • احساس درد شدید در قسمت پا یا لگن ، بی حسی در قست دیگری از پا
 • درد در ناحیه ساق پا و یا کف پا حس ممکن است با ضعف همراه باشد.
 • درد و گزگز در ناحیه پا و انگشتان
 • احساس تیر کشیدن یا سوزش شبیه شوک الکتریکی
 • گرفتگی و سنگینی در پاها که با سوزش و مورمور همراه است و یا حتی ضعف را در پی دارد.
 • درگیری عصب سیاتیک که با ضعف و بی حسی و خواب رفتگی همراه است.
 • درد سیاتیک که بر اثر درگیری دیسک کمر و با انجام بعضی  فعالیت ها مانند  عطسه، سرفه،  و راه رفتن شدیدتر بشود.
 • درد انتشاری به زیر زانو 
 • احساس گرفتگی عضلات
 • و غیره

علت درد سیاتیک

درد سیاتیک به علت ایجاد فشار به عصب سیاتیک و وارد کردن ضربه به ناحیه کمر ایجاد می شود. سیاتیک نشانه ای از مشکلی است که در محل آسیب دیده ایجاد شده است. حرکت دیسک بین مهره ای دردناک است که می تواند عضله باسن را درگیر نماید. 
درد سیاتیک زمانی ایجاد می شود که فشار بر روی عصب سیاتیک افزایش یابد. از علت های درد عصب سیاتیک بیرون زدگی یا لغزندگی دیسک کمر می باشد. دیسک کمر زمانی رخ می دهد که مواد داخل دیسک بر اثر فشارهایی که در طول زمان کم کم یا ناگهانی به دیسک وارد می شود دیسک را پاره یا حتی بدون پارگی تحریک و به عصب سیاتیک فشار وارد خواهد کرد. 
از دیگر علت های درد عصب سیاتیک می توان به گرفتگی ماهیچه های لگنی و خصوصا عضله پریفورمیس اشاره کرد. همچنین عواملی که موجب کشیدگی و فشار بر روی شکم می شود می تواند موجب ابتلا و درگیری عصب سیاتیک شود مانند درد عصب سیاتیک در بارداری و چاقی. 

درمان سیاتیک

تشخیص سیاتیک

 • نوار عصب عضله
 • MRI کمری

درمان درد سیاتیک

در طول مراحل معاینه فیزیکی، پزشک وضعیت قدرت عضلات و عکس العمل آنها را مورد بررسی قرار می دهد. درمان های بسیار متنوعی دارد ولی استفاده از درمان صحیح توسط پزشک متخصص از مزمن شدن و غیر قابل درمان شدن ان جلوگیری می کند. درمان های اولیه هر چه باشد هدف اول کاهش التهاب و کاهش درد است. چندین روش بدون جراحی را برای درمان توصیه می‌کنند که مهم‌ترین آنها عبارت است از:

تزریق اپیدورال برای سیاتیک

بی حسی اپیدورال به تزریق داروی بی حسی موضعی توسط یک لوله به ناحیه ای در قسمت پایین کمر که فضای اپیدورال نام دارد انجام می شود. این کار نیز به منظور آزادسازی سیاتیک انجام می شود. این تزریق با توقف سیگنال های درد در امتداد ستون فقرات حرکت می کند و منجر به بی حسی در قسمت های بزرگی در بدن می شود.

درمان های کایروپراکتیک 

کایروپراکتیک یا درمان دستی روشی درمانی برای تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات دستگاه اسکلتی عضلانی و تاثیر آن بر روی دستگاه عصبی و سلامت عمومی می باشد. کایروپراکتور از دست های خود برای درمان اختلالات مربوط به استخوان، عضلات و مفاصل استفاده می کنند. 

طب سوزنی

برای درمان درد سیاتیک می توان از طب سوزنی استفاده کرد. این درمان اختلالات انرژی کلی و نقاطی که سبب درد موضعی خواهد شد را مورد توجه قرار داده و تعادل انرژی را به صورت منطقه ای انجام می دهد. 

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی می تواند به درمان عصب سیاتیک کمک کند. نوع ماساژ به بیمار به شرایط جسمانی، نیازهای درمانی فرد وابسته است. 

الکتروپی

فیزیوتراپیست ابتدا علت دقیق سیاتیک را ارزیابی می کند و سپس برنامه درمانی را مشخص خواهد کرد. برنامه درمانی ترکیبی از الکتروتراپی و تمرینات درمانی دستی می باشد.

ورزش‌های تقویتی و کششی

پزشک یک برنامه تمرینی را به شما توصیه خواهد کرد. ورزش تضمین می کند که عضلات کمر ، هسته و پاها در وضعیت خوبی قرار گرفته اند. زیرا عضلات ضعیف می‌توانند بار ستون فقرات و عصب سیاتیک را افزایش و علائم دردناک را نیز افزایش دهد.

درمان خانگی و طب سنتی

 • استفاده از کمربند و بی حرکت نگهداشتن کمر بیمار
 • استفاده از کمپرس آب گرم : این کار می تواند با ایجاد گرما در کمر جریان خون در این قسمت را افزایش دهد. 
 • استفاده از پمادهای مسکن مانند ژل دیکلوفناک ، ژل پیروکسیکام و ماساژ ملایم
 • استفاده از داروهای مسکن مانند استامینوفن یا آسپیرین که می تواند باعث کاهش درد کمر درد سیاتیک شود.
 • و …

خلاصه

تمرینات ورزشی از مهمترین اقدامات برای کاهش درد عصب می باشد. ورزش برای درد سیاتیک مانند دارو می باشد و بر اساس معاینه بیمار طراحی می شود. یکی از نوین ترین درمان ها برای درمان غیر جراحی سئاتیک تحت عنوان ازن درمانی  یا درمان سیاتیک با گاز ازن رایج شده است. در این روش ابتدا به ریشه عصب درگیر به صورت دقیق تشخیص داده می شود و سپس از تزریق گاز ازن در محل های منشا و عامل درد استفاده می شود. تزریق گاز ازن یا اوزون تراپی به کمک انرژی فوق العاده ای که ایجاد می کند ، سبب کاهش التهاب در عصب و آزاد سازی آن می شود و بیماران در طی سه تا پنج جلسه درمان ازن می توانند بهبودی فوق العاده ای را تجربه کنند.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button