شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

درد در دنبالچه که با اصطلاح پزشکی کوکسیگودینیا به آن اشاره می‌شود. یک علامت دردناک است که انتهای ستون فقرات (که درست بالای شکاف باسن قرار دارد) و نواحی اطراف آن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. دنبالچه یک ساختار استخوانی است که از مجموعه‌ای از ۳-۵ واحد مهره‌ای تشکیل شده است که به‌استثنای بخش اول، با هم ترکیب شده‌اند. دنبالچه نشان‌دهنده آخرین کشش رو به پایین ستون فقرات است.

 درد دنبالچه

درد دنبالچه چقدر شدید است؟

درد در دنبالچه با فشرده‌سازی مستقیم ناحیه یا زمانی که بیمار از حالت نشسته بلند می‌شود تشدید می‌شود. در برخی موارد، ممکن است آن‌قدر شدید باشد که فعالیت‌های عادی روزانه، مانند رانندگی یا خم شدن، دشوار باشد. گاهی اوقات ممکن است با کمردرد، درد در ناحیه باسن، درد در حین مقاربت و درد قبل یا در حین اجابت مزاج همراه باشد.

درد در دنبالچه علامتی است که چندین علت را تشخیص می‌دهد. در زنان، کوکسیدینیا می‌تواند ناشی از حوادث آسیب‌زا مرتبط با زایمان باشد. اواخر سه‌ماهه سوم بارداری، دنبالچه انعطاف پذیرتر می‌شود. در برخی موارد، زایمان همچنان می‌تواند باعث کشش بیش از حد عضلات و رباط‌های متصل به دنبالچه شود، همراه با دررفتگی نسبی آن.

بیماران دارای اضافه‌وزن نیز از درد در دنبالچه رنج می‌برند، زیرا در حالت نشستن طولانی‌مدت یا به دلیل افتادن تصادفی بیشتر مستعد فشار بیش از حد داخل لگنی هستند.

درد دنبالچه اغلب در نتیجه ضربه شدید به پایه ستون فقرات مانند افتادن و فرود آمدن روی باسن است. تروما می‌تواند باعث جابه‌جایی دنبالچه (جابه‌جایی از محل طبیعی آن) و تحرک بیش از حد یا غیرطبیعی آن شود. همه اینها باعث التهاب موضعی مزمن می‌شود. این فرایند علاوه بر ایجاد درد، منجر به تحلیل رفتن بافت‌های اطراف می‌شود.

کوکسیگودینیا همچنین می‌تواند در نتیجه آسیب‌های فشاری مکرر (ترومای مکرر کوچک) و فرسایش و پارگی ناشی از افزایش سن ایجاد شود. گاهی اوقات، درد به دلیل بیماری‌های ستون فقرات، وضعیت نامناسب، فشرده شدن ریشه‌های عصبی یا عفونت در ناحیه آنورکتال است .

کمتر رایج، کوکسیگودنیا با ایجاد تومور (به‌عنوان‌مثال، استئوسارکوم و تراتوم ساکروکوکسیژیال) یا با گسترش سرطان متاستاتیک همراه است.

در برخی موارد، کوکسیگودینی می‌تواند در غیاب تغییرات پاتولوژیک آشکار مربوط به دنبالچه (شکل ایدیوپاتیک) ایجاد شود.

علل احتمالی درد دنبالچه

به دنبال علائم دیگری مرتبط با درد استخوان دنبالچه باشید تا فهرست علل احتمالی را محدود کنید:

 • آرتریت پسوریاتیک
 • آرتروز
 • آبسه پری آنال
 • بارداری
 • استئوسارکوم
 • اسپوندیلولیستزیس
 • تومور مقعد

علل درد در دنبالچه

به‌طورکلی علل ایجاد یک دنبالچه آسیب‌زا هستند، یعنی موقعیت های تصادفی که در آن دنبالچه با یک سطح سخت مانند زمین برخورد می‌کند، یا به‌عنوان‌مثال در اسب سواری با ضربه های مکرر روی زین. درد دنبالچه همچنین می‌تواند ناشی از استرس مکرر در آن ناحیه باشد که به یک نشستن ناراحت‌کننده، صندلی‌های خیلی سفت (اغلب در نوجوانانی که در مدرسه بد می‌نشینند) یا در افراد حرفه‌ای که مجبور به جلسات طولانی‌مدت در مدرسه هستند، ایجاد شود. ماشین برای سفرهای کاری . .

با این حال، در پایه هر دنبالچه همیشه فشاری بر روی دنبالچه وجود دارد که در خم شدن دقیقاً در مفصل ساکروکوکسیژیال تحت‌فشار قرار می‌گیرد. در واقع، این مفصل دارای تحرک خاصی نیست، بلکه توسط رباط‌هایی که اجازه خمیدگی جزئی را می دهند، در کنار هم نگه داشته می‌شوند. همچنین شکل قوس‌دار دنبالچه در قسمت آخر آن را در ارتباط مستقیم با روده بزرگ قرار می‌دهد و در مواردی حتی مشکلات جدی در اجابت مزاج ایجاد می‌کند. در ادبیات همچنین توصیفاتی از سوراخ های ضربه ای دنبالچه به سمت کولون وجود دارد.

 هرچند که این مورد نادر است، اما ممکن است یک بیماری کوکسیکس قوسی مادرزادی، با ساختار طبیعی این استخوان که اغلب بدون علامت است، اما در صورت لزوم، ممکن است دردناک شود.

لازم به یادآوری است که گاهی اوقات این مشکل در زنان باردار یا در دوران شیردهی نیز ظاهر می‌شود، زیرا در دوران بارداری مشخص است که به دلیل ترشح هورمونی به نام اکسی‌توسین، شرایط انعطاف‌پذیری بیشتر همه مفاصل ممکن است رخ دهد.

وزن بیش از حد

وزن بیش از حد می‌تواند باعث درد در دنبالچه شود، زیرا در حالت نشسته، ناحیه ساکروم تحت‌فشار بیشتری قرار می‌گیرد که شاید با وضعیت نشستن بدون نقص همراه باشد.

ورزش‌هایی که می‌توانند درد دنبالچه را افزایش دهند، مطمئناً اسب‌سواری، دوچرخه‌سواری، اسکیت و کیسه تماسی هستند که در آنها افتادن روی باسن امکان‌پذیر است، مانند فوتبال، اسکی، اسنو بورد و بسیاری دیگر.

مطمئناً هنگامی که دنبالچه تحت کشش و دررفتگی به سمت جلو قرار گرفت، ممکن است وضعیتی با شلی دنبالچه روی استخوان خاجی یا یک جابه‌جایی طبیعی غیر قابل کاهش به جلو ایجاد شود.

در بین علل، مطمئناً شکستگی احتمالی را نیز می‌توان یک احتمال در نظر گرفت که در صورت عدم درمان کافی می‌تواند منجر به درد در ناحیه دنبالچه شود.

چگونه می‌توان درد دنبالچه را تشخیص داد؟

درد موضعی روی ساکروم به‌تنهایی ممکن است پیش‌بینی‌کننده نباشد، بنابراین خوب است مشکل را دست‌کم نگیرید و با متخصصی که مطمئناً می‌داند چگونه آسیب‌شناسی را تشخیص دهد، تماس بگیرید. در اولین ویزیت، همیشه توصیه می‌شود که با یک صفحه اشعه ایکس معمولی، یک معاینه ساده، مقرون‌به‌صرفه و غیرتهاجمی که در دو برجستگی استاندارد Antero خلفی و جانبی می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد موقعیت دنبالچه بر روی بدن ارائه دهد. ساکروم و دادن بازخورد به مشکل.

اگر این معاینه کافی نباشد، بررسی روابط مفصل و بافت نرم (رباط‌ها) با ام‌آرآی یا به‌ندرت با سونوگرافی امکان‌پذیر خواهد بود. سی‌تی‌اسکن عموماً برای شرایطی در نظر گرفته می‌شود که در آنها شک به شکستگی یا ریزشکستگی وجود دارد که بازسازی دیجیتالی آناتومی استخوان برای تأیید یکپارچگی آن مهم است.

علائم کوکسیدینیا یا درد دنبالچه

اگر به دنبال علائم کوکسیگودنیا هستید، احتمالاً دقیقاً در ناحیه ساکروم، جایی که دنبالچه از نظر آناتومیک قرار دارد، احساس درد می‌کنید. انواع مختلفی از درد وجود دارد، حاد یا مزمن که در برخی موارد کاملاً قابل‌تحمل است و می‌توان آن را بر روی یک ناراحتی قرارداد، درحالی‌که دردهایی که برای مدت طولانی ادامه دارند ممکن است رخ دهند، به‌طوری‌که مزمن تلقی می‌شوند.

درد:

همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین و آزاردهنده‌ترین است! فرد مبتلا به درد در دنبالچه یا استخوان خاجی معمولاً هنگام تعظیم و نشستن روی صندلی یا بدتر از آن روی یک سطح سخت احساس ناراحتی می‌کند، اما در برخی موارد به دلیل بازی تنش‌های مفصلی و فاسیال، آزمودنی در ناحیه باسن احساس درد می‌کند. در حالت ایستاده گاهی اوقات این وضعیت به شروع کمردرد کمک می‌کند و در واقع در یک خاطره مطمئناً بررسی هرگونه ضربه مستقیم در ناحیه و ارزیابی تحرک دنبالچه جالب است.

کمردرد:

 اگرچه دنبالچه یک استخوان غیر بنیادی است، اما همان‌طور که گفته شد به استخوان خاجی متصل است و باعث ایجاد تنش می‌شود که می‌تواند باعث کمردرد حتی در حالت ایستاده شود.

یبوست یا اختلالات تخلیه:

اغلب در طول ارزیابی مشکلات یبوست برجسته می‌شود، نه تخلیه کامل به این واقعیت که بیمار احساس درد می‌کند و ناخودآگاه عضلات را منقبض می‌کند که مدفوع را منقبض می‌کند و احساس تخلیه نشدن آمپول رکتوم را ادامه می‌دهد. علت درد به وجود اتصالات بین دنبالچه و عضلات مسئول باز کردن مقعد مرتبط است.

مشکلات حوزه جنسی:

حوزه جنسی می‌تواند به دلیل آسیب یا تحریک عصب پودندال که قبلاً مسئول نعوظ است، درگیر می‌شود.

درمان درد دنبالچه

هنگامی که فردی تحت‌تأثیر این نوع درد دنبالچه قرار می‌گیرد، بسیار مهم است که ابتدا علل محرک را حذف کرده یا درهرصورت آنها را شناسایی کنید. هنگامی که تشخیص داده شد، می‌توان در وهله اول با جستجوی راهبردهای معتبر برای بهبود علائم، با علائم درد دنبالچه مقابله کرد و امید به ترمیم طبیعی یا به‌احتمال زیاد وضعیتی که در آن استخوان دنبالچه و ساختارهای مجاور آن می‌سوزند و به‌نوعی موفق می‌شوند تعادل جدیدی پیدا کنند. کوکسیگودنیا معمولاً توسط یک بیماری اولیه ایجاد می‌شود، بنابراین در بیشتر موارد درمان باهدف درمان آن و بهبود سبک زندگی انجام می‌شود.

داروها:

رویکرد فارماکولوژیک شامل تجویز داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs مانند ایبوپروفن، پاراستامول ) و شل‌کننده‌های عضلانی باهدف درمان درد و التهاب است. در شدیدترین موارد، می‌توان به تزریق شش‌ماهه، در صورت لزوم، ماهانه کورتیکواستروئیدها متوسل شد که در صورت همراه شدن با دست‌کاری تحت بی‌حسی موضعی (فلکسیون‌ها و اکستنشن‌های مکرر) موفقیت بیشتری نشان می‌دهد.

فیزیوتراپی:

جلسات فیزیوتراپی را می‌توان برای تسکین درد به‌خصوص دررابطه‌با درمان درد جسمی ناشی از ضربه انجام داد: این جلسات شامل آرامش لگن از طریق ماساژهای خاص و استفاده از سونوگرافی برای تسکین درد است. فیزیوتراپی‌های دستی بسیار کاربردی هستند.

جراحی:

در مواردی که درمان‌های محافظه‌کارانه پاسخ رضایت‌بخشی ارائه نمی‌دهند، فرضیه جراحی که شامل برداشتن کامل دنبالچه یا محدود به بخشی است که باعث درد می‌شود، می‌تواند در نظر گرفته شود. عمل جراحی علاوه بر عفونت احتمالی زخم، عوارض بعدی به نظر نمی‌رسد و می‌تواند در مدت کوتاهی و در بیمارستان روزانه انجام شود. معلوم می‌شود که مؤثرترین مداخله است حتی اگر باید در نظر گرفت که درد می‌تواند در یک دوره زمانی بین دوهفته، در بهترین موارد، تا یک سال پس از مداخله ناپدید شود.

در انتخاب صندلی دقت کنید:

 از صندلی‌های سخت کاملاً خودداری کنید (مثلاً صندلی‌های مدرسه با صندلی‌های چوبی ممنوع است) و در عوض به دنبال یک صندلی ارگونومیک باشید. بسیاری در بازار وجود دارند که علاوه بر این با اصلاح وضعیت نشستن در محل کار، کمک زیادی به مقابله با کمردرد می‌کنند.

همچنین به صندلی‌های اداری با چرخ‌هایی مانند این تصویر توجه کنید که کمری پایین دارند و فشار بسیار کمی به ستون فقرات کمری وارد می‌کنند و ناحیه دنبالچه را بیش از حد وارد می‌کنند.

کمپرس یخ استفاده کنید:

با استفاده از یخ به روند التهاب کمک کنید. اجرای این راه‌حل مطمئناً بسیار آسان است و باید حداقل ۳-۴ بار در روز به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه تکرار شود. من معمولاً یک کیسه یخ کلاسیک را توصیه می‌کنم، کیسه‌ای با مکعب، اما به‌عنوان یک جایگزین، یخ ژله‌ای نیز خوب است که شاید حمل آن به محل کار راحت‌تر باشد.

مصرف آب و فیبر

یکی دیگر از توصیه‌های مفید در زمینه گوارش، مطمئناً مصرف منظم آب، فیبر و میوه‌های خشک است. روش دیگر، می‌توانید از روغن شاهدانه استفاده کنید که دارای خواص ضدالتهابی بسیار قوی است که دارای THC (تتراهیدروکانابینول) درون آن است، ماده فعال شگفت‌انگیز کنف که البته بسیار کم است، کمتر از یک قسمت در میلیون. هیچ نوع عوارض جانبی ناشی از مصرف روغن شاهدانه دیده نمی‌شود، اما برعکس، اثرات مفیدی بر سلامتی چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان مشاهده شده است، به‌طوری‌که امروزه مصرف آن در  پیشگیری  و  درمان توصیه می‌شود. شما می‌توانید از این روغن برای پخت و پز استفاده کنید.

 

دیدگاه کاربران

 • نازنین
  فروردین ۲۳, ۱۴۰۲

  سلام من کمر دیسک کمر داشتم مهره ۴ و ۵
  الان یک ماهی هست استخوان دنبالچه درد میگیره
  بخاطر چیه ؟ من فیوزوتراپی هم نرفتم

 • نرگس
  اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۲

  سلام دکتر من برای التهاب دنبالچه ام کورتون زدم التهابش خیلی شدید بود ، ممکنه مشکلی پیش بیاد برام؟؟

 • صفورا
  تیر ۳, ۱۴۰۲

  سلام
  خیلی ممنون
  توضیحات شما عالی بود🌺
  بالش دوناتی برای افرادی با شغل اداری که زیاد روی صندلی میشینن هم موثر هس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button