شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

دلایل مختلفی ممکن است باعث بروز سردرد شود. اما باید توجه داشت که سردرد به‌ تنهایی بیماری نیست. شایع ­ترین و بیشترین علت سردردها منشأ عصبی دارند و قریب ۹۸ درصد موارد سردردها خوش­ خیم و قابلیت بهبودی دارند. تنها در یک تا دو درصد به علت ضایعات مغزی و تومورهای مغزی رخ می­دهد که منجر به شکل­گیری سردردهای خطرناک می­شود و باید به آن توجه ویژه داشت. چنانچه طی ۳ هفته متوالی بیش از ۲ سردرد داشتید، باید به فکر درمان آن باشید. دانستن علت سردرد به درمان و حل مشکل کمک شایانی می­کند.
برخلاف تصور بسیاری از افراد سردردهای خطرناک، ناشی از عارضه ­های مغزی نیست. بلکه به دلیل اختلال در عملکرد عروق خونی، عضلات و اعصاب رخ می­دهند. برای مثال انقباض بیش از حد عضلات و نیز گشادشدن شریان ­های خونی موجب می­شود عصب ­های حساس و خاص در مغز تحریک که در نتیجه آن سردرد به وجود می­آید.
ترشح برخی هورمون­ ها مانند استروژن باعث بدتر شدن عارضه و پدیدآمدن سردردهای خطرناک می­شود. این هورمون که بیشتر در خانم­ ها ترشح می­شود. به­خصوص در زمان عادات ماهیانه که نوسانات و تغییرات هورمونی زیادی را متحمل می­شوند، سردرد را در پی دارد. به همین دلیل است که بروز سردردهای متوسط تا شدید در خانم‌ها دوبرابر آقایان است.
سردرد یکی از بدترین عارضه­ هایی است که می­تواند فرد را از پا درآورد. گاهی فرد به سردردهایی مبتلا می­شود که قادر به انجام کارهای روزانه خود نیست و برنامه­ های روزمره آن­ها مختل شده است. برخی افراد حتی گزارش داده ­اند که سردرد آنها آن‌قدر شدید بوده که قادر به بازکردن چشمان خود نیستند. گاهی بیمار در نتیجه سردرد به اختلال بینایی یک‌طرفه یا دوطرفه و یا قرمزی چشم و در مواردی هم به کاهش بینایی یک‌چشم دچار می‌شود که همه اینها نشانه التهاب عصب بینایی است. در صورتی‌که سردرد آن‌ چنان شدید باشد که کارهای روزانه شما را مختل کند و با سرگیجه، حالت تهوع، تب و نیز تغییرات حسی و سفتی در گردن همراه باشد فوراً به پزشک مراجعه کنید.
با این‌حال افراد نباید با بروز این علائم و نشانه­ ها دچار نگرانی و ناراحتی شوند. این بیماری یک مشکل بالقوه پزشکی است و لزوماً خطرناک و اضطراری نیست. بیماران مبتلا به سردرد نباید به مدت طولانی از دارو استفاده کنند. داروهای بدون نسخه شاید برای مدتی سردرد شما را از بین ببرد و مؤثر نیز باشد. ولی در طولانی­مدت باعث آسیب­ های بیشتری می­شوند. مطالعات نشان داده ­اند که مسکن­ های غیرضروری که مدت‌زمان زیادی توسط بیماران و بدون تجویز پزشک استفاده شده است مشکلات کلیوی، آسیب­ های کبدی و نیز زخم­های معده و حتی در مواردی موجب سردردهای خطرناکی شده­اند.
در برخی اوقات سردرد در نتیجه آنفلوانزا یا سرماخوردگی و یا هر دو رخ می­دهد که بیشتر در زمستان شایع است. از علل دیگر سردرد می­توان به استرس و ناراحتی، عارضه ­ها و مشکلات بینایی، کم ­آبی و نیز مصرف زیاد و خودسرانه داروها اشاره کرد.

سردردهای خطرناک

انواع سردردهای خطرناک

در ادامه به چند نمونه از سردردهای خطرناک اشاره می­کنیم:

سردردهای خوشه­ ای

شیوع این نوع سردرد کمتر از انواع دیگر است. درعین‌ حال شدیدترین نوع درد را ایجاد می­کند. سردردهای خوشه ­ای بیشتر در آقایان که اغلب آنان افرادی سیگاری یا دائم‌الخمر هستند مشاهده می­شود. از هر ۱۰ نفر مرد ۹ نفر به این عارضه مبتلا هستند. درد این نوع سردرد، به طور معمول در یک ساعت معین و هر روز عود می­کند و ممکن است روزها، هفته­ها و حتی ماه‌ها طول بکشد.
در این نوع سردرد حمله به‌صورت گروهی است. به این شکل که در هنگام حمله در یک طرف سردرد شدید و کشنده­ای احساس می­ شود. همچنین در ضمن آن چشم و بینی از همان طرف دچار آبریزش می­شود. استنشاق اکسیژن خالص، در بهبودی این نوع سردرد بسیار حائز اهمیت است. به همین علت به بیمار توصیه می­شود که در فضای باز و هوای پاک چند بار نفس عمیق بکشد. توصیه دیگر برای درمان و کاهش این نوع سردرد این است که از کشیدن سیگار پرهیز شود و بیمار فعالیت استرس ­زا نداشته باشد. سردردهای خوشه ­ای ممکن است بعد از بهبودی نسبی ماه­ها یا سال­ها به سراغ فرد نیاید و فرد تصور کند که کاملاً درمان شده است.

 سردردهای هیجانی یا تنشی

 مهم­ترین علت پیدایش این نوع سردرد انقباض عضلات شانه و صورت، گردن و کاسه سر است. این نوع سردرد بسیار شایع است. این انقباض ­ها از هیجانات عصبی ناشی می­شود.
سردرد هیجانی یا تنشی، هم نامنظم و به طور پراکنده بروز می­کند و هم به شکل مزمن و حاد و طولانی‌مدت فرد درگیر آن می­شود. در برخی بیماران ممکن است پنج‌روز در ماه گرفتار این سردرد شوند.
مکانیسم این نوع از سردردهای خطرناک به این شکل است که از نواحی پیشانی، گردن یا شانه شروع می­شود در ادامه تمام کاسه سر را درگیر می­کند. مدت‌زمان این سردرد از ۳۰ دقیقه و تا ۷ روز هم ممکن است ادامه یابد. ماهیت درد آن فشاری است و خاصیت ضربانی ندارد. سر بیمار دچار سنگینی می­شود و حالت تهوع پیدا می­کند ولی استفراغ نمی­کند.
برای درمان این‌گونه سردردهای پراکنده و نامنظم از قرص­های مسکن استفاده می­شود. ماساژ مکانیکی و آرام شقیقه و گیجگاه و نیز استفاده از کمپرس سردوگرم در ناحیه پیشانی سر به کمک یک حوله، تأثیر بسیار زیادی در کاهش و تسکین درد این نوع سردرد دارد.

سردرد های میگرنی

میگرن یک کلمه یونانی به معنی “نیمه سر” است. این سردرد، سردرد شدید و ضربانی است که گاهی در یک طرف سر بروز می­کند. سردردهای میگرنی طی یک دوره مقدماتی آغاز می­شود و فرد به طور غیرعادی احساس کسالت و خستگی می­کند. در ادامه مکانیسم این بیماری، شخص دچار اختلالات بینایی و فرار از نور، حالت تهوع و استفراغ می­شود. مدت‌زمان دوره مقدماتی از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر است و بعد سردرد بروز می­کند.
سردردهای میگرنی هیچ‌گونه ارتباطی به گشادی رگ­ها ندارد. در اسکن مغز هم‌زمان با بروز میگرن، کارکرد و فعالیت ساقه مغز نیز غیرطبیعی می­شود. ساقه مغز ناحیه­ای از مغز است که واکنش­های مربوط به گرسنگی و تنفس را کنترل می­کند. این ناحیه مانند یک فیلتر موجب می­شود که فرد پیغام­های مزاحم و ناخواسته مثل صداهای اضافی را از خود دور کند. چنانچه عملکرد و فعالیت ساقه مغز دچار اختلال شود و به‌خوبی عمل نکند این پیغام­ها به مغز هجمه­ای وارد می­کنند و باعث می­شود که بار اضافی در مغز پر شود.
داروهای صرع که برای جلوگیری از تشنج برای بیماران مبتلا به صرع استفاده می­شود، برای بیماران میگرنی هم تجویز می­شود. این داروهای ضدتشنج سلول­های عصبی را که باعث بروز میگرن شده­اند را غیرفعال می­کنند. آمارها نشان می­دهد که حدود ۷۰ درصد بیماران میگرنی از داروهای ضدتشنج استفاده می­کنند. البته باید توجه داشت که این داروها عوارضی مانند خستگی، اضطراب و ریزش مو را موجب می­شوند.

سردردهای ناشی از عفونت پرده مغزی (مننژیت)

بیماران مبتلا به مننژیت، سردردهای خطرناکی را تجربه می­کنند. درد آن به‌صورت فشاری است که تمام سر را درگیر خود می­کند. در این نوع از سردرد، با استراحت­کردن می­توان عارضه را کاهش داد. حرکات بدنی و فیزیکی نیز در کاهش درد این نوع از ضایعه بسیار مؤثر است. بیماران این نوع عارضه دچار تب و سفتی گردن هستند.

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی

سردردهای تومور مغزی در اوایل صبح شدیدتر است که با اختلالات خواب همراه است و بیمار گاهی به علت سردرد از خواب بیدار می­شود. سردردهایی که علت آن تومور مغزی است، معمولأ متناوب است و ماهیت آن حمله­ای است. با بلندکردن اجسام، حرکت ­دادن سر، عطسه و به­خصوص سرفه شدت پیدا می­کند. پزشک با معاینه عصبی و خصوصاً ته چشم، از علت سردرد مطلع می­شود. در ادامه با استفاده از ام­آرآی و سی­تی­اسکن از تشخیص سردرد و عارضه مطمئن­تر می­شود. به کمک جراحی و درمان تومور و نیز انجام رادیوتراپی و شیمی­درمانی می­توان سردرد ناشی از این عارضه را درمان کرد. این دسته از سردردها به علت خونریزی­های ناشی از بیماری­های عروق داخل مغز به وجود می­آید. در رأس این گروه آنوریسم مغز و مالفورماسیونهای عروقی مادرزادی و اکتسابی هستند.

سردردهای ناشی از فشارخون بالا

این مورد یکی از انواع سردردهای خطرناک است که غالباً در ناحیه پس­سر بروز می­کند و با کنترل و درمان فشارخون درد کاهش می­یابد و حتی در مواردی از بین می­رود. زمانی که ماکزیمم فشارخون بیمار به حدود ۲۰ و مینیمم روی ۱۲ باشد این سردرد ظاهر می­شود. این دسته از بیماران با تشخیص کلینیکی و رادیولوژیکی به­وسیله آنژیوگرافی و با روش­های جراحی یا اینترونشن بهبود می­یابند.

سردردهای ناشی از بیماری چشم

عارضه­ های مختلف چشم، سبب بروز سردردهایی مکرر و مداوم در ناحیه پیشانی به‌خصوص هنگام مطالعه و تماشای تلویزیون می­شوند. بیماری آب‌سیاه، موجب بروز سردرد در ناحیه پیشانی می­شود و درد در همین ناحیه متمرکز می­شود و با درد شدید و تهوع همراه است.

سردرد ناشی از بیماری سینوزیت

سینوس­ها در ناحیه قدامی سر و پیشانی قرار دارند. عفونت و التهاب آنها موجب ایجاد عارضه سینوزیت می­شود که منجر به سردردهای خطرناکی می­شود. دردهای آن با دراز­کشیدن و حرکت سر شدت می­یابد. حداکثر شدت آن بعد از بیدار­شدن رخ می­دهد. با درمان عفونت و التهابات سینوس­ها سردرد نیز از بین می­رود.

سردرد ناشی از عفونت­ های دندانی

دندان‌دردهای شدید، سردرد را در پی دارد. با درمان و ازبین‌بردن عفونت دندان، سردرد ناشی از آن نیز درمان می­شود.

سردردهای ناشی از حساسیت (آلرژیک)

درنتیجه تماس فرد با ماده حساسیت­زا، این نوع سردرد ایجاد می­شود. این نوع سردرد همراه با علائم و نشانه­های حساسیتی و آلرژیکی مثل آبریزش بینی، گرفتگی بینی، سرفه، عطسه و برخی اوقات اسهال نیز بروز می­کند. با کنترل عارضه حساسیت و آلرژی، سردرد بیمار نیز مرتفع می­شود.

دیدگاه کاربران

 • zeynab
  آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  عالی و کامل بود

 • سعید
  مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

  عالی و کامل توضیح دادید با تشکر

 • گلی نژادی
  مرداد ۱۹, ۱۴۰۱

  با درود از مطالب ارزنده شما
  من در حین پرواز سه ساعته در هواپیما از شدت درد در یک سمت سر و صورتم از خواب بیدار شدم و احساس می کردم که عبور خون در صورتم که به شدت درناک و داغ بود را حس کردم این وضعیت حدود شاید یک دقیقه طول کشید و پایان یافت . لطفا راهنمایی بفرمایید

 • محمد ذوالفقاری
  شهریور ۱, ۱۴۰۱

  هنگام تکان خوردن سرم ، عطسه و سرفه کردن سردردم تشدید می‌شود و پشت چشم چپم و قسمت چپ سرم تقریبا همیشه در می‌کند صبح که بیدار میشوم سردرد دارم علت چیست

 • محمد عباسیان
  بهمن ۱۵, ۱۴۰۱

  درود بر شما
  با آگاهی هایی که دادید برخی از نگرانیها رو کاهش ، و پیگیریها رو افزایش خواهم داد.با سپاس فراوان و آرزوی تندرستی.

 • زهرا
  فروردین ۱۰, ۱۴۰۲

  با عرض سلام، من الان سه روز هست که صبح ها سردرد ضربانی در سمت چپ سر ناحیه شقیقه دارم، و با سرفه و عطسه و زور زدن و فعالیت شدید میشود، هفته قبل سرماخوردگی و ابریزش بینی داشتم که دایم در حال تخلیه بینی و عطسه کردن بودم، آیا این سردرد یک طرفه سمت چپ هنگام فعالیت موجب نگرانی است؟ ممنون از لطف شما

 • نصیری
  اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۲

  سلام وقتی عطسه میکنم‌سر دردم خوب میشه تا موقعه ای عطسه نکنم سردرد دارم حتی یک ماه.تو سالی ی بار اینطور میشم چرا،

 • غلامرضا محمدزاده
  خرداد ۲۵, ۱۴۰۲

  سلام من چند روزی بود که بی حال ولی حوصله بود وچند بار دکتر عمومی وگوارش وعمومی رفتم وهر دکتر سرم وامپور میداد اول یکم آرام میشد ولی بعد چند دقیقه کم کم شروع به تب عرق وسردرد در پیشانی میشد ماندام چیکار کنم خدا ی اگه میشه یک راهنمای کنید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button