شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

دنبالچه یک اندامی است که توجه زیادی به آن نمی‌شود. یا شاید، با توجه به اینکه انسان ها دم ندارند، آن را بخشی بی اهمیت از بدن می‌دانند. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که دنبالچه یک تکیه گاه مهم برای تحمل وزن بدن در حالت نشسته است. ما در این مقاله به بررسی ورزش برای درد دنبالچه پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

ورزش برای درد دنبالچه

دنبالچه کجاست؟

آخرین استخوان نخاع را دنبالچه می‌نامند. حیوانات می‌توانند از این استخوان‌ها برای حرکت دادن دم خود استفاده کنند که به آنها در رسیدن به تعادل کمک می‌کند. در انسان، این استخوان‌ها تا حدی ذوب شده‌اند. درد در دنبالچه به عنوان کوکسیدینیا شناخته می شود.

علت درد دنبالچه چیست؟

علت درد دنبالچه بسیار متفاوت است. در این قسمت به بررسی چند دلیل درد دنبالچه پرداخته‌ایم. این دلایل عبارتند از:

 • آسیبی مانند شکستگی استخوان یا افتادن
 • زایمان واژینال
 • نشستن طولانی مدت روی سطوح سخت
 • تغییرات دژنراتیو مفصل
 • سیاتیک
 • وضعیت نامناسب که فشار بی مورد بر روی استخوان دنبالچه وارد می‌کند
 • دویدن روی سطوح ناهموار

هر نوع وزنی روی استخوان دنبالچه باعث افزایش درد می‌شود، به همین دلیل است که برای کاهش فشار از ناحیه، باید مرتباً وضعیت خود را تغییر دهید.

علائم درد دنبالچه چیست؟

کوکسیدینیا یا درد دنبالچه تا حد زیادی یک درد موضعی است. درد و حساسیت را در نشیمنگاه بدن احساس می‌کنید. معمولاً مانند سیاتیک به پاها گسترش نمی‌یابد. با این حال، ممکن است برخی از فعالیت‌ها مانند نشستن طولانی مدت در یک وضعیت، دوچرخه‌سواری و رانندگی دردناک باشند. در حالی که توصیه می‌شود مرتباً وضعیت خود را تغییر دهید، تغییر وضعیت از نشسته به ایستاده نیز ممکن است باعث درد شود. با توجه به نزدیکی استخوان دنبالچه به اندام‌های دفعی، حتی می‌تواند بر حرکات روده شما تأثیر بگذارد.

برای تسکین درد دنبالچه چه باید کرد؟

در حالی که دارو می‌تواند به کاهش درد کمک کند، اما راه حل طولانی مدت‌تر برای تسکین درد دنبالچه، ورزش است. با حرکت‌های کششی، ناحیه پشت و دم شما را تمرین می‌دهد و اندام  شما را انعطاف‌پذیر می‌کند.

ورزش برای درد دنبالچه

بهترین تمرینات برای درد دنبالچه

برای تسکین درد دنبالچه می‌توانید برخی از حرکات ورزشی را انجام دهید. در این قسمت به بررسی بهترین‌های ورزشی برای درد دمنبالچه پرداخته‌ایم. این ورزش‌ها عبارتند از:

پل باسن

پل گلوت ورزش معروفی است که مردم در تمرینات خود در خانه انجام می‌دهند. و از آنجایی که عضلات پشت شما را کش می‌دهد، برای تسکین درد دنبالچه نیز عالی است. این تمرین همچنین عضلات شکم شما را تقویت می‌کند و وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد. برای انجام پل باسن، روی زمین دراز بکشید و پشت خود را صاف کنید. سپس، زانوهای خود را خم کنید و بالاتنه خود را از قسمت باسن بلند کنید. بدن شما شبیه یک پل از شانه تا باسن خواهد بود. این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید وسپس به آرامی به حالت اولیه بازگردید.

پیچش ستون فقرات به پشت

پیچش ستون فقرات به پشت، تنش را از طریق کل پشت شما، از جمله استخوان دنبالچه، آزاد می‌کند و هر گونه درد موجود را کاهش می‌دهد. برای انجام این تمرین برای درمان درد دنبالچه، باید به پشت دراز بکشید و زانوی چپ خود را به سمت قفسه سینه بیاورید. در حالی که این کار را انجام می‌دهید، پای راست خود را در حالی که انگشتان پا به سمت خارج هستند، دراز کنید. همچنین می‌توانید برای افزایش کشش دست راست خود را روی زانو قرار دهید. سر خود را به سمت چپ بچرخانید و کشش را نگه دارید

 ژست کبرا

یکی از بهترین حرکات کششی برای درد دنبالچه، ژست کبرا است که می‌توانید آن را به راحتی در خانه انجام دهید. برای انجام این تمرین برای تسکین درد دنبالچه، باید روی شکم خود دراز بکشید. دست‌ها را کنار شانه‌ها و انگشتان پا را کنار هم نگه دارید. اکنون کمر خود را فشار داده و بالاتنه را به سمت بالا ببرید. چند دقیقه در این وضعیت بمانید و سپس به حالت اولیه برگردید.

فواید تمرینات استخوان دنبالچه

تمرینات ورزشی که در بالا ذکر شد نه تنها به شما در تسکین درد کمک می‌کند، بلکه فواید متعددی را برای بهبود سلامت کلی به شما ارائه می دهد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • تمرین آسیب دیدگی دنبالچه همچنین به تسکین درد در نواحی دیگر مانند پشت و گردن کمک می‌کند.
 • همچنین هضم شما را بهبود می‌بخشد.
 • همچنین می‌توانید انعطاف‌پذیری بدن خود را با ورزش‌هایی مانند پل باسن بهبود دهید.
 • تمرینات دنبالچه همچنین می‌تواند وضعیت بدن شما را با کاهش درد و کشش عضلات بهبود بخشد.

تمرینات استخوان دنبالچه همچنین کیفیت زندگی شما را افزایش می‌دهد زیرا می‌توانید کارهای روزانه را با هر کدام و بدون درد انجام دهید.

ورزش برای درد دنبالچه

نکاتی که باید در مورد تمرینات برای درد دنبالچه بدانید

هیچ تمرین آسیب دیدگی دنبالچه را بدون گرم کردن شروع نکنید. ممکن است منجر به کشش غیر منتظره و منجر به رگ به رگ شدن شود. اگر در حین انجام تمرینات برای درد دنبالچه احساس درد شدید یا ناراحتی غیرعادی کردید، تمرین را متوقف کرده و با پزشک مشورت کنید. از خوردن وعده‌های غذایی سنگین قبل از تمرین خودداری کنید. همیشه لباس راحت بپوشید تا از حرکات آزاد بدن اطمینان حاصل کنید. هیچ تمرینی با شدت بالا انجام ندهید زیرا می‌تواند درد و التهاب را تشدید کند. همیشه از تکنیک‌های درست پیروی کنید.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button