شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

برای کاهش منحنی اسکولیوز و جلوگیری از بدتر شدن وضعیت، تمرین‌های متعددی با شروع از موقعیت‌های مختلف انجام شده است تا با حفظ وضعیت صحیح، روی عضلات مناسب برای تقویت عضلات کار شود. برای تثبیت ستون فقرات، یکپارچگی عضلانی که وضعیت بدن را تعیین می‌کند نشان‌داده‌شده است. تقویت عضلات یک “کرست عضلانی” واقعی ایجاد می‌کند که از ستون فقرات حمایت می‌کند و روند انحنا را کند می‌کند.

در ژیمناستیک پاسچرال تمریناتی برای اسکولیوز دراز کشیده، نشسته، ایستاده یا چهار دست‌وپا وجود دارد. در تمرینات اسکولیوز، خودکشی و خود اصلاحی ستون فقرات با کنترل لگن، کمربند شانه و سرانجام می‌شود. اجرای تمرینات عملکردی خاص در خود اصلاحی بر اساس حرکات دقیق و به‌خوبی موضعی برای اصلاح داوطلبانه منحنی اسکولیوز است.

مزایای این رویکرد از این واقعیت ناشی می‌شود که باگذشت زمان، بیمار بیشتر و بیشتر یاد می‌گیرد که چگونه کمر خود را اصلاح کند، نه‌تنها در طول جلسات ورزش، بلکه در زندگی روزمره نیز از طریق وضعیت‌های صحیح اعمال شده در ژست‌ها و فعالیت‌های مختلف.

ژیمناستیک پوسچرال

در ژیمناستیک پوسچرال تمریناتی برای اسکولیوز دراز کشیده، نشسته، ایستاده یا چهار دست‌وپا وجود دارد که با اجرای تمریناتی که با کشش روی عضلات عمل می‌کند، در قسمت مقعر جمع می‌شوند و مهره‌ها را از قسمت کج نگه می‌دارند. منحنی اسکولیوتیک در عمل، در اعمال فشار بر روی تحدب منحنی، عضلات به‌صورت کوتاه شده کشیده می‌شوند و در قسمت محدب برعکس عمل می‌کنند.

انواع تمرینات برای انحنای ستون فقرات

تمرینات متقارن یا نامتقارن برای اسکولیوز انجام می‌شود. اولی با دو طرف پشت انجام می‌شود و بیش از همه باید توسط کسانی که تمایل کمتری به ستون فقرات دارند انجام شود. از طرف دیگر، تمرینات اسکولوتیک نامتقارن باید فقط با یک شانه یا در غیر این صورت فقط با یک لگن انجام شود. به‌این‌ترتیب فقط یک طرف تنه تحریک می‌شود. در طول تمرینات اسکولیوز همیشه باید مراقب بود تا هیچ تنشی روی شانه یا گردن ایجاد نشود تا از رفتن ستون فقرات به لوردوز جلوگیری شود. از اینجا با تمرینات کششی برای ستون فقرات، فشارهای فشاری، شیب‌ها، اکستنشن‌ها و چرخش‌ها شروع می‌کنیم.

عضلات ستون فقرات اسکولیوز اغلب باید از طریق تمرینات اسکولیوز تقویت و تقویت شوند که ناحیه شکم، پشت، کمر – زنجیره خلفی را تقویت می‌کند. یکپارچگی عضلانی که بر وضعیت بدن نظارت دارد برای بهبود وضعیت یا حداقل تثبیت آن نشان‌داده‌شده است. این تونینگ باید با وضعیت مناسب برای حفظ انحنای فیزیولوژیکی و کشیدگی ستون فقرات به‌خصوص در افراد جوان همراه باشد. تقویت عضلات یک “کرست عضلانی” واقعی ایجاد می‌کند که از ستون فقرات حمایت می‌کند و روند انحنا را کند می‌کند. هم در عضله خلفی مداخله می‌کند و هم برای حفظ تعادل، با تمرینات برای اسکولیوز بهتر برای عضلات قدامی مانند بین دنده‌ها، فلکسورهای لگن و شکم مداخله می‌کند.

در صورت وجود بریس ارتوپدی

 دست‌کاری ستون فقرات توصیه نمی‌شود و بنابراین باید فقط انقباضات متقارن عضلات پشتی، کمری، سینه‌ای و شکمی انجام شود. اینها تمرینات اسکولیوز هستند که کار کرست را تقویت می‌کنند و مانع از گرفتن موقعیت‌های خمیده ستون فقرات بدون بریس می‌شوند. داشتن تحرک شانه و لگن در تمرینات با امکان درک شیب بهینه ستون فقرات توصیه می‌شود.

در زیرمجموعه‌ای از تمرینات مناسب برای ستون انحنای ستون فقرات آورده شده است:

۱ –  ابتدا به پشت دراز کشید، با زانوهای خمیده، پاها روی زمین. با دست راست به زانوی پای چپ فشار وارد کنید، فقط سر را از روی زمین بردارید. سپس با دست چپ روی پای راست. این حرکات را به طور متناوب انجام دهید.

۲- روی زانوهای  خود بنشینید، پشت خود را به‌تدریج پایین بیاورید، دستان خود را به سمت جلو بلغزانید و همیشه سر را با نیم‌تنه هماهنگ کنید.

۳- روی صندلی بنشینید و دست‌ها را در  پهلو قرار دهید. با صاف کردن انحنای کمر و جمع‌کردن خوب چانه، حرکت خودکششی ستون فقرات را انجام دهید، تمام عضلات قسمت پشتی را بکشید.

۴- به پشت با زانوهای خمیده، پاها نزدیک به تشک: پاهای خود را از روی تشک بلند کنید و باسن و زانوها را ۹۰ درجه نگه دارید. چند ثانیه در این حالت بمانید و برگردید.

۵- به پشت با زانوهای خمیده، پاها روی تشک تکیه داده: پاها را از روی تشک بلند کنید و زانوها را خم کنید: از حالت افقی و موازی با زمین، پاها را به‌صورت عمودی بکشید و دوباره زانوها را خم کنید، سپس به حالت شروع برگردید. .

۶- به پشت با زانوهای خمیده، پاها روی تشک تکیه داده‌اند: هم‌زمان اندام تحتانی را بالا بیاورید تا ناحیه کمر با تشک تماس پیدا کند.

۷- با نشستن روی توپ، فشارهایی به شما داده شود که تعادل خود را از دست بدهید: سعی کنید حالت اولیه خود را حفظ کنید و تمام عضلات پشت را تحت‌فشار قرار دهید.

۸- ایستادن با پشت‌به‌دیوار، قراردادن اندام تحتانی در فاصله‌ای از خود دیوار: سعی کنید ناحیه کمر را صاف کنید و آن را به دیوار فشار دهید.

۹- ایستادن، برای خود کشیدگی ستون فقرات با وزن کم روی سر، کشیده نگه‌داشتن ناحیه پشتی و جمع‌شدن چانه. ناحیه کمر همیشه صاف می‌ماند.

تمریناتی برای خود اصلاحی

روش دوم یک تکنیک توانبخشی است که بر اساس حرکات دقیق و موضعی برای اصلاح داوطلبانه منحنی اسکولیوز است. سپس، تنها پس از اصلاح منحنی، تمرینات عملکردی انجام می‌شود. پسرها سه جلسه در هفته داشتند: یکبار زیر نظر فیزیوتراپیست به مدت شصت دقیقه و دو بار در خانه به‌تنهایی به مدت سی دقیقه. مزایای این روش از آنجا ناشی می‌شود که باگذشت زمان، صبر و شکیبایی بیشتر و بیشتر یاد می‌گیرد که چگونه کمر خود را اصلاح کند، نه‌تنها در طول جلسات ورزش، بلکه در زندگی روزمره نیز از طریق وضعیت‌های صحیح اعمال شده در حرکات و فعالیت‌های مختلف. در واقع، یادگیری الگوهای حرکتی مناسب به شما این امکان را می‌دهد که واکنش‌های بازتابی اصلاحی را به جای تحریف در موقعیت‌های مختلف اعمال کنید.

خود اصلاحی تمرینات را مؤثرتر و خاص‌تر می‌کند، نه‌تنها از بدتر شدن اسکولیوز جلوگیری می‌کند، بلکه حتی باعث بهبود می‌شود. برنامه درمانی باعث کاهش زاویه کاب بیش از ۵ درجه شد، درحالی‌که با رویکرد سنتی وضعیت بدون تغییر باقی ماند.

ورزش‌هایی که نباید انجام داد

بیمارانی که از اسکولیوز رنج می‌برند باید از انجام برخی حرکات که اثرات منفی و همچنین افزایش درد دارند اجتناب کنند.

وزنه‌برداری:

اگر به اسکولیوز مبتلا هستید، انحنای ستون فقرات ممکن است به طرق مختلف باعث فشار بیش از حد عضلات پشت شما شده باشد؛ بنابراین، وزنه‌برداری سنتی باعث آسیب بیشتر و فشار به کمر شما می‌شود، به‌خصوص اگر وزنه‌های سنگین بلند کنید.

وضعیت یوگا خم به عقب:

 برخی از وضعیت‌های یوگا می‌توانند با فشار دادن خطرناک به پشت افراد مبتلا به اسکولیوز باعث ایجاد درد شوند. در این میان، تمام وضعیت‌هایی که نیاز به خم شدن پشت دارند، مانند حالت مار کبری که در حالت خوابیده روی شکم، برای بلندکردن سینه از روی زمین، کمر را خم می‌کنید. ترجیحاً قبل از شروع هر نوع یوگا با پزشک خود صحبت کنید و به خود اطلاع دهید. معلم در مورد وضعیتی که یوگا در آن یافت می‌شود،

اسکات و لانژ:

 ورزش‌هایی که قسمت پایینی بدن را هدف قرار می‌دهند، کمر آسیب‌دیده را تحت‌فشار قرار می‌دهند. این مورد در مورد لانژ، اسکات و فر کردن پا صدق می‌کند. چنین تمریناتی مستلزم سفت شدن و کشیدگی ستون فقرات و عضلات درگیر در تمرین است. شما نباید تمرینات پایین تنه را که باعث درد می‌شود انجام دهید. برای کاهش فشار روی ستون فقرات، توصیه می‌شود برای هرگونه تغییر از وضعیت نشسته یا خوابیده با معلم یا مربی خود تماس بگیرید.

تمرینات اسکولیوز در باشگاه

شروع از سنین پایین برای انجام فعالیت‌های تقویتی بدنی، به دلایل ورزشی یا غیر ورزشی، به شما این امکان را می‌دهد که دوره رشد بدن را بدون مشکل اساسی پشت سر بگذارید و این با بهبود ساده تون عضلانی و در نتیجه وضعیت بدنی نیز می باشد. در صورت وجود اسکولیوز از قبل ایجاد شده، می توان تقویت کلی عضلات را شروع کرد و توجه داشت که انحراف را تشدید نکنید (از تمرینات با اضافه بار محوری روی ستون مانند اسکات در حالت چند توان خودداری کنید) و در عوض انحراف را تحریک کنید. در جهت مخالف، هم با تمرینات عضلانی، بلکه بالاتر از همه با حفظ طولانی مدت موقعیت ها در حالت کشیدگی.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button