شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

بهبودی بیماری  دیسک گردن می تواند با درک صحیح و شناخت صحیح از میزان آسیب دیدگی شما رو به پیشرفت باشد. دانستن اینکه باید از کدام فعالیت ها و تمرینات در زمان فتق دیسک خودداری کنید ، نقطه بسیار خوبی برای شروع است. بخش عمده ای از روند بهبودی هنگامی شروع می شود که از حرکاتی که می توانند پیشرفت بهبودی را مختل کرده یا حتی باعث تشدید دیسک آسیب دیده شوند ، اجتناب کنید.

ورزش های مضر برای دیسک گردن

آیا ورزش می تواند فتق دیسک گردن را بدتر کند؟

بله حتما! دیسک نخاعی با یک مرکز چسبناک به نام هسته پالپوسوس پر شده است. این مرکز از مایعاتی ژل مانند به منظور جذب صحیح ضربه هایی است که به طور روزانه به بدن و ستون فقرات خود وارد می کنیم، ساخته شده است. دیسک ها تا زمانی که آسیب ندیده اند برای مقاومت در برابر این فشارها به درستی عمل می کنند.

صدمه به دیسک گردن یا دیسک کمر باعث می شود دیسک توانایی جذب ضربه و حرکات را آنطور که باید ، نداشته باشد و توانایی دیسک محدود شده یا ازبین می رود. فرصت دادن به دیسک برای بهبودی و درمان از این ساییدگی با استراحت باعث بهبودی آن شده و در نهایت می تواند مقادیر طبیعی استرس را دوباره بپذیرد و تحمل کند. بدون استراحت کافی یا گزینه های بد ورزشی ، قطعاً دیسک در معرض آسیب بیشتر و ایجاد آسیب به بافت های اطراف است.

تمریناتی که باید در زمان دیسک گردن از انجام آن ها اجتناب کرد

در زیر به بررسی تعدادی از حرکات ورزشی که می تواند به گردن آسیب برساند، پرداخته ایم. سعی کنید از انجام این حرکات اجتناب کنید و در صورتی که به طور تخصصی ورزش می کنید، حتما با پزشک متخصص خود در زمینه چگونگی ادامه ورزش ها یا توقف آن مشورت نمایید. پزشک شرایط بیماری و سلامتی شما را در نظر می گیرد و بهترین توصیه ها را جهت بهبودی سریع و بازگشت به مسیر حرفه به شما توصیه می کند.

این توصیه ها می تواند شامل ارائه تمرینات ورزشی برای بهبود دیسک فتق شده یا دوره های فیزیوتراپی و یا استراحت باشد.

بلند کردن وزنه های سنگین

هنگامی که شروع به بلند کردن چیزهای خیلی سنگین با دستان خود می کنید ، ممکن است متوجه شده باشید که بلافاصله باعث کشیدگی عضلات بزرگ گردن می شود. کار بیش از حد در این گروه های بزرگ عضلانی باعث درد و فشار بیش از حد بر گردن می شود. همیشه در ابتدای یک عمل لیفتینگ (بلند کردن وزنه) ، کار را با یک وزنه سبک شروع کنید و ابتدا بررسی کنید که چه میزان گردن شما دچار کشیدگی و فشار می شود. هیچ گزینه ورزشی یا وزنه سنگینی را که باعث درد و فشار در گردن شما شود را انتخاب نکنید.

گزینه های جایگزین: لیفتینگ سبک با توجه به فرم و ریلکس بودن گردن.

نشستن طولانی مدت

درست است که الزاما این یک  حرکت ورزشی محسوب نمی شود، اما ما احساس کردیم که این گزینه را هم یادآوری کنیم. نشستن بیش از حد  به خودی خود سخت است ، به خصوص هنگامی که شما کسل و خمیده هستید! نیروی جاذبه یا همان گرانش تمایل دارد که سر را به جلو بیاورد و این در زمان خستگی بیش از پیش اتفاق می افتد. متأسفانه ، هر درجه اضافی حرکت رو به جلو ، فشار بر روی گردن را افزایش می دهد! علاوه بر این ، مدت زمان طولانی در حالی که دست هایتان به سمت جلو یا رو به بالا است می تواند اثرات مشابهی داشته باشد و گردن را تحت فشار قرار دهد (مانند زمان رانندگی یا نشستن در زمان کار بر روی صفحه کلید). اطمینان حاصل کنید که مرتباً استراحت کنید و در طول روز به وضعیت بدن خود توجه کنید.

گزینه های جایگزین: حالت بدنی خوبی داشته باشید ، مرتب استراحت کنید ، از ابزار و آموزش های استراحت حالات بدنی استفاده کنید.

ورزش های مضر برای دیسک گردن - بلند کردن وزنه های سنگین

ورزش های تماسی

هنگامی که دچار فتق دیسک گردن هستید، انجام ورزش های تماسی فکر خوبی نیستند. این ورزش ها شما را در معرض خطر قابل توجهی برای پیشرفت آسیب گردن قرار می دهد ، که می تواند منجر به نیاز به جراحی یا حتی فلج و مرگ شود. هنگامی که مشکل فتق دیسک گردن دارید با پزشک خود در مورد گزینه های ورزشی خود صحبت کنید.

گزینه های دیگر: شنا ، پیاده روی ، دویدن ، رقص یا هر ورزش فردی دیگر.

حرکات با دامنه حرکتی شدید

چه کشش باشد و چه حرکاتی که فقط استفاده روزمره  دارند(مانند بررسی نقطه کور در اتومبیل) از حرکات با دامنه حرکات شدید گردن اجتناب کنید. این دامنه ها در حالی که بافت های اطراف را تحت فشار قرار می دهند ، اساساً باعث آسیب به دیسک شده و ان را نیز تحت تنش و فشار قرار می دهند. این حرکات همچنین روند بهبودی را کند کرده و شما را در معرض آسیب بیشتر قرار می دهند.

جایگزین: کشش آرام گردن ، انجام حرکات با آگاهی بیشتر

چگونه می توان هنگام ورزش با دیسک گردن ایمن ماند؟

 • اصول کلی برای تمرینات ایمن با دیسک آسیب دیده
 • در زمان ورزش نفس خود را حبس نکنید.
 • حرکات با دامنه حرکتی شدید انجام ندهید.
 • حرکت ترکیبی انجام ندهید (خم شدن ، پیچاندن بدن ، قوس زدن ، بلند کردن و غیره).
 • در هر موقعیتی خیلی طولانی نمانید.
 • از هر حرکتی که باعث تشدید علائم در بازوها یا پاها می شود خودداری کنید.
 • حرکات را با آگاهی اجرا کنید. به سادگی به صدای بدن خود گوش دهید.

در مورد حرکات ایمن و مواردی که به طور خاص  بخاطر جراحت یا مشکل بدن شما باید از آنها اجتناب کنید ، با یک متخصص طب فیزیکی صحبت کنید.

موارد احتیاط

کاری که می توانید برای ستون فقرات خود انجام دهید وقتی دیسک گردن  دارید واقعاً به شهود شما برمی گردد. هر زمان حرکتی کنترل نشده یا در دامنه زیاد احساس می شود ، متوقف شوید و ان را انجام ندهید. در نظر بگیرید که چگونه می توانید حرکت را به روشی انجام دهید که برای ستون فقرات شما ایمن تر باشد. با در نظر داشتن این نکات ساده ، در کمترین زمان در مسیر بهبودی خواهید بود.

نکته مهم

باید بدانید که در بیشتر موارد، به جز مواردی که آسیب شدید و خطر جدی است و نیاز به جراحی دیسک گردن دارد، دیسک گردن می تواند با چند هفته استراحت و انجام حرکات اصلاحی و اجتناب از حرکات آسیب زا بهبود یابد. این مهم است که در زمان درمان به توصیه های پزشک خود با دقت عمل نمایید. این بسیار مهم است که توجه کنید آسیب به دیسک گردن در صورت عدم رعایت نکات سلامتی می تواند منجر به آسیب به نخاع شده و نتایج جبران ناپذیری داشته باشد. و این می تواند برای افراد بسیار ناخوشایند باشد، زیرا می توانستند با رعایت نکاتی ساده به بهبودی کامل دست یابند.

از این رو مهم است توصیه های پزشک خود را جدی گرفته و رعایت نمایید.

دیدگاه کاربران

 • navid
  تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  سلام جناب دکتر ببخشید میخواستم از شما بپرسم ایا حرکت شنای سوئدی و پلانک برای دیسک گردن مضر هستند یا خیر ممنون میشم پاسخ بدید با تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button