شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

نخاع ما حلقه‌های مارپیچی دارد که به دیسک معروف هستند و زمانی که دیسک تحلیل می‌رود، ژل نرم داخل دیسک به داخل کانال نخاعی نشت می‌کند و به عنوان فتق دیسک شناخته می‌شود. هنگامی که ژل نرم به کانال نخاع نشت می‌کند، فشاری روی اعصاب ایجاد می‌کند که باعث درد پا یا درد بازو می‌شود. فتق دیسک کمر درد ساق پا و فتق دیسک گردن درد بازو را تشکیل می‌دهد. در این مقاله قصد داریم در مورد فتق دیسک گردن و تمرینات ایده آل برای این بیماری صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

فتق دیسک گردن می‌تواند در اثر آسیب و ضربه به گردن رخ دهد. فتق دیسک گردن می‌تواند باعث ایجاد چندین نوع درد بدون نشان دادن علائم شود.این درد معمولا از درد در گردن، بازو یا امواجی شبیه شوک الکتریکی در دست شروع می‌شود. گاهی اوقات ضعف دست یا بازو نیز وجود دارد.

ورزش برای دیسک گردن شدید برای کاهش درد

ستون فقرات گردنی دارای شش دیسک بین مهره‌ای است و هر کدام عملکرد خود را دارند و به توزیع بار از گردن و سر کمک می‌کنند. یک دیسک حاوی آنولوس فیبروزوس و هسته پالپوزوس است. Annulus fibrosus فیبر کلاژن سخت بیرونی برای محافظت از لایه داخلی و تحمل بار سنگین است. Nucleus pulposus از شبکه ژل مانند داخلی الیاف محافظت می‌کند و انعطاف پذیری را برای حرکت فراهم می‌کند. هنگامی که لایه بیرونی پاره می‌شود، هسته پالپوس داخلی به داخل نشت می‌کند و باعث فتق دیسک می‌شود. هسته پالپوس دارای پروتئین‌های التهابی است که باعث درد شدید می‌شود.

چند ورزش برای دیسک گردن شدید

حرکات کششی و برخی از تمرینات می‌توانند به برآمدگی دیسک در گردن کمک کنند. این تمرینات و کشش‌ها به مدیریت درد ناشی از برآمدگی دیسک کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی چند تمرین ورزشی پرداخته‌ایم.

کشش شانه

برای بهبود وضعیت بدنی که می‌تواند به دلیل برآمدگی دیسک بدتر شده باشد، کشش شانه می‌تواند یک گزینه درمانی مناسبی باشد. اگرچه خیلی ساده به نظر می‌رسد، اما ثابت کردن وضعیت بدن می‌تواند نقش مهمی در تسکین درد و فشار در ناحیه گردن و همچنین شل کردن شانه‌ها و قسمت بالای کمر داشته باشد. شما می‌توانید این کشش را در هر مکانی و در هر زمان در طول روز انجام دهید. با نگه داشتن دست‌های خود در پشت سر، انگشتان خود را به هم بزنید. به آرامی دست‌های قفل شده خود را به سمت بالا بلند کنید و زمانی که کشش خوبی در قسمت جلوی شانه‌های خود احساس کردید متوقف شوید. کشش را حدود ۱۰-۱۵ ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی به حالت شروع بازگردید. می‌توانید کشش شانه را دو یا سه بار دیگر تکرار کنید.

تاکس چانه

برای هدف قرار دادن ناحیه فوقانی دهانه رحم، زیر جمجمه، چانه می‌تواند کشش رضایت بخشی را ایجاد کند. درست مانند حرکات کششی شانه، می‌توانید این کشش را در هر مکانی و در هر زمانی انجام دهید، چه پشت میزتان باشید و چه زمانی که در حال انجام کارهایتان هستید. اگر در خانه هستید، سعی کنید از یک آینه استفاده کنید تا مطمئن شوید که وضعیت بدنی مناسب را در طول تمرین حفظ می‌کنید.

بایستید و سرتان رو به جلو باشد و شانه‌ها را به سمت عقب بکشید. سپس سر خود را به آرامی به سمت پایین خم کنید تا جایی که کشش متوسطی در گردن احساس کنید. اگر می‌خواهید کشش عمیق‌تری داشته باشید، چانه خود را کمی بیشتر جمع کنید. کشش را حدود ۲ ثانیه نگه دارید و سپس به حالت اولیه خود بازگردید. ۱۰ بار تکرار کنید.

فشار دادن تیغه شانه

فشار دادن تیغه شانه را امتحان کنید به تسکین درد و تنش در قسمت پایین گردن کمک می‌کند و می‌توانید با نشستن روی صندلی بدون بازو کشش را به حداکثر برسانید. با ایستادن پاها به اندازه عرض باسن، پشت صاف، چانه کمی جمع شده و بازوها آزادانه در پهلوها بایستید. به تدریج شانه‌های خود را به سمت عقب بکشید و تیغه‌های شانه خود را به هم نزدیک کنید تا زمانی که کشش ملایمی را احساس کنید. این موقعیت را حدود ۱۰ ثانیه حفظ کنید. این کشش نباید باعث درد شود، بنابراین در صورت نیاز کشش را شل کنید. بعد از ۱۰ ثانیه رها کنید و دو یا سه بار دیگر تکرار کنید.

ورزش برای دیسک گردن شدید برای کاهش درد

تمرینات ترامپولی

ترامپولین یک راه عالی برای گرم کردن عضلات و تحریک جریان خون و اکسیژن به ستون فقرات گردنی است. مزایای دیگر این تمرین شامل تقویت تراکم استخوان و بهبود تعادل بدن است. ترامپولین انجام دهید و حدود ۵ دقیقه به عنوان گرم کردن یا بیشتر به عنوان خود تمرین به طور پیوسته آن را ادامه دهید. توجه داشته باشید که روی ترامپولین نپرید، زیرا این کار می‌تواند باعث تکان گردن شما و ایجاد درد یا آسیب بیشتر به ناحیه شود.

تمرینات پایداری با توپ

 پرش روی یک توپ ورزشی یک تمرین با شدت کم برای کمک به تسکین درد برآمده دیسک است. جهش نرم می‌تواند جریان خون را تقویت کند و به نخاع اجازه دهد تا به طور موثر تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را برای بهبودی دریافت کند. با احتیاط روی توپ ورزشی بنشینید و در حالی که بازوهای خود را به پهلوهایتان تکیه داده‌اید به جلو نگاه کنید. به آرامی روی توپ به بالا و پایین بپرید و حرکات سریع را محدود کنید. سایر ورزش‌های کم تحرک مانند یوگا و شنا را امتحان کنید، اما قبل از آن با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که برخی حرکات باعث اختلال بیشتر در ستون فقرات نمی‌شوند.

ورزش‌هایی که باید از آنها اجتناب کنید

برای محافظت از گردن، باید از ورزش‌هایی که به ستون فقرات گردنی شوک وارد می‌کنند، مانند وزنه برداری، اجتناب کنید. از سایر ورزش‌ها یا فعالیت‌هایی که شما را ملزم به خم شدن به جلو یا استفاده از بازوها یا شانه‌ها در جلوی بدنتان می‌کند، اجتناب کنید، که به طور بالقوه می‌تواند دیسک برآمده را تحریک کند. اگر ورزش همراه با سایر درمان‌های محافظه کارانه به وضعیت شما کمک نمی‌کند، جراحی می‌تواند یک گزینه درمان باشد.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button