شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

خرافاتی که در مورد چپ دست ها بیان شده است: آن ها باهوش تر هستند!!! درصورتیکه از هر دستی بیشتر استفاده کنید آن دست، دست غالب می شود.

چرا بعضی افراد چپ دست هستند

چرا بیشتر مردم راست دست هستند؟

در لاتین چپ، به کلمه sinister اشاره دارد و معنی آن یعنی شیطانی و اهریمن. برای قرن ها دست چپ یا معنی چپ با انحراف همراه بوده است.در واقع در زبان فرانسوی و اسپانیایی کلمه :

 • Straight : Right مستقیم و راست
 • Awkward,Sinister : Left ناشیانه و چپ

به عنوان مترادف یکدیگر استفاده می شدند.به همین ترتیب در کتاب مقدس افراد برگزیده راست دست و کسانیکه از دین خارج شده اند چپ دست بوده اند.

خرافات دیگری که به وجود آمده این می باشد که راهبه و کشیش ها:

تبلیغ می کنند که افراد چپ دست ۱۰ سال زودتر می میرند!!ا اما این مطالعه نقض شده است زیرا در مطالعه افراد راست دست و چپ دست یکسان نبوده اند.افراد پیر و کهنسال بیشتر دست راست بوده اند چون در اروپا و ایالات متحده در طی قرن های ۱۹ و ۲۰ افراد چپ دست سرکوب شده اند و جمعیت چپ دست ها به کمتر از ۳% رسیده بود.در این زمان از سوی حکومت افراد به طور اجباری باید در مدرسه با دست راست می نوشتند و در کارخانجات دستگاه ها برای افراد راست دست تعبیه شده بود  و کارگران باید اجباری با دست راست کار می کردند به همین دلیل افراد دست چپ سرکوب شده و احتمالا به دلیل طرد شدن از جامعه طول عمر کمتری داشتند.

علت دقیق اینکه دست غالب کدام دست می باشد و اولین بار توسط چه کسی مورد بررسی قرار گرفته است مشخص نیست.

دست غالب بیانگر ظهور محل آن در مغز است که یک قسمت از مغز،مسئول عملکردهای شناختی و ذهنی است. در سال ۱۸۶۵ زمانیکه پزشک فرانسوی به نام Pierre Paulمتوجه شد که بیماران با ضایعات مغزی سمت چپ دچار نقص و اختلالات زبان می شوند.در حالیکه برتری شناختی آنها را نسبت به سایر حیوانات نشان میداد.اما در سال ۱۹۷۰ تحقیقی نشان داد که تقریبا همه حیوانات یک بخشی از lateralization(سوگیری مغز ) با دست غالب بیان می شود.
دانشمند علوم اعصاب به نام Güntürkün باور دارد با توجه به اینکه کدام دست، دست غالب فرد می باشد آن بخش از مغز، انرژی بیشتری را صرف می کند.وزن مغز با آنکه ۲% از کل وزن را در بر می گیرد ولی ۲۰% کالری را استفاده می کند.در حالیکه نظریه ای بیان می کند که دست غالب ارثی است. ژن های خاصی برای این ویژگی در نظر گرفته نشده است. در واقع، مطالعه اخیر در مورد دو قلوها نشان می دهد که دست غالب ۲۵% ارثی است و ۷۵% باقی مانده به دلیل عوامل محیطی و غیر قابل توضیح است.مطالعات زیادی فرضیه تاثیر محیطی را حمایت می کنند.

دست غالب در پستانداران

دست غالب در پستانداران

طی یک نتیجه، دست غالب در پستانداران در نتیجه فشارهای اطراف است. همانطور که رفتارهایشان در جهت بقا و زنده ماندن آن ها صورت می گیرد.اما دیگر نتایج نشان می دهد که پستانداران حتی در رحم نیز تمایلات متفاوتی دارند. بیشتر جنین ها تمایل دارند که ترجیحا راست دست باشند که بیشتر ورودی حسی را دریافت می کنند که در اینجا ترجیح را نشان می دهد و فاکتورهای دیگر در جهت غالبیت دست، نیز به جنسیت بستگی دارد.
یک تمایز و اختلاف کوچک ولی مهم در تعداد زنان/مردان چپ دست بودن آنهاست.
۱۲% مردان و ۱۰% زنان، چپ دست هستند، بنابراین میزان مواجه بیشتر با تستوسترون در محیط رحم یکی از دلایل چپ دست بودن افراد است.
چپ دست ها با اختلالات بیشتری رو به رو هستند.حدود ۳۲% از مردم با اختلال در توانایی خواندن (Dyslexia) بیشتر چپ دست هستند و این نشانگر ارتباط بین این دو است.
همچنین بین شیزوفرنی و و افراد چپ دست ارتباط وجود دارد.این نیز نشان دهنده این است که فاکتورهای اپی ژنتیک و تاثیر محیطی بر بیان ژن است.
تقریبا هیچ اختلالی در مغز انسان وجود ندارد که با عدم تقارن مغزی در ارتباط نباشد. بنابراین درک نحوه جانبی شدن در مغز در حال تکامل ممکن است به ما در تشخیص بیماری های عصبی کمک کند. در واقع امروز نظریه ای وجود دارد که افراد با دست چپ، با افزایش خلاقیت و توانایی بیشتر در ورزش همراه وجود دارد.
اینکه چرا افراد با  دست چپ در ورزش موفق تر هستند دلیل واضحی دارد چون رقیبان آنها جهت مقابله با افراد دست راست آموزش دیده اند و جهت مقابله با افراد چپ دست آماده نیستند و تجربه کافی ندارند.
مطالعات انجام شده حاکی از آن است که چپ دست ها هوش بالاتری دارند و دایره لغات بیشتری نیز دارند.همچنین شواهدی وجود دارد که دست های قدرتمند، توانایی پردازش زبان بالاتری دارند اما این به اینکه کدام دست غالب است ربطی ندارد اما همانطور که مشاهده می کنید از ۸ رییس جمهور اخیر آمریکا، ۵ نفر از آنها چپ دست بوده اند و همچنان افراد اپرا اکثرا چپ دست هستند.

دیدگاه کاربران

 • بهاران❤❤
  اسفند ۱۸, ۱۴۰۱

  من هم یه دست چپی باهوش و خلاق هستم
  فقط زمانی که تو بچگی کلاس زبان میرفتم همه ی صندلی ها برای دست راستی ها طراحی شده بودن
  یعنی اون آدمایی که صندلی رو طراحی میکردن فکر نکردن شاید کسی که روش میشینه دست چپی باشه؟
  ا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button