شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

یکی از ناخوشایندترین جنبه‌های پیری این است که مفاصل شروع به ساییدگی می‌کنند. این ساییدگی مفاصل نه تنها در زانوها و باسن بلکه در ستون فقرات نیز رایج است. دلیل دقیق اینکه چرا مفاصل ستون فقرات شروع به ساییدگی می‌کنند مشخص نیست و می‌تواند  ترکیبی از عواملی مانند انجام زیاد لیفتینگ، داشتن سابقه خانوادگی مشکلات ستون فقرات یا آسیب به ستون فقرات باشد. از دیگر مشکلاتی که با افزایش سن اتفاق می‌افتد، فتق دیسک است. فتق دیسک به مشکل یکی از بالشتک‌های لاستیکی (دیسک‌ها) اشاره دارد که بین استخوان‌ها (مهره‌ها) قرار می‌گیرد که ستون فقرات را تشکیل می‌دهند. در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم دیسک کمر پیشرفته بپردازیم. با ما در این مقاه همراه باشید.

یک دیسک ستون فقرات دارای یک مرکز نرم و ژله مانند (هسته) است که در قسمت بیرونی (حلقه) سخت‌تر و لاستیکی پوشانده شده است. گاهی اوقات دیسک لغزنده یا دیسک پاره شده نامیده می‌شود، فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که بخشی از هسته از طریق پارگی حلقوی به بیرون فشار می‌آورد. فتق دیسک، که می‌تواند در هر قسمت از ستون فقرات رخ دهد، اغلب در قسمت پایین کمر رخ می‌دهد. بسته به اینکه فتق دیسک در کجا باشد، می‌تواند منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود. بسیاری از مردم هیچ علامتی از فتق دیسک ندارند. برای افرادی که علائم دارند، علائم با گذشت زمان بهبود می‌یابند. معمولاً برای رفع مشکل نیازی به جراحی نیست.

دیسک کمر پیشرفته چیست؟

بیماری دیسک کمر پیشرفته به تغییراتی در دیسک‌های ستون فقرات اشاره دارد که اغلب به دلیل فرآیند پیری یا آسیب ستون فقرات است. دیسک‌های ستون فقرات، دیسک‌های نرم و قابل تراکم هستند که استخوان‌های به هم پیوسته ستون فقرات یا مهره‌ها را از هم جدا می‌کنند. این دیسک‌ها به عنوان ضربه گیر عمل می‌کنند که ستون فقرات را قادر می‌سازد تا خم شود. در حالی که بیماری دژنراتیو دیسک می‌تواند در هر جایی از ستون فقرات رخ دهد، معمولاً ناحیه کمر یا ناحیه گردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیماری دژنراتیو دیسک همچنین می‌تواند ناحیه قفسه سینه (وسط) ستون فقرات را تحت تاثیر قرار دهد. تغییرات در دیسک‌ها می‌تواند باعث کمردرد یا گردن درد و همچنین مشکلات دیگری شود، از جمله:

استئوآرتریت، نوعی از آرتریت مرتبط با افزایش سن که در آن غضروفی که از مفاصل محافظت می‌کند، تجزیه می‌شود. تنگی نخاع، باریک شدن کانال نخاعی، فضای باز در ستون فقرات که نخاع را نگه می‌دارد.

علائم دیسک کمر پیشرفته چیست؟

بیماری دیسک کمر (فتق دیسک)، یکی از دلایل اصلی کمردرد، خشک شدن ماتریکس داخلی اسفنجی دیسک بین مهره‌ای در ستون فقرات است. همچنین به عنوان اسپوندیلوز کمری شناخته می‌شود. درد، از دست دادن قدرت عضلانی و از دست دادن حس لامسه در بیماران مبتلا به بیماری دیسک کمر پیشرفته رخ می‌دهد. در موارد شدیدتر، فتق دیسک می‌تواند باعث اختلال در عملکرد عصب شود. بیماری دیسک کمر به دلیل تغییر در ساختار دیسک نرمال ایجاد می‌شود. در بیشتر مواقع، بیماری دیسک کمر ناشی از افزایش سن است. با این حال، یک تنوع ژنی ارثی می‌تواند باعث افزایش حساسیت شود. پروتئین لایه میانی غضروف (CILP) یک جزء طبیعی از بافت دیسک است. فرض بر این است که نوع CILP ساختار طبیعی و نگهداری غضروف را مختل می‌کند. افراد مبتلا به جهش CILP 1.6 بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

علت فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک اغلب در نتیجه ساییدگی و پارگی تدریجی مرتبط با افزایش سن به نام انحطاط دیسک است. با افزایش سن، دیسک‌ها کمتر انعطاف‌پذیر می‌شوند و حتی با یک فشار یا پیچ خوردگی جزئی دچار پارگی یا پاره شدن می‌شوند. اکثر مردم نمی‌توانند علت فتق دیسک خود را مشخص کنند. گاهی اوقات، استفاده از عضلات پشت به جای عضلات ساق و ران برای بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند منجر به فتق دیسک شود. به ندرت یک رویداد آسیب‌زا مانند زمین خوردن یا ضربه به پشت منجر به فتق دیسک کمر می‌شود.

فتق دیسک کمر چه عوارضی دارد؟

درست بالای کمرتان، نخاعتان به پایان می‌رسد. آنچه از طریق کانال نخاعی ادامه می‌یابد، گروهی از ریشه‌های عصبی بلند است که شبیه دم اسب (دم اسبی) است. به ندرت فتق دیسک می‌تواند کل کانال نخاعی، از جمله تمام اعصاب دم اسبی را تحت فشار قرار دهد. در صورت داشتن موارد زیر به دنبال مراقب‌های پزشکی اورژانسی باشید:

بدتر شدن علائم درد، بی حسی یا ضعف می‌تواند به حدی افزایش یابد که فعالیت‌های روزانه را مختل کند. اختلال عملکرد مثانه یا روده. سندرم دم اسبی حتی با مثانه پر می‌تواند باعث بی‌اختیاری یا مشکل در ادرار شود.

دیسک کمر پیشرفته چگونه تشخیص داده می‌شود؟

ابتدا تشخیص با گرفتن یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی و همچنین بررسی علائم، جراحات یا بیماری‌ها، درمان قبلی، یا عادت‌ها و فعالیت‌هایی که می‌تواند عامل درد باشد، شروع می‌شود. آزمایش با استفاده از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها انجام می‌شود و شامل موارد زیر می‌شود. تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن یا MRI از ناحیه آسیب دیده. EMG برای ارزیابی فعالیت الکتریکی اعصاب و عضلات. دیسکوگرام برای ارزیابی کمردرد و کمک به تعیین اینکه آیا دیسک تحلیل رفته علت درد است یا خیر. پس از تکمیل تست‌های تشخیصی، پزشک در مورد گزینه‌های درمانی با بیمار صحبت خواهد کرد.

درمان علائم دیسک کمر پیشرفته

دیسک کمر پیشرفته چگونه درمان می‌شود؟

اگر به بیماری دژنراتیو دیسک (DDD) مبتلا هستید، قاعدتا دچار کمردرد یا گردن درد زمانی که برای مدت طولانی نشسته یا ایستاده‌اید، هستید. اما چه کاری می‌توانید برای مدیریت درد انجام دهید؟ فیزیوتراپی و ورزش بخش مهمی از برنامه درمانی دیسک کمر پیشرفته هستند. پزشک می‌تواند یک فیزیوتراپیست را توصیه کند که می‌تواند تمرینات خاصی را برای کمک به مدیریت DDD به شما آموزش دهد.

اگر بخواهید درمان‌های جایگزین برای کاهش علایم دیسک کمر پیشرفته امتحان کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. درمان‌های جایگزین می‌توانند در مقابله با کمردرد کمک کنند و به افزایش فعالیت‌های روزانه‌تان کمک کنند، اما با سایر درمان‌های DDD تعامل داشته باشند.

نمونه هایی از درمان‌های جایگزین برای کاهش علائم دیسک کمر پیشرفته

  • طب سوزنی
  • بیوفیدبک
  • داروهای گیاهی

مراجعه به متخصص کایروپراکتیک می‌تواند به بازگشت یا حفظ حرکت ستون فقرات کمک کند. تکنیک‌های کایروپراکتیک متعددی وجود دارد، اما تنظیم ستون فقرات یکی از رایج‌ترین آنهاست. برای کمک به درمان دیسک کمرخود باید به جلسات کایروپراکتیک بروید.

درمان جراحی

هنگامی که علائم مربوط به دیسک کمر ئیشرفته با درمان محافظه کارانه بهبود نیابند یا اگر علائم عصبی پیشرفت کند، جراحی توصیه می شود. هدف از جراحی کاهش فشار روی اعصاب و تثبیت دیسک تحلیل رفته است.

کلام آخر

همانطور که متوجه شدید دیسک کمر آسیبی است که در طی جا به جایی وسایل سنگین به وجود می‌آید. بهتر است هنگام جابه جایی وسایل سنگین از عضلات پا بیش‌تر استفاده کنید. اگر احساس درد در نواحی کمر خود داشتید لازم است سریعا به پطشک مراجعه کنید. چرا که هرچه زودتر این بیماری تشخیص داده شود می‌توانید با درمان‌های ساده و غیر تهاجمی آن را درمان کنید.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button