شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

کمرهای سالم قوی و انعطاف پذیر هستند. انعصاف پذیری کمر تا حد زیادی به علت وجود عضلات حمایت کننده از ستون فقرات و رباط‌های محکم است که مهره‌ها را در کنار هم نگه می‌دارند. متأسفانه، این بافت‌ها همیشه نمی‌توانند فشار زندگی روزمره را تحمل کنند. فشار بیش از حد روی کمر می‌تواند باعث کشیدگی یا پارگی رباط‌ها شود. به این حالت رگ به رگ شدن کمر می‌گویند.

رگ به رگ شدن کمر

چه کسانی در معرض خطر رگ به رگ شدن کمر و کشیدگی کمر هستند؟

حرکات تکراری و شدید می‌تواند به راحتی به کمر آسیب برساند. افرادی که خم شدن، بلند کردن و پیچیدن زیاد انجام می‌دهند معمولاً با کمردرد غریبه نیستند. همچنین افرادی که به ندرت ورزش می‌کنند نیز مستعد رگ به رگ شدن کمر و کشیدگی کمر هستند. ماهیچه‌ها و رباط‌ها در صورت عدم استفاده می‌توانند ضعیف شوند.

علائم رگ به رگ شدن کمر و کشیدگی کمر چیست؟

رگ به رگ شدن کمر و کشیدگی کمر معمولاً باعث درد گسترده و دردناک در قسمت پایین کمر می‌شود. درد امکان دارد به یک طرف یا طرف دیگر محدود شود. امکان دارد در خم کردن کمر یا ایستادن کاملاً صاف مشکل داشته باشید. همچنین گاه به گاه دچار اسپاسم عضلانی می‌شوید، به خصوص هنگام یا هنگام خواب. اسپاسم می‌‌تواند عضلات پشت شما را به یک گره سخت و دردناک تبدیل کند.

برای تسکین درد رگ به رگ شدن کمر چه کنیم؟

بیشتر آسیب‌های رباط‌ها و ماهیچه‌ها در عرض شش هفته خود به خود بهبود می‌یابند. اکثر افرادی که سعی می‌کنند هر چه زودتر به زندگی عادی خود بازگردند، متوجه می‌شوند که درد آنها به تدریج محو می‌شود. اگر شغل شما به بلند کردن اجسام سنگین یا سایر فعالیت‌های سنگین نیاز دارد، باید این فعالیت‌ها را محدود کنید تا به کمر خود فرصتی برای بهبودی بدهید. در صورت امکان از استراحت در رختخواب خودداری شود. زمان زیاد در رختخواب می‌تواند ماهیچه‌های شما را ضعیف کند و روند بهبودی شما را کند کند. در حالی که منتظر بهبودی کمر خود هستید، می‌توانید درد را با NSAIDهای بدون نسخه (داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی) مانند آسپرین یا ایبوپروفن (مانند Motrin یا Advil) کاهش دهید. آن‌ها را بیش از حد لازم مصرف نکنید. اگر بیش از چند روز نیاز به مصرف مسکن دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

ترکیبی از کیسه‌های یخ و کیسه‌های آب گرم نیز می‌تواند به کاهش کمردرد کمک کند. سعی کنید یک بسته سرد (یک کیسه یخ پیچیده شده در یک پارچه) را بلافاصله پس از شروع درد روی محل درد قرار دهید. از بسته سرد چند بار در روز و هر بار ۲۰ دقیقه استفاده کنید. هنگامی که درد شروع به محو شدن می‌کند، ۲۰ دقیقه با یک کیسه آب گرم می‌توانید به شل شدن عضلات و تسکین سریع درد کمک کنید. ماساژ می‌تواند برای بیماران مبتلا به کمردرد تحت حاد (به مدت چهار تا ۱۲ هفته) و کمردرد مزمن (بیش از ۱۲ هفته) مفید باشد. ماساژ زمانی که با تمرینات و آموزش ترکیب شود بسیار مفید است.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنم؟

اگر بعد از ۴ تا ۶ هفته رگ به رگ شدن کمر شما خوب نشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. درد ناشی از رگ به رگ شدن کمر قبل از شش هفته ناپدید می‌شود. اگر آسیب جدی دیده‌اید، تب دارید، سابقه سرطان شناخته شده دارید یا دچار بی اختیاری شده‌اید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر بعد از ۵۰ سالگی برای اولین بار کمردرد را تجربه می‌کنید، بعد از سه روز اصلاً بهبودی پیدا نکردید یا کاهش وزن غیرقابل توجیهی را تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. درد مداوم و شدید که به پایین پا گسترش می‌یابد یا باعث ضعف یا بی حسی در پا می‌شود نیز دلیلی برای مراجعه به پزشک است.

پزشک چه درمان‌هایی برای رگ‌به‌رگ شدن کمر ارائه می‌دهد؟

اول از همه، پزشک شما سعی می‌کند منبع درد شما را تشخیص دهد. رگ به رگ شدن و کشیدگی در عکس‌برداری با اشعه ایکس یا هر آزمایش دیگری نشان داده نمی‌شود، اما علائم شما می‌تواند تصویر نسبتاً واضحی را نشان دهد. اگر درد شما چندین هفته بدون نشانه‌ای از بهبودی ادامه داشته باشد، پزشک برای بررسی فتق دیسک یا آسیب‌های دیگر، عکسبرداری با اشعه ایکس یا آزمایش تصویربرداری با فناوری پیشرفته را تجویز می‌کند. چنین آزمایشاتی همچنین می‌تواند عفونت ستون فقرات را شناسایی یا رد کند.

پزشک برای کمک به کنترل درد، NSAIDهای قوی‌تری تجویز می‌کند. شل کننده‌های عضلانی به برخی از بیماران کمک می‌کنند، اما معمولاً بهتر از NSAIDها عمل نمی‌کنند و اغلب باعث خواب آلودگی می‌شوند. فیزیوتراپی می‌تواند برای تسریع بهبودی و جلوگیری از عود لازم باشد. تمرینات تقویت کننده کمر و تثبیت لگن به ویژه مفید هستند. یک درمانگر همچنین می‌تواند تکنیک‌های مناسب بلند کردن اجسام سنگین را به شما آموزش دهد.

جراحی معمولاً برای کمردرد مزمن اندیکاسیون ندارد. جراحی هرگز نشان نداده است که کمردرد ناشی از رگ به رگ شدن یا کشیدگی را کاهش دهد و ممکن است آن را بدتر کند. یکی از نکات کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر آسیب کمر باعث درد مزمن در پاها شود، جراحی به احتمال زیاد سودمند خواهد بود.

چگونه می توانم از کشیدگی کمر جلوگیری کنم؟

هنگامی که یک دوره کمردرد را تجربه کردید، احتمالاً درد دوباره عود می‌کند. یک برنامه تقویتی و کششی (پیلاتس یا یوگا) کمک می‌کند تا ماهیچه‌های مورد استفاده برای بلند کردن بدن در حالت خوب و کمتر آسیب پذیر در برابر فشار قرار بگیرند. برای محافظت بیشتر، هنگام ایستادن یا نشستن حالت مستقیم داشته باشید. اگر اجسام سنگین را بلند می‌کنید، اجازه دهید پاهایتان بیش‌ترین کار را انجام دهند نه پشتتان.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button