شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

انجام عمل جراحی ستون فقرات برای بیماران تصمیم بزرگی است. بیماران نه تنها نگران جراحی هستند، بلکه نگران بهبود بعد از جراحی ستون فقرات نیز هستند. با ما همراه باشید تا با مراقبت‌های بعد از جراحی ستون فقرات آشنا شوید.

مراقبت‌های بعد از جراحی ستون فقرات

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات شامل موارد زیر خواهد بود:

مراقبت از زخم و حمام

به یاد داشته باشید پیوسته پانسمان را باید تعویض کنید، حتی اگر تمیز باشد. معمولاً بعد از جراحی‌های کم تهاجمی ستون فقرات به هیچ عنوان تعویض پانسمان لازم نیست، مگر اینکه مواد پانسمان با خون یا مایعات بدن(عرق، ادرار یا مدفوع) آغشته شده باشد. برای جراحی باز، تعویض پانسمان معمولاً قبل از ترخیص از بیمارستان انجام می‌شود.
برای عمل جراحی باز یا جراحی‌هایی که خونریزی بیش از حدی دارند، باید خون اضافی از زخم جراحی جمع آوری شود. اگر این خون اضافی در محل زخم باقی بماند، در داخل زخم جمع می‌شود و می‌تواند به منبع عفونت تبدیل شود و یا می‌تواند در زخم نفوذ کرده و منجر به تاخیر در بهبود زخم شود. در این موارد تعویض پانسمان بعد از عمل جراحی همزمان با برداشتن درن جراحی انجام می‌شود.
در خانه مجبور نیستید پانسمان را عوض کنید مگر اینکه خیس شده باشد یا از روی پوست برداشته شده باشد. معمولاً در زمان برداشتن بخیه که بعد از دو هفته برداشته می‌شود، به مدت چند روز یک پانسمان موقت اعمال می‌شود تا سوراخ‌های بخیه بهبود یابند. بسیاری از بیماران بخیه‌های قابل جذب دارند. این بیماران نیازی به برداشتن بخیه ندارند. ممکن است پانسمان‌های کوچک نواری استریت در اطراف زخم باقی بماند که در حین حمام در چند روز به طور خودکار می‌افتند.
۴ تا ۵ روز پس از عمل می‌توانید دوش سبک بگیرید. توصیه می‌شود که از  تماس آب صابون به زخم جلوگیری کنید تا از عفونت جلوگیری شود. پاک کردن بدن با یک حوله مرطوب یک گزینه مناسب است. همچنین می‌توانید از پانسمان‌های ضد آب استفاده کنید. این پانسمان‌ها به پوست می‌چسبند و به خشک ماندن زخم کمک می‌کند.

عفونت بعد از جراحی ستون فقرات

عفونت هر چند نادر هستند، اما ممکن است زخم فرد دچار عفونت شود. گرم شدن زخم،‌ قرمز و متورم شدن زخم نشان دهنده عفونت است. به خصوص اگر ترشحات مکرر و بدبو همراه با تب و لرز وجود داشته باشد. در این شرایط حتما باید جراح مطلع شود.
معمولا بیماران مجاز به نشستن و راه رفتن روز بعد از عمل جراحی ستون فقرات هستند و هیچ محدودیتی از نظر مدت زمانی که بیمار می‌تواند روی صندلی بنشیند، بایستد و یا راه برود وجود ندارد. بیماران مجاز به انجام این فعالیت‌ها بر اساس سطح راحتی خود هستند. این حتی در مورد جراحی‌های باز صادق است. ایمپلنت‌های قوی تیتانیوم امکان تحمل وزن بلافاصله پس از جراحی‌های دستگاه ستون فقرات را فراهم می‌کند.
بیمارانی که در پاهایشان قبل از عمل ضعف داشتند، ممکن است یکم به سختی راه بروند و یا حتی چند روز بعد از جراحی نتوانند راه بروند. داشتن ایمپلنت در استخوان‌هایی که پوکی استخوان شدیدی دارند، به اندازه کافی قوی نیست. این بیماران ممکن است مجبور به استراحت طولانی مدت در بستر شوند تا زمانی که فیوز نخاعی رخ دهد تا از شل شدن وشکستن ایمپلنت جلوگیری شود.

انجام کارهای خانگی

یکی از مراقبت‌های بعد از جراحی ستون فقرات این است که بیماران می‌توانند به محض این که احساس کردند مشکلی ندارند و احساس راحتی دارند، هرگونه کار خانگی را در حالت نشسته و ایستاده انجام دهند. معمولاً هیچ محدودیتی از نظر مدت زمان نشستن، ایستادن یا راه رفتن وجود ندارد. با این حال از خم شدن به جلو، نشستن روی زمین و بلند کردن وسایل سنگین باید اجتناب شود.

مراقبت‌های بعد از عمل ستون فقرات

بیمار بعد از جراحی ستون فقرات مجاز به انجام چه فعالیت‌هایی است؟

به بیماران اجازه داده می‌شود تا همه فعالیت‌ها را در حالت نشسته و ایستاده انجام دهند. همچنین پیاده روی مجاز است. به عنوان مثال؛ رفتن به بازار محلی، قدم زدن در پارک و پله نوردی.

 • توصیه می‌شود بیمار از انجام فعالیت‌های زیر اجتناب کند:
 • نشسته روی زمین
 • خم شدن به جلو
 • بلند کردن اجسام سنگین (بیش از ۵ کیلوگرم)
 • چرخاندن بدن

این محدودیت‌ها معمولاً به مدت ۴-۶ هفته باید رعایت شوند تا دیسک و بافت نرم در محل جراحی بهبود یابند. همچنین جراحی‌های فیوژن ستون فقرات برای بهبود و تثبیت استخوان حدود ۳-۶ ماه زمان نیاز دارد. پس از جراحی‌های فیوژن بهتر است تا ۶ ماه از انجام کارهای سنگین، بلند کردن وزنه‌های سنگین و فعالیت‌های ورزشی خودداری شود. این محدودیت‌ها برای جلوگیری از عود علائم پس از عمل جراحی فشرده سازی ستون فقرات و جلوگیری از شکست ایمپلنت (شل شدن و شکستن) پس از جراحی همجوشی ستون فقرات باید رعایت شود.

مراقبت‌های لازم برای بازگشت به کار

بیمارانی که شغل آن‌ها طوری است که باید پشت میز بنشینند و کار کنند، می‌توانند به محض این که احساس بهبودی داشتند، به محل کار خود بازگردند. افرادی که در سفرهای طولانی مدت و فعالیت‌های خسته کننده هستند، باید ۳-۴ هفته قبل از پیوستن به کار پس از جراحیِ رفع فشار و حدود ۶-۸ هفته پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات صبر کنند. بهتر است به مدت ۳ تا ۶ ماه از کار سنگین دستی خودداری شود.

استفاده از بریس

کمربند گردنی یا کمری معمولاً پس از جراحی برای حمایت از ستون فقرات داده می‌شود. این بریس‌ها از ستون فقرات حمایت می‌کنند. هرچند که از این کمربند استفاده می‌کنید اما باید حرکات ستون فقرات را محدود کنید. معمولاً برای بستن بریس، یک دوره ۴-۶ هفته‌ای توصیه می‌شود. پس از آن از بیماران خواسته می‌شود که به تدریج آن را جدا کنند. توصیه می‌شود هنگام مسافرت طولانی مدت از بریس استفاده کنید تا از تکان‌های ناگهانی به بعد از عمل جلوگیری شود.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button