شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

گاه ممکن است انتخاب شما برای کفش در تابستان موجب درد کمر و ستون فقرات به ویژه در مهره های کمری شود. در اینجا به این توضیح می پردازیم که چرا بهتر است در تابستان از دمپایی ال انگشتی و یا صندل استفاده نشود و چگونه کفش مناسب تابستان را انتخاب کنیم؟ از وقتی هوا گرم شود دیگر نمی توان منتظر ماند تا کفش های تابستانی خود را استفاده نکنیم البته که خیلی از افراد تجربه این را دارند که با پوشیدن این کفش ها دچار کمر درد می شوند اکنون به علت آن می پردازیم:
اگرچه هزاران دلیل می تواند موجب بدتر شدن کمر درد شود که از جمله می توان به بد ایستادن، موقعیت بد نشستن، اسپاسم عضالت و یا دالیل دیگر پزشکی باشد که در اینجا ذکر نشده است ولی پوشیدن کفش نامناسب در تابستان خود یک علت مهم است. کفش و یا صندل که در واقع هروز در تابستان به پا می کنید ممکن است بر روی سلامتی ستون فقرات شما تاثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد که دمپایی ال انگشتی و یا صندل که پا را حمایت نمی کند موجب کمر درد می شود.
گاه صندل ها را جهت راحتی و خنکی می پوشند ولی می دانیم که ستون فقرات ما را نشانه می گیرند.کفش نامناسب موجب ابنرمالیتی بیو مکانیکی در پاها می شود که وضعیت فرد را بدتر می کند و موجب درد در کمر، لگن و زانو ها می گردد.
همانطور که کفش اسپورت و ورزشی موجب راحتی ستون فقرات می گردد، بسیاری از صندل های تابستانی هیچ محافظتی برای پاها ندارند.

آیا کفش های تابستانی موجب درد ستون فقرات می شود

چرا کفش تابستانی موجب کمردرد می شود؟

پوشیدن صندل نامناسب موجب یکسری اتفاقات پشت هم می شود که در نهایت موجب درد کمر، لگن و زانو می گردد .البته بستگی به نوع کف پای شما دارد.
در افرادی که کف پای صاف دارند عضالت و تاندون های پا باید بیش از حد کار کنند و این خود موجب التهاب تاندون می شود، همچنین در کف پای صاف تاندون ملتهب شده موجب التهاب مفاصل در مینیسک داخلی می شود و اگر زانوها به درستی عمل نکنند بار اضافی برروی کمر و لگن می گذارد که موجب دژنراسیون دیسک بین مهره ای می شود.
petvok.Dr متخصص بیماری های مفاصل توضیح می دهد که دو نوع آنومالی آناتومیکی ( کف پای صاف و قوس بیش از حد کف پا ) موجب درد کمر می شود به دو شکل : pronation Hyper ( کف پای رو به داخل) که در نتیجه ی کف پای صاف است.
موجب کالپس قوس کف پا می شود و در نتیجه موجب بار اضافی برروی ران ها و زانوها می گردد و در نتیجه آن عدم تعادل در لگن و ستون فقرات دیده می شود.این بدان معناست که اگر این حالت درمان نشده باقی بماند و برای طوالنی مدت از صندل و یا دمپایی الانگشتی استفاده کنید و کف پای صاف و یا قوس بیش از حد کف پا داشته باشید فشار اضافی برروی ستون فقرات وارد کرده و بدنبال آن پارگی دیسک را خواهیم داشت.
می توانید با استفاده از یک استامپ اثر کف پای خود را داشته باشید و متوجه شوید که کف پای صاف ،نرمال و یا قوس بیش از حد دارید مانند شکل :

چرا کفش تابستانی موجب کمردرد می شود

چگونه کفش مناسب را انتخاب کنم؟

این خیلی انتخاب سخت و مهمی است که یک کفش مناسب تابستانی انتخاب کنید که به ستون فقرات و کمر آسیب نرساند . اول ازهرچیز شما مجبور نیستید تا صندل و یا دمپایی های خود را دور بریزید پس چاره کار چیست؟
کفشی را انتخاب کنیم که محکم باشد و از وسط تا نشود و همسطح با انگشتان باشد و هیچ کدام از انگشتان پا بیرون از صندل قرار نگیرد. اگر شما کف پای صاف دارید، به دنبال کفش یا صندلی باشید که قوس پا را حمایت کند و به آن قوس نرمال پا را بدهد تا از چرخش بیش از حد پا به داخل و به دنبال آن کمردرد جلوگیری کنید.
زمانی که برای خرید کفش به فروشگاه می روید به جزئیات توجه کنید یعنی کفشی که قوزک پا را آزرده می کند و یا آن را تحت فشار قرار می دهد انتخاب نکنید زیرا طولانی مدت موجب آسیب به تاندون های پا و زانو می شود.
توجه کنید کفشی انتخاب کنید که قوزک پا را حمایت کند یعنی لبه کفش به قوزک برخورد نداشته باشد تا موجب زخم شدن و یا آزردگی آن شود و همچنین صندل تابستانی انتخاب کنید که درراه رفتن طوالنی مدت و عرق کردن پا نوع جنس کف آن جوری نباشد که پا لیز بخورد و به جلو هدایت شود که موجب التهاب تاندون های کف پا و آسیب به استخوان های آن می شود در نهایت از صندل که پاشنه بسیار بلند دارد پرهیز کنید زیرا موجب می شود تا تمام وزن برروی پاشنه پا متمرکز شود و زمانی که می ایستید قوس کف پا را بیش از حد می کند و این خود برستون فقرات بار اضافی تحمیل کرده و موجب درد مزمن کمر و یا حتی پارگی دیسک می گردد.
اکنون تصور کنید که یک صندل و یا دمپایی تابستانی استفاده میکنید که آن را برای شما در نظر گرفته اند و با توجه به آناتومی پای شما انتخاب شده باشد تا از هرگونه درد کمر جلوگیری شود پس از قلب دوم خود محافظت کنید.

پیشنهاد ما به شما این است:

که یک اسکن سه بعدی از پای خود تهیه کنید و با توجه به ساختار آن، کفه کفش مناسب را تهیه کنید که می توانید آن را در تمام کفش های خود قرار دهید و از آن ها استفاده کنید.
نگران نباشید با این کار این تابستان می توانید صندل مورد علاقه خود را به پا کنید و از ایجاد کمردرد ناراحت نباشید!!!

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button