شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

در بین مهره های گردن بالشتک هایی به نام دیسک های گردنی وجود دارد. دیسک های بین مهره های گردن در حالی که امکان حرکت مهره ها را فراهم می کند ، همچنین وزن سر را هنگام خم شدن  نیز تحمل می کنند. هنگامی که دیسک بر اثر فشار زیاد و یا افزایش سن و یا سایر عوامل از بین مهره های ستون فقرات خارج می شود به آن بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک گفته می شود که در زبان عامیانه آن را با نام دیسک گردن می شناسند. علائم دیسک گردن با توجه به شدت آن متفاوت است . در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.
علائم دیسک گردن زمانی ظاهر می شوند که دیسک از فضای بین مهره ای خارج شده است و می تواند به اعصاب نخاعی یا حتی نخاع فشار وارد کند.

علائم دیسک گردن

ساختار ستون فقرات گردن

گردن انسان از ۷ استخوان تشکیل شده است که مهره های گردن نامیده می شود. این مهره های توسط ساختمان های غضروفی به هم متصل شده و دیسک بین مهره ای نامیده می شود. دیسک بین مهره ای از دو قسمت تشکیل شده است. یک قسمت نرم در میان دیسک قرار دارد که در واقع یک کره ژلاتینی می باشد. هسته ژلاتینی با بافت محکمی که اطراف آن وجود دارد حمایت خواهد شد. به بافت اطراف هسته دیسک حلقه دیسک گفته می شود. 
هسته دیسک نوکلئوس پولپوزوس و حلقه اطراف آن  آنولوس فبیروزوس می باشد. فتق دیسک می تواند در هر قسمتی از ستون فقرات رخ بدهدزمانی که فتق دیسک رخ میدهد قسمتی از هسته دیسک حلقه را سوراخ و به بیرون انتشار پیدا خواهد کرد و به عصب مجاور فشار وارد خواهد کرد. فتق دیسک در هر بخش از یتون فقرات اتفاق میفتد و می تواند عصب مجاور را تحریک کند. حال بسته به محل دیسک که دچار فتق شده است این امر می تواند منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پاها شود. 

علائم دیسک گردن 

علائم دیسک گردن به محل پارگی آن وابسته می باشد. همچنین علائم دیسک به مقدار فشاری که بر روی ریشه عصبی وارد می کند بستگی دارد. هر چه فشار وارده بر روی رشته عصبی بیشتر باشد شدت علائم ایجاد شده نیز بیشتر خواهد بود. 
همچنین در صورت داشتن تنگی کانال نخاعی علائمی که فشار دیسک ایجاد می کند افزایش خواهد داد. دیسک گردن عموما یک طرفه پاره می شود اما پارگی دیسک دو طرفه نیز دیده شده است. 

درد شانه یا بازو

در صورتی که فتق دیسک در بخش تحتانی گردن باشد، عموما درد از شانه به بازو به سمت انگشتان دست انتشار پیدا خواهد کرد. این درد می تواند در زمان سرفه ، عطسه یا حرکت به سمت چپ و راست به سمت بازو یا انگشتان فرد نیز انتشار یابد. ممکن است درد تیز و با سوزش همراه باشد. 

بی حسی یا سوزش

افراد دارای دیسک بی حسی، سوزش، سوزن سوزن شدن را در دست ، بازو یا شانه تجربه خواهند کرد. 

ضعف عضلانی

هر عضله توسط چند ریشه عصبی، عصب دهی خواهند شد. بنابراین در صورتی که فشار بر روی یکی از ریشه های عصبی افزایش یابد منجر به ضعف یا لاغر شدن آن عضله خواهد شد. 

درد گردن می تواند از اختلالات و بیماریهای هر  قسمت از ساختار گردن ناشی شود. هفت مهره وجود دارد که بلوک های سازنده استخوانی ستون فقرات در گردن هستند که نخاع و کانال نخاعی را احاطه کرده اند. بین این مهره ها دیسک وجود دارد و در نزدیکی آن اعصاب گردن عبور می کند. در داخل گردن ، ساختارها شامل عضلات گردن ، شریان ها ، رگ ها ، غدد لنفاوی ، غده تیروئید ، غدد پاراتیروئید ، مری ، حنجره و نای می شوند. بیماری هر یک از این ساختارها می تواند به درد گردن منجر شود . از جمله این عارضه ها می توان به تنگی کانال نخاع گردن ، درد میوفاسیال ، اسپوندیلیت آنکیلوزان ، تومور نخاعی و اسپوندیلولیستزیس اشاره کرد. درد گردن می تواند با موارد زیر نیز همراه باشد:

 • سردرد
 • احساس درد
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن در بازوها
 • درد عضلانی
 • تب
 • گرفتگی عضلات گردن
 • گلودرد
 • ضعف بازوها
 • احساس خستگی

علائم دیسک گردن خفیف

زمانی دیسک گردن خفیف است که پارگی کمی داشته یا دیسکی که آب خود را از دست داده است. دیسک گردن به چند طریق درد و علامت ایجاد می کند که شدت آن را دو چیز مشخص خواهد کرد. 

 • اندازه قطعه دیسکی که پاره شده است.
 • مقدار فشاری که قطعه پاره شده بر روی عصب وارد می کند.

شایع ترین علائم دیسک خفیف گردن درد در قاعده گردن یا بین دو شانه یا کتف و عموما بازوها و شانه ها تیر نمی کشد. همچنین باعث درد شدید یا حتی علائم عصبی مانند گزگز اندام‌ها و ضعف عضلات دست ها می شود.

درمان دیسک گردن

بررسی علائم دیسک گردن

علائم دیسک گردن بسته به محل فتق (بیرون زدگی) و پاسخ خود شما به درد بسیار متفاوت است. شایعترین علامت بیرون زدگی دیسک ، درد است که در سراسر شانه و به بازو ، از طریق ساعد و اغلب به داخل دست سرایت می کند. ناحیه درد بازو بستگی به این دارد که دیسک در کدام قسمت گردن بیرون زده است . دیسک گردن همچنین ممکن است فقط باعث درد در شانه شود و در بازو چیزی حس نشود. ممکن است فقط در انگشتان خاصی باعث درد شود. سردرد و گردن درد نیز شایع است. اگر فتق دیسک به اندازه کافی بزرگ باشد تا نخاع را فشرده کند ، ممکن است باعث بی حسی ، سوزن شدن یا ضعف در پاها شود.
همچنین ممکن است هنگام چرخاندن سر یا خم کردن گردن ، احساس درد را در اطراف یا در نزدیکی تیغه شانه خود و درد گردن ایجاد کنید. بعضی اوقات ممکن است دچار اسپاسم عضلانی شوید (به این معنی که عضلات به طور غیر قابل کنترل سفت می شوند). گاهی اوقات درد با بی حسی و سوزن شدن در بازو همراه است. همچنین ممکن است ضعف عضلانی در عضلات دو سر دست خود داشته باشید.
شما ممکن است برای اولین بار هنگام بیدار شدن از خواب متوجه درد شده باشید که این درد به دنبال هیچگونه آسیبی به وجود نیامده است. برخی از بیماران با نگه داشتن بازو در وضعیت بالا و پشت سر خود احساس تسکین می کنند زیرا این موقعیت فشار را بر روی عصب تسکین می دهد.

علل فتق یا پارگی دیسک گردن

فتق یا پارگی دیسک به عوامل مختلفی وابسته است. فرسایش، افزایش سن و گذشت زمان ، از این قبیل دلایل می تواند موجب پارگی دیسک شود. افزایش سن بر روی انعطاف پذیری دیسک های شما تاثیرگذار است و عموما خطر ابتلا به پارگی و دژنره را افزایش خواهد داد. عموما علت فتق دیسک مشخص نیست. 
در مواردی ضربه، سقوط و تصادف ، بلند کردن اجسام سنگین می تواند از علت های پارگی دیسک باشد. 

ریسک فاکتورهای دیسک گردن

 • وزن : وزن زیاد می تواند موجب فشار اضافی بر روی دیسک ها شود.
 • شغل : افرادی که دارای مشاغلی هستند که باید حرکات تکراری انجام دهند. 
 • ژنتیک : برخی از افراد به لحاظ ژنتیکی مستعد بیماری و پارگی دیسک هستند. 
 • سیگار کشیدن : استعمال دخانیات اکسیژن رسانی را به دیسک کاهش و موجب می شود که دیسک سریعتر دژنره شود. همچنین سیگار کشیدن منجر به بسته شدن رگ های کوچکی خواهد شد که دیسک ها را تغذیه می کنند.

درمان دیسک گردن

درمان بستگی به شدت علائم و اینکه آیا علائم درگیر بودن آن وجود دارد یا خیر ، وجود دارد. پزشک سوابق پزشکی شما را بررسی می کند و معاینه ماهیچه ها و اعصاب موجود در بازوهای شما را انجام می دهد. پزشک بعد از معاینه بالینی با توجه به شدت علائم می تواند سی تی اسکن و یا ام ار آی را از بیمار بخواهد.
اگر درد شدید باشد و توسط داروی ضد التهاب کنترل نشود ، ممکن است قرص های ضد درد تجویز شود. در مواردی که درد گردن شدید است و دارو ها موثر نباشند از سایر روش های درمانی استفاده می شود.

 • درمان دارویی با داروهای ضد التهاب
 • فیزیوتراپی
 • تزریق داخل ستون فقرات
 • جراحی و برداشت دیسک

درباره برخی از دیسک ها می توان از طریق اشعه لیزر در میان دیسک حفره ای ایجاد کرد و فشار دیسک را کم کرد و درد بیمار کاهش خواهد یافت. 

عمل جراحی

اگر تابش درد بازو ، بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا ضعف بیش از شش تا هشت هفته ادامه داشته باشد ، ممکن است بیمار به عمل جراحی نیاز داشته باشد. در صورت وجود ضعف عمیق ، یا در صورت بروز علائم در پاها ، جراحی نیاز است. اگر هیچ یک از این موارد وجود نداشته باشد ، تصمیم به جراحی بر اساس خواسته بیماران گرفته می شود تا از درد خلاصی یابد. جراحی برای بیرون زدگی دیسک گردن برای بیمارانی که فقط درد گردن دارند توصیه نمی شود.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button