شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

بسیاری از افراد مبتلا به میگرن متوجه می‌شوند که عوامل خاصی باعث ایجاد علائم در آنها می‌شود. نوشیدن الکل برای برخی از افراد مبتلا به میگرن یک عامل محرک است. اگرچه هرنوع الکل می‌تواند باعث میگرن شود، اما افرادی که حملات میگرنی را به طور منظم تجربه می‌کنند، شراب قرمز را به عنوان شایع‌ترین علت میگرن می‌دانند.

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به میگرن ممکن است علائم مرتبط را در طول خماری نیز تجربه کنند. کاهش یا حذف الکل ممکن است دفعات حملات میگرنی را کاهش دهد. همچنین ممکن است به ازبین‌بردن محرک‌هایی که با نوشیدن الکل بروز می‌کنند، مانند کم‌آبی‌بدن و کم‌خوابی کمک کند. در ادامه درباره ارتباط بین الکل و میگرن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

الکل و میگرن

آیا الکل می‌تواند باعث میگرن شود؟

میگرن یک نوع بیماری عصبی است. اگرچه عوامل ژنتیکی ریسک ابتلا به میگرن را افزایش خواهد داد، محرک‌های محیطی می‌توانند باعث بروز میگرن یا افزایش تعداد آن‌ها شود. مطالعات نشان می‌دهد که الکل، به ویژه شراب قرمز، ممکن است باعث حملات میگرن شود.

الکل همچنین ممکن است باعث سایر انواع سردرد شود. افرادی که پس از نوشیدن مشروبات الکلی دچار سردرد می‌شوند، نباید تصور کنند که میگرن است، به خصوص اگر علائمی مطابق با انواع دیگر سردردها داشته باشند. به عنوان مثال، سردرد تنشی ممکن است باعث درد در گردن یا شانه شود.

سایر سردردهای مرتبط با الکل

میگرن باعث ایجاد نوع خاصی از سردرد می‌شود که شامل علائم عصبی مانند حساسیت به نور و هاله است. انواع دیگر سردردها، از جمله سردردهای شدید، می توانند در نتیجه مصرف الکل ایجاد شوند.

سردرد خماری

سردرد یک علامت شایع خماری است. الکل می‌تواند علائمی را در افراد مبتلا به سردرد ایجاد کند، اما همچنین می‌تواند مستقیماً باعث سردرد شود. عدم فعالیت الکل دهیدروژناز ۲، آنزیمی که به تجزیه الکل کمک می‌کند، ممکن است به سردردهای خماری کمک کند. 

سردرد تنشی

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که الکل ممکن است باعث سردرد تنشی شود، اگر فردی میگرن داشته باشد. این مطالعه نشان داد که ۲۱٪ از افراد مبتلا به میگرن می‌گویند که الکل یک محرک سردرد تنشی است.

سردرد خوشه‌ای

الکل ممکن است باعث سردرد خوشه‌ای شود. این سردردها باعث درد بسیار شدیدی می‌شود که اغلب عمدتاً ناحیه پشت یک چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیش از نیمی از کسانی که سردردهای خوشه ای را تجربه می‌کنند می گویند که الکل یک محرک است.

سردرد کم آبی

الکل باعث افزایش ادرار می‌شود که می‌تواند منجر به کم آبی بدن شود. علاوه بر این، افرادی که الکل می‌نوشند ممکن است به اندازه کافی آب ننوشند و این باعث تشدید از دست دادن آب می شود. کم آبی بدن می‌تواند باعث سردرد شود. همچنین ممکن است باعث سردردهای مرتبط با اختلالات سردرد مانند میگرن شود.

راه‌حل‌های دیگر برای جلوگیری از میگرن

برای جلوگیری از حملات میگرن چه الکلی بنوشیم؟

مطالعات نشان می‌دهد که شراب قرمز به عنوان یک عامل شایع سردرد اشاره می‌کنند، به ویژه در افراد مبتلا به میگرن. این افراد معمولاً از شراب به ویژه شراب قرمز به عنوان محرک میگرن یاد می‌کنند.

افرادی که دچار خماری می‌شوند و میگرن را تجربه می‌کنند، ممکن است بخواهند از الکل یا مواد مشابه آن اجتناب کنند. پاسخ به الکل از فردی به فرد دیگر متفاوت است و هیچ الکلی وجود ندارد که مطلقاً باعث میگرن یا سردردهای دیگر نشود.

راه‌حل‌های دیگر برای جلوگیری از میگرن

پیشگیری از میگرن با شناسایی و کاهش یا حذف محرک‌های رایج میگرن مانند الکل، کم‌آبی بدن و برخی غذاها آغاز می‌شود. یک فرد باید سعی کند برای چند هفته یک دفترچه میگرن داشته باشد تا روند الگوهای سردرد خود را مشاهده کند.

تکنیک‌های تمدد اعصاب ممکن است به کاهش میگرن‌های مرتبط با استرس کمک کنند، و ممکن است باعث شوند که دوره‌های میگرنی در صورت وقوع، احساس کمتری داشته باشند.

افرادی که حملات میگرنی مکرر دارند ممکن است بخواهند داروهای پیشگیری از میگرن مانند توپیرامات (توپاماکس)، دیوالپروکس (دپاکوت) یا پروپرانولول (ایندرال) را در نظر بگیرند. آنها می‌توانند این گزینه‌های درمانی را با پزشک در میان بگذارند.

افرادی که در حین یا بعد از نوشیدن الکل دچار حملات میگرنی می‌شوند باید الکل را کاهش دهند یا حذف کنند.

خلاصه

دوره‌های میگرن می‌تواند یک ناراحتی دوره‌ای باشد یا می‌تواند فرد را در انجام امور ناتوان کنند. شدیدترین حملات میگرن ممکن است تا ۳ روز طول بکشد و انجام کاری را غیرممکن کند. به ندرت، ممکن است دوره میگرن حتی بیش از ۳ روز طول بکشد.

میگرن پیچیده است و سایر شرایط عصبی ممکن است علائمی شبیه میگرن ایجاد کنند. به همین دلیل، مهم است که در مورد علائم میگرن یا سردردهای مزمن، با نوشیدن یا بدون نوشیدن، به پزشک مراجعه کنید. سردردها، از جمله میگرن، با ترکیب صحیح داروها و تنظیم سبک زندگی قابل درمان هستند.

افرادی که نمی‌توانند الکل را ترک کنند، باید در مورد درمان اختلال مصرف الکل، که یک بیماری جدی اما قابل درمان است، با پزشک صحبت کنند.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button