شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

سردرد نوعی درد شایع در بین عموم مردم می باشد. تقریبا همه ی ما درد در سر را، به طوری تجربه کرده ایم. اینکه کدام قسمت سر، احساس درد کند، چه مدتی طول بکشد و با چه درمانی سریعا بهبود یابد؛ به نوع و علت سردرد بستگی دارد.  بیش از ۱۵۰ نوع سردرد در سازمان بهداشت جهانی ثبت شده است.
در این مقاله، انواع سردرد شایع را مورد بررسی قرار داده ایم. با ما همراه باشید.

انواع سردرد

سردردهای اولیه یا ثانویه

سردردها در ابتدا از این منظر که نشانه ای از بیماری دیگر هستند یا خیر، تقسیم بندی می شوند. عبارت اند از:

 • سردردهای اولیه: سردرد اولیه زمانی است که خود سردرد مشکل اصلی باشد. این نوع سردرد، علامت یک بیماری یا بیماری زمینه ای نمی باشد. درد ناشی از سردردهای اولیه می تواند ناتوان کننده باشد؛ اما سردردها خطری ندارند زیرا مغز نمی تواند احساس درد کند، بنابراین درد سردرد اولیه از التهاب قسمت های حساس در داخل و اطراف گردن و سر از جمله اعصاب، رگ های خونی و عضلات ناشی می شود . انواع مختلفی از سردردهای اصلی وجود دارد.
 • سردرهای ثانویه: سردرد ثانویه در اثر بیماری دیگری ایجاد می شود که باعث می شود در گردن و سر ناحیه ی حساس به درد ایجاد شود. سردردهای ثانویه خیلی کم رخ می دهند ، اما ممکن است نسبت به سردردهای اولیه جدی تر باشند. سردردهای ثانویه می توانند نشانه هشدار یک بیماری زمینه ای جدی تر باشند.

انواع سردردهای شایع

در ادامه به شایع ترین سردردها از انواع سردرد، در دسته بندی بالا می پردازیم. شایع ترین آن ها عبارت اند از: 

سردردهای اولیه

سردردهای تنشی

یکی از شایع ترین انواع سردرد می باشد. دلیل اصلی به وجود آمدن آن، استرس و اضطراب شدید می باشد. در کل سر می تواند بروز کند، اما در پیشانی ، پوست سر ،گردن و عضلات شانه حساسیت بیشتری ایجاد می کند. در اغلب موارد، پزشک برای درمان سردردهای تنشی، قرص های زیر را تجویز می کند:

 • آسپرین
 • ایبوپروفن 
 • ناپروکسن (Aleve)
 • استامینوفن 
 • ایندومتاسین 
 • ملوکسیکام (Mobic)
 • کتورولاک

سردردهای خوشه ای

درد شدیدی را همراه خود دارند؛ که همراه با حس سوزش یا سوراخ شدن در اطراف یا پشت چشم ها می باشند. در مردان چندین برابر بیشتر از بانوان دیده می شود. اغلب بین ۱۵ دقیقه تا سه ساعت طول می کشد و چند بار در روز اتفاق می افتد. نکته ی دیگری که آن را از انواع سردرد متمایز می کند، این است که، هر روز در یک زمان مشخص بروز می یابد. معمولا با علائم دیگری از جمله سیراب شدن چشم، پلک متورم، انسداد یا آبریزش بینی و بی قراری یا تحریک همراه است. پزشکان علت خاصی را برای آن پیدا نکره اند. اما اغلب کسانی که با این نوع سردرد درگیر می باشند، مصرف سیگار داشته اند. روش های درمانی آن عبارت اند از:

 • توپیرامات
 • سوماتریپتان
 • وراپامیل
 • استروئیدها
 • ملاتونین
 • اکسیژن درمانی
 • لیتیوم

میگرن

افرادی که دچار میگرن می شوند درد های متوسط تا شدیدی را تجربه می کنند. مدت زمانی که درد طول می کشد  از سه ساعت در روز تا سه روز مداوم، می تواند ادامه داشته باشد. اصولا این نوع درد چند بار در ماه خود تکرار می شود. در اغلب موارد یک طرف سر را درگیر می کند و هنگام وجود علت هایی از جمله استرس و اضطراب،اختلال در خواب، تغییرات هورمونی، وعده های غذایی رها شده، کمبود آب بدن، برخی از غذاها و داروها ، چراغ های روشن و سر و صدای زیاد بروز می یابند. برای میگرن باید به پزشک مراجعه کرد تا با رفع علت، آن را برطرف کند. به طور کل این نوع سردرد با موارد زیر بهبود می یابد:

 • مصرف مسکن های بدون نسخه
 • قرارگرفتن در یک محیط تاریک و ساکت
 • قراردادن کمپرس یخ یا پارچه سرد بر روی پیشانی
 • خوردن آب کافی

گاهی پزشک داروهایی با نام تریپتان مانند سوماتریپتان یا ریزاتریپتان را برای درمان میگرن تجویز می کند، که باید به موقع و منظم مصرف شود. 

سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه

آلرژی یا سردردهای سینوسی

گاهی اوقات در واکنش های آلرژیک سردردهایی در ناحیه ی سینوس و جلوی سر به وجود می آید. اغلب سردردهای سینوسی از میگرن منشا می گیرند. بیشتر افرادی که دارای آلرژی یا سینوزید هستندرا درگیر می کند.موارد زیر به درمان این سردرد، کمک می کند:

 • اسپری های استروئیدی بینی 
 • ضد احتقان های OTC مانند فنیل افرین (سودافید PE) 
 • آنتی هیستامین ها مانند ستیریزین (Zyrtec D Allergy + احتقان) 
 • استفاده از آنتی بیوتیک  برای از بین برددن عفونت های سینوسی 

سردردهای هورمونی

نوسانات هورمونی در زنان مانند تغییر در میزان استروژن، باعث سردرد ایجاد شود. میزان استروژن در اثر قاعدگی ، قرص های جلوگیری از بارداری و بارداری تغییر می کند.  آن سردردهایی که به طور خاص با چرخه قاعدگی مرتبط هستند به عنوان میگرن قاعدگی نیز شناخته می شوند. این نوع سردرد می تواند درست قبل ، حین یا بلافاصله بعد از قاعدگی و همچنین در حین تخمک گذاری رخ دهد. مسکن های OTC مانند ناپروکسن (Aleve) یا داروهای تجویزی مانند فرواتریپان (Frova) می توانند برای کنترل این درد کار کنند.

سردردهای کافئین

کافئین زیاد شیمی مغز را تغییر می دهد و جریان خون در مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. وجود بیش از اندازه کافئیت یا ترک یکدفعه ای آن، باعث سردرد می شود. زیرا شما مغز خود را برای داشتن مقداری کافئین روزانه عادت داده اید. اگر به تدریج آن را کاهش دهید؛ دچار سردرد نمی شوید. 

سردردهای حرکتی

بعد از انجام فعالیت های حرکتی شدید مانند وزنه برداری های سنگین، دویدن و مقاربت جنسی رخ می دهد. زیرا انجام این موارد، جریان خون در جمجه را به قدری افزایش می دهد که سردردهای ضربان دار در دو طرف سر را به وجود می آورد. خیلی طولانی نم یباشد و با داروهای ضد درد ، مانند آسپیرین و ایبوپروفن (Advil) کاهش می یابد. اگر سردردهای ناشی از ورزش دارید ، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد ، ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی زمینه ای باشد.

سردردهای فشار خون بالا

اگر دارای فشار خون بالا باشید؛ در صورتی که شدت یابد در دو طرف سر  احساس درد ایجاد می کند که با هر فعالیتی افزایش می یابد. این یک وضعیت اضطراری و خطرناک می باشد که نیاز به درمان فوری دارد. در کنار سردرد علائم دیگری از جمله تغییراتی در بینایی ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن ، خون دماغ ، درد قفسه سینه یا تنگی نفس را بروز می دهد.

سردردهای برگشتی

مصرف بیشتر از ۱۵ روز داروهای OTC مانند استامینوفن ، ایبوپروفن ، آسپیرین و ناپروکسن بدن را به آن ها عادت می دهد. به طوری که در صورت قطع آن دچار سردرد بدی می شوید. یکی از انواع سردرد می باشد که با نام سردردهای بیش از حد دارویی نیز شناخته می شوند. راه درمان قطعی آن همان ترک یهویی است که در ابتدا کمی درد را باید تحمل کنید. 

سردردهای پس از سانحه

هر نوع آسیب به سر می تواند علت به وجود آمدن آن باشد. نوع بروز این نوع سردرد، مانند سردردهای میگرنی و تنشی می باشد و حدودا ۶ تا ۱۲ ماه بعد از حادثه نیز، ادامه دارند. اغلب برای کنترل آن تریپتان ها ، سوماتریپتان (Imitrex) ، بتا بلاکرها و آمی تریپتیلین تجویز می شوند.

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

در اغلب موارد، سردرها بعد از دو روز از بین می روند اما اگر ر ادامه داشته باشند باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است در ابتدا داروهای مسکن برایتان تجویز شود. با وجود مصرف این داروها اگر بیش از ۱۵ روز در ماه را، با سردرد زندگی می کنید و این فرایند تا سه ماه ادامه داشته است؛ نشانه ی خوبی نیست. زیرا ممکن است ناشی از بیماری های جدی تر باشد که نیاز به درمان های مهمی دارد. جتما نزد پزشک بروید و انجام فرایند درمان را مهم بدانید.  

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button