شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

دیسک کمر می‌تواند تحت تاثیر عوامل زیادی دچار آسیب شود.زمانی که لایه بیرونی دیسک آسیب ببینید یا به اصطلاح ساییده و دنژه شده باشد ایجاد در می‌کند  و حالت خطرناکی را ایجاد خواهد که کرد که ممکن است با کوچک ترین ضربه دچار پارگی یا شکاف در سطح بیرونی دیسک شود.درست است که این وضعیت نگران کننده است اما خوشبختانه قابل ترمیم است.

دلایلی که باعث پارگی دیسک کمر می‌شوند.

 • از شایع ترین دلایل ابتلا به دیسک کمر،استعداد ژنتیکی به دیسک کمر است یعنی دیسک کمر بعضی از افراد به طور ژنتیکی از جنس خوبی برخودار نیست و با کوچک ترین کار سنگین وفشار ممکن است در معرض پارگی قرار گیرد.
 • از دیگر دلایل شایع پارگی دیسک کمر تضعیف بافت در اثر بالا رفتن سن انسان است.با افزایش سن ساییدگی مکرر دیسک‌های ستون فقرات به خاطر استفاده زوانه وفشاری که در طی سال‌های متوالی وارد شده است، منجر به ضعیف شدن دیسک‌ها می‌شود.
 • مصدومیت یا آسیب دیدگی ناشی از ضربه یا تصادف نیز می‌تواند عاما پارگی دیسک شود
 • استفاده مکرر از وسایل سنگین و پرتکرار در برخی مشاغل و حرفه‌ها
 • انجام ندادن درست حرکات ورزشی و کار سنگین هنگام ورزش

آیا پارگی دیسک کمر را می‌توانیم ترمیم کنیم

پاسخ بله است.دیسک کمر نیز مانند سایر اجزای بدن می‌توانند ترمیم وبازسازی شوند اما سرعت این ترمیم کمتر است. پارگی دیسک کمر در محلی رخ می‌دهد که به آن دسترسی سطحی نداریم و همچنین ریشه‌های عصبی در اطراف دیسک کمر وجود دارند که باعث افزایش زمان ترمیم می‌شوند.عواملی که روی ترمیم دیسک کمر تاثیر میگذارند عبارتند از:

 • شدت و میزان پارگی دیسک که هرچه بیشتر باشد زمان بر تر خواهد بود. در صورتی که میزان پارگی دیسک کوچک و کم باشد خود سیستم ایمنی بدن به تنهایی قادر خواهد بود تا آن را به طور کامل حتی بدون  بروز علائم ترمیم کند.اما درصورتی که بیماری شدت داشته باشد نیازمند درمان طبی نیز خواهیم بود.
 • سن بیمار که هرچه کمتر باشد زودتر ترمیم صورت می‌گیرد .درواقع در پی افزایش سن دیسک خشک می‌شود یا به عبارتی آب دیسک کم می‌شود در نتیجه قدرت ترمیم کمتری دارد.
 • سلامت عمومی بیمار نیز تاثیر مستقیم دارد.هرچه قدرت بدنی فردی بیشتر باشد ترمیم نیز سریع تر و راحت تر رخ می‌دهد.
آیا دیسک قابل ترمیم است

درمان پارگی دیسک کمر با لیزر

این درمان یکی از کم خطر ترین  روش‌های درمان کم تهاجمی دیسک است. از طرفی هیچ عارضه جانبی ناشی از انجام لیزر تا به امروز گزارش نشده است به همین دلیل می‌توان لیزر درمانی  را بارها انجام داد.در این روش متخصص مغز و اعصاب با استفاده از انرژی لیرز دیسک‌های آسیب دیده را از محل عصب خارج کرده و نواحی آسیب دیده را درمان میکند. همچنین با کمک لیرزدرمانی میتوانیم از عود مجدد دیسک و بیرون ریختن محتویات آن جلوگیری کنیم. در لیزر درمانی از هیچ چاقوی پزشکی استفاده نمی‌شود و تنها یک سوزن و فیبر نوری وارد فضای دیسک می‌شود.

انجام ورزش برای ترمیم دیسک کمر

جالب است بدانید در کنار تمام روش‌هایی که برای دیسک کمر در نظر گرفته شده است،انجام ورزش بهترین روش برای ترمیم و بازسازی دیسک کمر است. به این منظور ورزشهای خاصی برای آن برانه ریزی شده است که باید زیر نظر متخصص طبی یا فیزیو تراپ صورت گیرد. این ورزش‌ها اغلب کشش هستند و متناسب با بدن هرشخص و میزان آسیب طراحی می‌شوند.

آیا انجام جراحی واجب است؟

پاسخ به این سوال منفی است.با وجود روش‌های پیشرفته امروزی می‌توانیم اولویت را به شیوه‌های کمتر تهاجمی اختصاص دهیم و.امروزه اغلب افراد بدون نیاز به جراحی  دیسک کمر ،می‌توانند دیسک آسیب دیده خود را ترمیم کنند. در واقع زمانی مجبور به انجام جراحی می‌شویم که پارگی  منجر به بیرون ریختن محتویات دیسک بر روی نخاع و اعصاب دیسک فشار وارد کند.حتی در این صورت نیز متخصصان سعی می‌کنند روش‌های کم تر تهاجمی را در اولویت قرار دهند.

جراحی حداقل تهاجمی دیسککتومی

این روش  یک برش کوچک به اندازه ۲۰الی۱۵ میلی متر ایجاد می‌شودو لوله‌ها متسع شونده وارد می‌شوند. سپس بافت‌های نرم بین استخوان‌ها تخلیه شده درصورتی که بخش استخوانی نیز آسیب دیده باشد، آن هم برداشته می‌شود. جراحی دیسککتومی امکان جوش خوردن و چسبیدن دیسک‌ها را نیز فراهم می‌کند که مانع اینکار مانع از خروج مجدد محتویات دیسک می‌شود.در جراحی دیسککتومی به دنبال از بین بردن فشار روی اعصاب نخاعی هستیم.

سایر روش‌های ترمیم دیسک آسیب دیده

برخی دیگر از روش‌ها نیز منجر به ترمیم دیسک می‌شوند از جمله:

 • استفاده از گرما که مواد نرم دیسک از بین می‌رود.
 • تکنیک زیرجلدی که با کمک ابزاری که  از زیرجلد به ناحیه آسیب دیده وار دشده است انجام می‌شود.
 • ترمیم از طریق مواد شیمیایی که در این روش یک ماده شیمیایی خاص به درون دیسک پاره شده تزریق می‌شود و به کمک آنزیم های خاصی ترمیم صورت می‌گیرد.

آیا استراحت می‌تواند موجب ترمیم کامل دیسک شود

پاسخ به این سوال بستگی به فاکتورهای زیادی دارد به همین جهت به طور قطع نمی‌توانیم به آن پاسخ دهیم. اما باید بدانید به طور کلی درمان قطعی پارگی دیسک با تنها استراحت کردن درمان نخواهدشد،بلکه با این روش صرفا آسیب دیدگی‌های کوچک درمان می‌شوند. در واقع فردی که دچار آسیب در ناحیه دیسک شده است باید از انجام هر عملی که باعث وارد آوردن فشار به دیسک میشود، خودداری کند. معمولا در صورتی که قدرت جسمانی فردی خوب باشد و دارو درمانی را کنار استراحت انجام دهد،می‌تواند از این روش نتیجه مطلوبی را کسب کند.

دیدگاه کاربران

 • محمدرضا
  دی ۲۴, ۱۴۰۱

  سلام دکتر.
  من فقتق دیسک L4 دارم.
  دکترم جواب قطعی در مورد ترمیم دیسک که من نمیده.
  من ۲۷ سالمه و نیروی بدنی خوبی دارم.
  تصادف و کار سنگین در کنارش این آسیب رو ایجاد کرده.
  میخواستم بدونم آیا امکانش هست دیسک من به صورت کامل ترمیم بشه؟
  این موضوع از نظر روانی خیلی آزارم میده.

 • مهدی
  اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۲

  سلام ممنون از پاسخ های خوب و کاملتون .اقای دکتر من۲۶سالمه فتق دیسک نسبتا شدیدمهره۴ و۵ رو دارم پیش ۲تامتخصص رفتم و امارای گرفتم گفتند استراحت کنی خوب میشی جواب درستی بهم نمیدن الان ۲۰روزه استراحت کردم و داروی سلوکسیب که دکتر نوشته مصرف کردم و بعد از ۲۰ روز حدود یک هفته ورزش های کششی مربوط به دیسک رو انجام دادم الان خیلی بهترم درد خیلی کم دارم ولی هنوز شروع به کار نکردم از این میترسم با خم شدن دوباره ماده دیسک بیرون بریزه ودچار درد بشم چون به هر حال دیسک پاره شده این دیسک چطور میتونم ترمیمش کنم شما چه روشی پیشنهاد میکنین خواهش میکنم کمک کنین…ممنون از از زحماتتون..

 • مهدی
  خرداد ۱۲, ۱۴۰۲

  سلام دکتر.
  من فقتق دیسک L۴ دارم.
  دکترم جواب قطعی در مورد ترمیم دیسک که من نمیده.
  من ۲۵ سالمه و نیروی بدنی خوبی دارم.
  کار سنگین این آسیب رو ایجاد کرده.
  میخواستم بدونم آیا امکانش هست دیسک من به صورت کامل ترمیم بشه؟
  این موضوع از نظر روانی خیلی آزارم میده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button