شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

جراحی دیسک گردن آخرین گزینه پزشک برای درمان مشکلات به وجود آمده در ناحیه ستون فقرات گردن می باشد . معمولا این جراحی جهت کاهش فشار به وجود آمده بر روی عصب و نخاع انجام می شود. مراجعه به بهترین جراح ستون فقرات قطعا در نتیه جراحی تاثیرگذار است. اما به یاد داشته باشید رعایت مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
در این مقاله قصد داریم تا مراقبت ها و اقدامات لازم بعد از انجام این عمل را شرح دهیم. معمولا بعد از انجام عمل علائمی چون درد و تورم و در موارد حاد مشکلات بلع و صحبت کردن وجود دارد . اما به مرور زمان و با پشت سر گذاشتن دوره نقاهت این علائم بهبود می یابند.
برخی افراد بعد از جراحی بلافاصله مرخص می شوند . اما برخی افراد باید تحت مراقبت های بیمارستان باشند. در چنین مواردی سعی می شود با تجویز دارو های ضد درد ، رژیم غذایی مایع و کمک به راه رفتن ، شرایط بیمار را بهبود ببخشند.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

بعد از جراحی دیسک گردن 

هر جراحی دارای عوارض خاص خود می باشد و نیاز به مراقبت های بعد از عمل دارد. جراحی دیسک گردن می تواند بر زندگی عادی فرد تاثیر بگذارد. بعد از بهبودی از جراحی دیسک گردن بیشتر بیماران بهبود چشمگیر و کاهش درد را در خود مشاهده خواهند کرد. 
گزینه های درمانی برای بیماران مبتلا به اختلال در ستون فقرات بسته به آناتومی هر بیمار متفاوت است و بسته به علائم و شدت آن فرد برای جراحی دیسک گردن کاندید میشود. جراحی دیسک گردن می تواند فشار وارده بر روی طناب نخاعی را کاهش دهد و بیمار برای درمان خود باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند احتمال بهبود آن نیز افزایش خواهد یافت.

بهبودی پس از عمل دیسک گردن 

بعد از جراحی ممکن است پزشک ورزش های ایزومتریک کششی گردن را به شما توصیه کند. مدت زمان بهبود فرد بعد از عمل دیسک گردن ۳ الی ۶ ماه زمان میبرد. 
مشاهده نتایج به چند ماه زمان نیاز دارد که نتایج آن براساس شرایط سلامتی هر بیمار متفاوت است. 

عوارض عمل دیسک گردن

بعد از هر عمل جراحی عوارضی ایجاد می شود. احتمال بروز عوارض آن در صورتی که این عوارض در دست جراح مجرب انجام شود بسیار نادر خواهد بود. 

 • صدمه به عروق و یا تراشه و مری
 • تغییر در صدا عموما موقتی
 • عوارض حرکتی یا حسی
 • درد سرویکال
 • سرگیجه
 • زخم
 • عفونت
 • و غیره

خطرات احتمالی جراحی دیسک گردن

پس از جراحی احتمال وجود خطر به میزان کمتر از ۱ درصد وجود دارد و علت خطرات و عوارض احتمالی شامل :

 • بیماری پیشرفته و اثر فشاری از دوطرف گردن
 • عدم استفاده از میکروسرجری توسط جراح
 • تاخیر در عمل جراحی از طرف بیمار
 • تعدد دیسکوپاتی گردن
 • انواع opll
سایر مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

فیزیوتراپی بعد از عمل

در بیشتر مواقع ، شما در اولین روز بعد از عمل توسط فیزیوتراپی مورد معاینه قرار خواهید گرفت. فیزیوتراپیست حرکات و احساس اندام شما را ارزیابی می کند و بسته به شرایط شما یک سری تمرینات را به شما آموزش می دهد تا بتوانید گردن خود را حرکت دهید.
فیزیوتراپیست همچنین به شما می آموزد که چگونه از تخت خواب خود خارج شوید لازم است هنگام رفتن یا بلندشدن از رختخواب ، فشار را روی گردن خود به حداقل برسانید. برای خارج شدن از رختخواب ، به یک طرف خود بچرخید و پاهای خود را روی لبه تخت بچرخانید ، و سعی کنید هنگام بلند شدناز بازو های خود کمک بگیرید به طوری که بر گردنتان فشاری وارد نشود. قبل از ایستادن ، برای چند لحظه روی لبه تخت بنشینید.
ممکن است در ابتدا برای بلند شدن و راه رفتن نیاز به کمک داشته باشید. به همین دلیل از روز اول بعد از عمل باید برای مدت ۲ الی ۳ روز استراحت کنید. معمولا قبل از مرخص شدن از بیمارستان پزشک تمامی حرکات لازم را به شما آموزش می دهد. همچنین در صورت لزوم زمان و تعداد جلسات مورد نیاز برای مراجعه به فیزیوتراپی را نیز مشخص می کند.

نشستن و راه رفتن

پس از عمل جراحی ، برای نشستن باید از صندلی با مقداری ساق بلندتر استفاده کنید تا بتوانید گردن خود را به آن تکیه دهید .همچنین باید از ایستادن برای طولانی مدت خودداری کنید زیرا این امر باعث سفت شدن گردن می شود.
در ابتدا پس از عمل ، ممکن است هنگام حرکت ، در ناحیه گردن احساس درد داشته باشید . این موضوع به مرور طی دو روز اول افزایش یابد اما بعد بهبود می یابد. برای پیاده روی باید مسافت های کوتاه را انتخاب کنید. زیرا همانطور که اشاره شد ایستادن طولانی مدت باعث ایجاد فشار بر ناحیه گردن می شود. پیاده روی را میتوانید در خانه انجام دهید. هنگامی که در خانه هستید ، سعی کنید مسافتی را که روزانه قدم می زنید ، افزایش دهید.

مدیریت درد

همانطور که اشاره شد  ، قطعا بعد از عمل و هنگام بهبودی ، احساس درد و ناراحتی در این ناحیه داشته باشید . معمولا پزشک در چنین مواقعی دارو های ضد درد و التهاب و دارو هایی برای جلوگیری از عفونت تجویز خواهد کرد. به همین علت فراموش نکنید که باید این دارو ها را مرتب مصرف نمایید.

مراقبت از زخم

برای جراحی دیسک گردن از بخیه های قابل جذب استفاده می شود که نیازی به کشیدن ندارند و روی آنها از نوارهایی برای نگهداشتن زخم استفاده میشود تا زخم بسته نگه داشته شود و تحت فشار کمتری بهبود پیدا خواهد کرد. بعد از حمام می توانید زخم خود را به آرامی با حوله تمیز کنید. به علت ترشح زخم و خون باید با دقت آن را پانسمان کنید. در صورتی که برای ۱ یا ۲ روز ترشح مایعات وجود داشت باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. 

دیگر نکات مهم بعد از عمل دیسک گردن

 • هنگام حمام کردن باید توجه کنید که زخم ناحیه جراحی شده باید خشک باشد . به همین دلیل از فردی برای شستن مو های خود می توانید کمک بگیرید. و ناحیه پایین گردن را نیز به راحتی شستشو دهید.
 • بهتر است تا دو هفته بعد از عمل رانندگی نکنید. بعد از آن اگر مسافت های طولانی مدتی را در پیش دارید هر نیم ساعت استراحت کنید تا فشاری بر گردن شما وارد نشود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. از روش های بلند کردن صحیح استفاده کنید. روی زانو هایتان خم شودید تا فشار بر روی ستون فقرات کاهش پیدا کند.
 • درباره این که چه زمانی باید به کار برگردید ، بهتر است با پزشک مشورت کنید . معمولا سه هفته بعد از عمل می توانید با رعایت نکاتی با توجه به نوع کارتان مشغول شوید.
 • استفاده از گردن بند طبی در صورت تجویز پزشک
 • انجام تمرینات ورزشی
 • فیزیوتراپی میتواند ۴ تا ۱۲ هفته بعد از جراحی شروع شود، و ۶ تا ۱۲ هفته برای تکمیل شدن زمان نیاز دارد.

اگر  پس از مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن ، همچنان دچار درد شدید و خونریزی شده اید حتما بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

دیدگاه کاربران

 • Z
  شهریور ۷, ۱۴۰۲

  سلام یه سوال داشتم جای زخم و بخیه بعد از چند ماه بازهم روی گردن شخص میمونه یا برطرف میشه؟ خیلی مهمه که بدونیم جای زخم و بریدگی قراره بمونه یا نه لطفا جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button