شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

دیسک گردن یکی از رایج‌ترین اختلالات مربوط به ستون فقرات است که به دلایل مختلفی چون افزایش سن، فشارهای ناگهانی، ضربات وارده به گردن، سوانح رانندگی، سقوط از بلندی و … رخ می‌دهد. به هر دلیلی که دچار دیسک گردن شده‌اید، باید به خوبی از آن مراقبت کنید و توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید. یکی از مهم‌ترین درمان‌های دیسک گردن در مراحل اولیه این بیماری، نحوه درست نشستن، ایستادن و خوابیدن است. افرادی که دچار دیسک گردن هستند معمولا در هنگام شب و خصوصا زمان خواب درد شدیدتری را احساس می‌کنند و با بی‌خوابی مواجه می‎گردند. برای این‌که درد ناشی از دیسک گردن  را کاهش دهید و خواب آرام‌تری داشته باشید، باید اصولی را رعایت نمایید. موقعیت قرارگیری بدن در هنگام خواب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ستون فقرات شما باید در حالتی قرار داشته باشد که هیچ فشاری بر روی مهره‌های گردن و دیسک‌های بین‌مهره‌ای، وارد نشود. ادامه مطلب را دنبال نمایید تا با نحوه خوابیدن برای بیماران دیسک گردن آشنا شوید. با ما همراه باشید.  

نحوه خوابیدن برای بیماران دیسک گردن

نحوه خوابیدن برای بیماران دیسک گردن

بالش مناسب برای بیماران دیسک گردن

مهره‌های ناحیه گردن وظیفه حمل سر و جمجمه انسان را برعهده دارند و در طول روز فشار زیادی را تحمل می‌کنند. از این رو، باید حداقل چند ساعت در روز استراحت داشته باشند تا به آرامش برسند. بهترین راه برای رها کردن گردن از فشارهای وارده، قرار دادن آن در موقعیت مناسب است. برای انجام این کار، ابتدا باید بالش مناسبی را انتخاب کنید. مهم‌ترین نکته برای انتخاب بالش، نوع و ارتفاع آن است که بستگی به نحوه خوابیدن شما دارد.

 • اگر به پهلو می‌خوابید : باید ارتفاع بالش را بلندتر در نظر بگیرید. بالش‌ بلندتر گردن شما را در راستای بدنتان قرار می‌دهد.
 • اگر به پشت می‌خوابید : در این حالت ارتفاع بالش باید کم باشد تا از گردن پشتیبانی کرده و آن را در راستای نخاع قرار دهد. در واقع سطح سر نباید بالاتر از سطح بدنتان باشد.
 • اگر روی شکم می‌خوابید : در این شرایط از بالش‌های صاف استفاده کنید تا فشار زیادی به کمرتان وارد نشود.

علاوه بر این، نوع بالش نیز تاثیر بسیاری در تسکین درد گردن دارد. بالش‌های هوشمند، بالش‎‌های لاتکس و بالش‌های پر، مناسب‌ترین بالش‌ها برای گردن درد هستند:  

 • بالش‌های هوشمند : بالش‌هایی هستند که در هنگام خواب شکل سر و بدن شما را به خود می‌گیرند.
 • بالش‎‌های لاتکس : این نوع بالش‌ها محافظت بالایی از سر و گردن دارند، اما در طولانی‌مدت فشرده شده و ایجاد ناراحتی می‌کنند.
 • بالش‌های پر : بالش‌های پر محبوب‌ترین نوع بالش‌ها هستند که شکل‌پذیر بوده و فشار کمتری را به گردن وارد می‌آورند.

تشک مناسب برای بیماران دیسک گردن

انتخاب تشک مناسب نیز به اندازه بالش اهمیت دارد. بهترین انتخاب، تشکی است که از بدن حمایت کند و آن را در وضعیت مناسب و راحتی قرار دهد. در این موارد متخصصین ستون فقرات معمولا تشک‌های سفت را پیشنهاد می‌کنند. در صورتی که دچار دردهای شدید در ناحیه گردن یا کمر هستید، می‌توانید از تشک‌های نیمه‌سفت استفاده کنید. استفاده از تشک‌های نرم در هیچ شرایطی، حتی برای افراد سالم پیشنهاد نمی‌شود. تشک‎های نرم نمی‌توانند از بدن حمایت کنند و به مرور زمان باعث ایجاد کمردرد می‌شوند. 

نحوه صحیح خوابیدن برای بیماران دیسک گردن

نحوه صحیح خوابیدن برای بیماران دیسک گردن

انسان‌ها به طور متوسط حدود ۷ تا ۹ ساعت در روز را می‌خوابند. در این وضعیت عضلات و مهره‌های گردن شل هستند اما هم‌چنان از ستون فقرات حمایت می‌کنند. بنابراین، باید در موقعیتی قرار گیرند که کمترین فشار را متحمل شوند تا آسیب بیشتری به دیسک‌ها وارد نشود.  از این رو، نحوه صحیح خوابیدن در بیماران دیسک گردن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع تغییر در نحوه خوابیدن و قرار دادن بدن در وضعیت مناسب، یکی از مهم‌ترین درمان‌های دیسک گردن می‌باشد که تا حد بسیار زیادی درد ناشی از آن را کاهش می‌دهد.
عادت خواب در افراد مختلف، متفاوت است. برخی از افراد به پشت می‌خوابند و برخی دیگر بر روی شکم آرامش بیشتری دارند. مهم نیست چگونه می‌خوابید! با هر فرمی که راحت هستید، نکات زیر را رعایت نمایید:

افرادی که به پشت می‌خوابند

بهترین وضعیت برای افرادی که دچار دیسک گردن هستند، به پشت خوابیدن است. در این حالت سر­، گردن و ستون فقرات در یک راستا قرار می‌گیرند و فشار کمتری را به مهره‌ها وارد می‌کنند. از این رو، درد ناشی از دیسک گردن در قسمت شانه‌ها کمتر می‌شود و بیمار خواب آرام‌تری را تجربه می‌کند.

افرادی که به پهلو می‌خوابند

به پهلو خوابیدن، از جمله رایج‌ترین فرم‌های خواب است که برای سلامت دیسک گردن نیز مناسب است. اگر به پهلو می‌خوابید، از بالش‌های پهن استفاده نمایید به طوری که فضای بین شانه و گوش‌های شما کاملا پر شود. بالش نباید طوری باشد که گردن شما را خم کند. در این موارد توصیه می‌شود یک بالش کوچک در میان زانوهای خود قرار دهید تا وضعیت ستون فقرات در حالت مناسب‌تری قرار گیرد.

افرادی که روی شکم می‌خوابند

خوابیدن روی شکم بدترین و مضرترین نوع خوابیدن، خصوصا برای بیماران دیسک گردن است. در این شرایط سر و گردن از حالت عادی خود خارج شده و چرخش آن فشار زیادی را بر روی ستون فقرات وارد می‌کند. اگر دیسک گردن دارید، توصیه می‌کنیم عادت خواب خود را تغییر دهید و به پهلو یا پشت بخوابید. اگر تغییر عادت برایتان دشوار است، بهتر است هیچ بالشی در زیر سر خود قرار ندهید. خوابیدن بدون بالش فشار کمتری را به ستون فقرات وارد می‌کند.

نکات مهم برای بیماران دیسک گردن

نحوه درست خوابیدن تاثیر بسیار زیادی در بهبود کیفیت خواب داشته و درد ناشی از دیسک گردن را نیز کاهش می‌دهد. اگر دچار این عارضه هستید، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • تا جایی که برایتان امکان دارد، وضعیت خواب خود را تغییر داده و به پشت بخوابید. خوابیدن بر روی کمر فشار بسیار کمتری را به ستون فقرات شما وارد می‌کند و شما را یک قدم به بهبودی‌تان نزدیک‌تر می‌سازد.
 • در انتخاب بالش دقت لازم را به خرج دهید. یک خط فرضی از سر تا نوک انگشتان پا در نظر بگیرید. آن‌گاه ارتفاع بالش خود را طوری انتخاب کنید که سر شما در راستای خط فرضی قرار گیرد. سر شما نباید بالاتر یا پایین‌تر از سطح بدنتان باشد.
 • به وضعیت قرارگیری سر و بدنتان توجه داشته باشید. هر حالت یا حرکتی که درد بیشتری در ناحیه دیسک ایجاد می‌کند را مورد بررسی قرار دهید. وضعیت بدن خود را طوری تنظیم کنید که دچار درد در ناحیه گردن نباشید.
 • کشش‌های قبل از خواب به کاهش درد گردن کمک کرده و آرامش بیشتری برایتان به همراه دارد. دقت داشته باشید که حرکات کششی نباید فشاری به دیسک و گردن وارد کند.
 • اگر پس از بیدار شدن از خواب گردن درد داشتید، یک دوش آب گرم بگیرید یا از کمپرس آب‌گرم برای تسکین درد استفاده نمایید.

علاوه بر موارد عنوان شده، نکات زیر را نیز به یاد داشته باشید:

 • از تلفن همراه و رایانه کمتر استفاده کنید.
 • ورزش‌های سبک و کششی مناسب برای درد گردن انجام دهید. در این مورد با فیزیوتراپ خود مشورت نمایید.
 • علاوه بر نحوه خوابیدن، طرز صحیح ایستادن و نشستن را نیز یاد بگیرید.
 • کشش‌های قبل و بعد از بیدار شدن از خواب را فراموش نکنید.
 • در صورتی که درد بسیار شدیدی دارید، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

در این مقاله در مورد دیسک گردن صحبت کردیم و اطلاعاتی درباره نحوه خوابیدن بیماران دیسک گردن در اختیارتان قرار دادیم. دقت داشته باشد که  نحوه صحیح خوابیدن، ایستادن و نشستن، یکی از مهم‌ترین درمان‌های دیسک گردن محسوب می‌شود. پزشکان در مواجه با بیماران دیسک گردن تاکید زیادی بر روی این موضوع داشته و آن‌ها را دعوت به ایجاد تغییرات درست و صحیح در این رابطه می‌نمایند.

دیدگاه کاربران

 • شهرزاد اطیابی
  آذر ۲, ۱۴۰۰

  بنظرم اولین سایت ایرانی است که درست طراحی شده و کار کردن با ان اسان میباشد
  وتمام مسایل مربوط به هر بیماری دقیقا توضیح داده شده
  با سپاس از دکتر صمدیان و گروه همکاران

 • احمد خلجی
  اسفند ۲۲, ۱۴۰۰

  باسلام شب بخیر بنده ۶۰ساله ام آی ار گرفتم دوچار پارگی دیسک گردن و درد در ناحیه دست راست شدم آیا میتوان بدون عمل جراحی خوب کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button