شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

فردی که فتق دیسک کمر (دیسک کمر) دارد ممکن است دردی را تجربه کند که بر فعالیت های روزمره او تأثیر بگذارد. گرچه این کار همیشه لازم نیست ، و در بیشتر مواقع روش های غیر تهاجمی می تواند به درمان دیسک کمر کمک کند، اما ممکن است برخی از افراد برای کاهش درد و علائم دیگر به جراحی دیسک کمر نیاز داشته باشند.
نوع جراحی فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. این موارد شامل محل فتق دیسک ، شدت درد و ناتوانی ناشی از آن است.
مانند تمام روش های جراحی ، جراحی رفع فشار کمر نیز خطر بروز عوارض را به همراه دارد. در این مقاله ، ما در خصوص عوارض جراحی دیسک کمر صحبت خواهیم کرد.

عوارض جراحی دیسک کمر

ادامه دار بودن علائم

جراحی رفع فشار کمر یا دیسک کمر به طور کلی در تسکین علائمی مانند درد پا و بی حسی موثر است. با این حال ، علائم در برخی از افراد پس از جراحی همچنان ادامه دارد، یا در طی چند سال از عمل جراحی دوباره دچار علائم می شوند.
علائم عودکننده می تواند به دلیل ضعیف شدن ستون فقرات ، جابجایی دیسک دیگر یا تشکیل استخوان جدید یا ضخیم شدن رباط باشد که به نخاع فشار وارد می کند. ممکن است گاهی اوقات پس از جراحی در اطراف اعصاب زخم ایجاد شود ، که می تواند علائم مشابه فشرده سازی عصب را ایجاد کند.
در صورت عود علائم ، معمولا در ابتدا درمان های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی امتحان می شوند ، اما ممکن است گاهی اوقات به جراحی بیشتری نیاز باشد. عمل های تکراری نسبت به عمل های بار اول بیشتر در معرض خطر عوارض هستند.
متأسفانه ، هیچ درمان موثری برای ایجاد زخم در اطراف اعصاب وجود ندارد. با این حال ، می توانید با انجام تمرینات منظم طبق توصیه فیزیوتراپ پس از جراحی ، خطر ایجاد زخم را کاهش دهید.

عفونت

یکی از رایج ترین عوارض جراحی دیسک کمر ، عفونت محل برش است. که معمولا با آنتی بیوتیک با موفقیت درمان می شود.

لخته شدن خون

لخته شدن خون یکی از عوارض جراحی دیسک کمر است. خطر ایجاد لخته خون پس از جراحی رفع فشار کمر ، به ویژه در پا ، وجود دارد. این به عنوان ترومبوز ورید عمقی (DVT) شناخته می شود.
DVT می تواند باعث درد و تورم در پا شود و در موارد نادر ممکن است منجر به یک مشکل جدی به نام آمبولی ریوی شود. طوری که یک تکه از لخته خون جدا شود و یکی از رگ های خونی ریه ها را مسدود می کند.
با فعال ماندن در دوره بهبودی یا پوشیدن جوراب های فشاری می توانید خطر ایجاد لخته خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهید تا به بهبود جریان خون کمک کند.

پارگی دورال

خطر ایجاد پارگی دورال در طی انواع جراحی های ستون فقرات از جمله جراحی دیسک کمر وجود دارد. دورا کیسه ای ضد آب است که نخاع و اعصاب نخاعی را می پوشاند. اگر در زمان جراحی پارگی شناسایی و ترمیم نشود ، می تواند منجر به نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) بعد از عمل شود.
جراح شما از خطر پارگی دورال آگاه خواهد بود و در صورت بروز، پارگی را با بخیه می بندد. در بیشتر موارد ، ترمیم با موفقیت انجام می شود و دیگر مشکلی پیش نمی آید. با این حال ، در موارد کمی ممکن است جراحی اصلاحی دیگری مورد نیاز باشد.

نشت مایع مغزی نخاعی

در طی جراحی دیسک کمر ، خطر آسیب تصادفی به پوشش داخلی عصب وجود دارد که می تواند منجر به نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) شود.
اگر این مورد در حین انجام عملیات کشف شود ، اصلاح می شود. با این حال ، نشت های کوچک گاهی اوقات فقط پس از عمل می تواند آشکار شود و باعث ایجاد مشکلاتی مانند سردرد و ایجاد زخم شود. که ممکن است به جراحی بیشتری برای ترمیم این مورد نیاز باشد.

زخم های صورت و کاهش بینایی

وقتی در حین جراحی دیسک کمر به صورت رو به پایین قرار می گیرید ، در حین انجام عمل بر روی پیشانی و چانه خود استراحت خواهید کرد.
متخصص بیهوشی مرتبا بررسی می کند که این مشکلی ایجاد نکند ، اما بسیاری از افراد با صورت کمی پف کرده از خواب بیدار می شوند. در بعضی موارد ، ممکن است زخم قرمز بر روی پیشانی یا چانه ایجاد شود که ممکن است چند روز طول بکشد.

آسیب عصبی و فلج

برخی از بیمارانی که تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار گرفته اند ، در اثر این عمل دچار بی حسی یا ضعف جدیدی در یک یا هر دو پا می شوند.
فلج عارضه ای غیرمعمول اما جدی است که می تواند در نتیجه جراحی رفع فشار کمر اتفاق بیفتد. آسیب های عصبی و فلج می تواند به دلیل تعدادی از مشکلات مختلف ایجاد شود ، از جمله:

 • خونریزی در داخل ستون فقرات (هماتوم ستون فقرات خارج دورال)
 • نشت مایع نخاع (دوروتومی اتفاقی)
 • آسیب تصادفی به رگ های خونی که نخاع را با خون تأمین می کنند
 • صدمه دیدن تصادفی اعصاب هنگام جابجایی اعصاب

مرگ

مانند همه انواع جراحی ، خطر مرگ در حین یا بعد از جراحی دیسک کمر وجود دارد ، اگرچه این موارد نادر است. لخته شدن خون ، واکنش بد نسبت به ماده بیهوشی و از دست دادن خون همه می توانند زندگی را تهدید کنند.

دیدگاه کاربران

 • حکمت الله
  آذر ۱۷, ۱۴۰۲

  خیلی عالی و خوب
  اگر بد از جراحی نمایان شود که مایع نخاعی جریان دارد و با انتی بیوتیک کنترول نشد یعنی عفونت کنترول شد اما مایع هنوز ادامه دار د کم و بیش چه اقدامی میتونیم داشته باشیم
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button