شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

میگرن، نوعی بیماری‌ عصبی است که با سردردهای شدید و پی‌درپی همراه است. گاهی اوقات در کنار این سردردها علائم دیگری چون حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا  نیز دیده می‌شود و تا جایی ادامه پیدا می‌کند که فرد را در انجام کارهای روزانه خود ناتوان می‌سازد. سردردهای شدید همیشه نشان‌دهنده میگرن نیستند، بلکه ممکن است نشانه بیماری جدی و خطرناک دیگری چون تومور مغزی باشند. از این رو، در صورتی که دچار سردردهای شدید و ادامه‌دار هستید، حتما به  جراح مغز و اعصاب مراجعه کرده و علت آن را جویا شوید تا در صورت وجود تومور، به موقع درمان را آغاز نمایید و جلوی پیشرفت آن را بگیرید. در این بخش به تفاوت میگرن و تومور مغزی پرداخته و  علائم دو بیماری را باهم مقایسه می‌کنیم. با ما همراه باشید.

تفاوت میگرن و تومور مغزی

شناخت میگرن

میگرن، نوعی سردرد شدید است که در اغلب موارد با علائمی چون حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا همراه می‌باشد. سردرد ناشی از میگرن از چند ساعت شروع شده و ممکن است تا چند روز نیز ادامه داشته باشد. این بیماری معمولا ارثی است و سن و سال خاصی ندارد. میگرن می‌تواند از دوران کودکی شروع شود  و گاهی اوقات نیز در اوایل بزرگ‌سالی خود را نشان می‌دهد.
سردرد میگرنی اغلب به صورت ضربان‌دار است که معمولا در یک طرف سر و نزدیک به شقیقه و پیشانی، بروز پیدا می‌کند. در بسیاری از موارد بیمار یک تا دو روز قبل از سردرد علائمی را مشاهده می‌کند که با عنوان پیش‌نشانه شناخته می‌شوند. پیش‌نشانه‌ها عبارتند از:

 • خمیازه‌ های مکرر
 • اشتهای زیاد
 • خستگی شدید
 • افسردگی
 • بیش‌فعالی
 • تحریک‌پذیری
 • سفتی گردن

مرحله بعد از پیش‌نشانه، اورا نام دارد. در مرحله اورا بیمار با مشکلاتی مواجه می‌شود که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • اختلالات گفتاری
 • بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در قسمت‌هایی از بدن مانند صورت، بازوها یا پاها
 • مشاهده هاله نور  یا لکه‌های روشن
 • از دست دادن دید

مرحله بعدی، فاز حمله است که شدیدترین مرحله میگرن می‌باشد. در این مرحله فرد با علائمی مواجه می‌شود که تا ساعت‌ها و حتی روزها ادامه دارد.  حالت تهوع و استفراغ، حساسیت به نور و صدا، احساس ضعف و سردردهای ضربان‌دار در این مرحله بروز پیدا می‌کند.
مرحله چهارم،  فاز پس‌نشانه است که باعث ایجاد تغییراتی در حالات و احساسات فرد می‌شود.  در این حالت فرد سردردی بسیار خفیف را احساس می‌کند.
مراحل عنوان شده در افراد مختلف، متفاوت است. ممکن است فرد مرحله پیش‌نشانه و اورا نداشته باشد و به یک باره وارد فاز حمله شود. هم‌چنین درجات سردرد و علائم آن نیز در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است.

علائم میگرن

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، سردرد، حالت تهوع و استفراغ، از جمله علائم میگرن هستند که در اغلب افراد دیده می‌شوند.

سردرد ناشی از میگرن:

سردرد ناشی از میگرن ضربان‌دار و کوبنده است  و بیشتر ناحیه پیشانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و معمولا در یک طرف سر ایجاد می‌شود. البته گاهی اوقات نیز هر دو طرف را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا ممکن است بین دو طرف سر جابجا شود. 
سردرد ناشی از میگرن به صورت خفیف شروع شده و به مرور شدت می‌یابد و اگر درمان نشود، غیرقابل تحمل بوده و باعث ناتوانی فرد می‎گردد. میگرن‌ها در اغلب موارد حدود ۴ ساعت طول می‌کشند، اما اگر درمان نشوند، ممکن است تا ۷۲ ساعت یا حتی یک هفته نیز ادامه داشته باشند. 

حالت تهوع ناشی از میگرن:

تقریبا پنجاه درصد از افرادی که به میگرن مبتلا هستند، در کنار سردرد حالت تهوع نیز دارند. حالت تهوع و استفراغ گاهی اوقات هم‌زمان با سردرد شروع می‌شود و در برخی مواقع نیز حدود یک ساعت بعد اتفاق می‌افتد. حالت تهوع معمولا مشکلی را ایجاد نمی‌کند. شما می‌توانید داروهای تجویز شده را مصرف کرده و سردرد خود را بهبود بخشید. اما اگر استفراغ داشته باشید، قرص و دارویی که مصرف می‌کنید در درون بدن باقی نمی‌ماند و جذب نمی‌شود. از این رو، درد تسکین پیدا نمی‌کند و میگرن شدت می‌یابد.  
سردرد و حالت تهوع از جمله شایع‌ترین علائم هستند که در اغلب افراد دیده می‌شوند. علاوه بر این موارد، نشانه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند در تشخیص میگرن به شما کمک کند:

 • مشکلات بینایی: برخی از افراد حدود نیم تا یک ساعت قبل از شروع سردرد، نقاط نورانی یا تشعشعاتی را در میدان دید خود مشاهده می‌کنند یا دچار تاری دید می‌شوند.
 • حساسیت به نور و صدا: افراد مبتلا به میگرن نسبت به صدا، نور و حتی رایحه، حساس هستند و در مواجهه با این موارد دچار تشدید درد و شدت گرفتن بیماری می‌شوند.
 • بی‌حسی و سوزن سوزن شدن: احساس سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در صورت، نوک انگشتان، بازو و پاها، از دیگر نشانه‌های بیماری میگرن است که هم‌زمان با تاری دید یا مشاهده هاله‌های نورانی، بروز پیدا کرده و باعث ایجاد استرس در فرد می‌گردد.
 • خمیازه کشیدن: از دیگر نشانه‌های تومور مغزی می‌توان به خمیازه‌های پی در پی اشاره کرد که از یکی دو روز قبل از شروع میگرن آغاز می‌شود. علاوه بر این، فرد علائم دیگری چون خستگی، اشتهای زیاد و تشنگی را نیز مشاهده خواهد کرد.
سردردهای ناشی از تومور مغزی

سردردهای ناشی از تومور مغزی

سردرد یکی از شایع‌ترین علائم تومور مغزی است که در ۹۰ درصد بیماران دیده می‌شود. به همین دلیل گاهی اوقات فرد دچار میگرن است، اما به دلیل سردردهای شدیدی که دارد، گمان می‌کند مبتلا به تومور مغزی شده است. از این رو، دچار نگرانی و استرس شده و تا قبل از مراجعه به پزشک، فشار روحی بسیار شدیدی را متحمل می‌گردد. برای این‌که دچار اشتباه نشوید، بهتر است علائم سردردهای ناشی از تومور مغزی را نیز بشناسید.
سردرد ناشی از تومور مغزی تفاوت‌هایی با سردرد میگرنی دارد. در صورتی که فرد دچار تومور مغزی باشد، صبح‌ها با سردرد شدید از خواب بیدار می‌شود و این سردرد به تدریج تا ظهر کاهش می‌یابد. سردردهای ناشی از تومور مغزی با گذشت روزها و هفته‌ها به مرور افزایش پیدا می‌کند و پس از مدتی به حدی شدید می‌شود که با هیچ دارویی تسکین نمی‌یابد. در کل، نشانه‌های سردرد ناشی از تومور مغزی را می‌توان به صورت زیر عنوان کرد: 

 • به صورت ناگهانی رخ می‌دهد.
 • بیش از ۷۲ ساعت طول می‌کشد.
 • با حالت تهوع و استفراغ همراه است.
 • زندگی و فعالیت‌های روزانه انسان را مختل می‌کند.
 • با استراحت و مصرف دارو تسکین پیدا نمی‌کند.

در صورتی که دچار سردردهای شدید هستید و در کنار آن علائمی چون حالت تهوع، استفراغ، تاری دید، ضعف در اندام‌ها و اختلال در راه رفتن را نیز مشاهده کردید، موارد دیگری را نیز مورد بررسی قرار دهید. یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، سابقه خانوادگی سرطان یا تومور مغزی است. اگر این مورد را در خانواده خود دارید، باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرده و علت مشکلات خود را جویا شوید.
در این مقاله در مورد علائم تومور مغزی و بیماری میگرن صحبت کردیم و تفاوت‌های این دو را بیان نمودیم. همان‌طور که در بالا اشاره شد، سردردهای میگرنی با سردردهای ناشی از تومور مغزی شباهت‌هایی باهم دارند و به همین دلیل نیز اشتباه گرفته می‌شوند. در این صورت، ممکن است فرد دچار تومور مغزی باشد، اما علائم خود را با بیماری میگرن اشتباه گرفته و پیگیر درمان نباشد. از طرفی دیگر نیز ممکن است فرد دچار میگرن شده باشد، اما به دلیل وجود سردردهای شدید و علائم دیگری چون حالت تهوع، تاری دید و … به تومور مغزی شک کند و دچار استرس و فشار عصبی شود. اگر تفاوت‌های دو بیماری را بشناسید، تاحدی می‌توانید این دو را از هم تشخیص دهید. دقت داشته باشید، چه دچار میگرن باشید یا درگیر تومور مغزی شده باشید، در هر صورت باید برای تشخیص و درمان به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button