شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

نورواندوسکوپی درمانی سریع، کم تهاجمی و کم خطرتر نسبت به روش جراحی باز مغز و اعصاب است. از جمله مزیت های آن عدم نیاز به جراحی و شکاف های وسیع بر روی سر می باشد. در اصل نوروآندوسکوپی میتوان توسط ایجاد چند سوراخ ریز به راحتی عمل های جراحی سنگین را انجام داد. همین امر سبب کاهش زمان جراحی، نیاز کمتر به ماده بیهوشی، کاهش مدت زمان بستری و همچنین دوره نقاهت کوتاه میشود. در این روش لوله ای باریک و نازک که حاوی دوربین است وارد مغز میشود و در کنار آن ابزارهای ظریف جراحی نیز وجود دارد. این کار توسط کامپیوترهای پیشرفته انجام میشود. در ادامه درباره نورواندوسکوپی به تفضیل توضیح خواهیم داد. 

نورواندوسکوپی

نورواندوسکوپی چگونه انجام میشود؟

نورواندوسکوپی یک روش جراحی کم تهاجمی است که در آن جراح از طریق ایجاد سوراخ های کوچک (به اندازه یک سکه) در جمجمه، دهان و یا بینی، پزشک اقدام به جراحی و خارج ساختن تومورهای مغزی می کند. نوروآندوسکوپی روشی برای نمونه برداری از بافت تومور مغزی نیز است. پزشکان نمونه هایی از بافت (بیوپسی) را می گیرند تا زیر میکروسکوپ به بررسی آن بپردازند. این به پزشک کمک می کند تا بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کند. نوروآندوسکوپی روشی است که در آن بدون آسیب رساندن به دیگر بخش های مغز و جمجمه جراح میتواند به بخش هایی از مغز دسترسی یابد که این امر با روشهای معمول جراحی مغز و اعصاب امکان پذیر نیست.دستگاه نوروآندوسکوپی در اصل یک تلسکوپ بسیار کوچکی است که دارای دوربین با کیفیت دیجیتال است تا جراح بتواند مغز را ببیند و تومور را خارج کند. برای نمونه برداری از تومور یا خارج کردن آن از مغز در انتهای نورآندوسکوپ قیچی ها و انبرهای مخصوص مینیاتوری وجود دارد. بنابراین نورونوسکوپی برای موارد زیر نیز به کار رود:

 • حذف مایعات از فضای مغز
 • از بین بردن تمام یا بخشی از تومور مغز

این جراحی تحت بیهوشی است و این بدان معنی است که شما خواب خواهید بود و هیچ چیز را احساس نخواهید کرد.

نورواندوسکوپی امکانات زیر را به جراح های مغز واعصاب می دهد!

 •  دسترسی به نواحی از مغز که از طریق جراحی عادی مغز امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.
 •  خارج کردن تومور بدون بریدن و آسیب زدن به نواحی دیگر مغز.

نورواندوسکوپی با استفاده از یک آندوسکوپ، یک تلسکوپ کوچک مجهز به یک دوربین فیلمبرداری با وضوح بالا و یک محل دید انجام می شود و به جراح این امکان را می دهد تا جهت یابی کند و به تومور دسترسی پیدا کند. برای خارج کردن تومور یا نمونه برداری از آن (بیوپسی) جراح مغز و اعصاب تجهیزات خاصی را به سر اندوسکوپ متصل می کند و معمولا از اندوسکوپ اضافی همراه با فورسپس و قیچی که به انتهای آن وصل شده است استفاده می کند.
انواع تومورهای مغزی که با نورواندوسکوپی درمان می شوند

تومورهای مغزی که با تکنیک کم تهاجمی نورواندوسکوپی قابل جراحی هستند شامل موارد زیر می شوند:

مزایا و معایب نورواندوسکوپی

مزایای جراحی اندوسکوپی چیست؟

جراحی کم تهاجمی آندوسکوپیک آسیب کمی به بافت بدن می زند. مزایای این روش به طور کلی در زیر آورده شده اند:

 • بریدگی های کوچک
 • درد کم
 • کم شدن زمان بستری در بیمارستان (تقریبا نصف زمان مورد نیاز بعد از جراحی باز)
 • بازگشت سریع به زندگی نرمال
 • تقریبا جای هیچ زخمی روی شکم نمی ماند
 • پایین آمدن احتمال بروز عفونت
 • خونریزی کمتر

معایب جراحی آندوسکوپیک 

درست مانند هر جراحی مغز و اعصاب دیگری، جراحی کم تهاجمی آندوسکوپی مضراتی نیز دارد.

 • عموما تحت بیهوشی عمومی انجام می شود
 • مدت زمان جراحی طولانی تر است
 • هزینه جراحی آندوسکوپی بیشتر است (تقریبا ۱.۵ تا ۲ برابر جراحی باز)
 • در برخی موارد مشکلاتی مثل آمبولی، آریتمی های قلبی بروز می کنند.
 • ممکن است در اطراف ناحیه ای که کانول را داخل آن قرار داده اند و جایی که سوراخ می کنند ، کبودی داشته باشید
 • در حین عمل یا بعد از آن ممکن است مقداری خونریزی در مغز خود داشته باشید.این مقدار بسیار اندک است و توسط متخصص بررسی خواهد شد.

قبل از نورواندوسکوپی

ممکن است شب قبل از عمل در بیمارستان بمانید. داروهای خود را به صورت عادی مصرف کنید مگر اینکه پزشک خلاف این را به شما بگوید. اگر از داروهایی برای رقیق سازی خون خود استفاده می کنید ، ممکن است لازم باشد که این داروها را قبل از نورونوسکوپی قطع کنید. پزشک به شما اطلاع می دهد. بنابراین قبل از انجام این روش حتما جراحخود را از دارو هایی که مصرف می کنید ،آگاه کنید.
چند آزمایش دارید که شامل آزمایش خون و نوار قلب (ECG) باشد. پزشک برای شما آزمایشات مورد نیاز را توضیح می دهد. آنها در همه بیمارستانها مشابه هستند اما دقیقاً یکسان نیستند.
شب قبل از عمل حتماً دوش بگیرید یا حمام کنید. این آزمایش را تحت بیهوشی عمومی انجام داده اید ، بنابراین نمی توانید چند ساعت قبل غذا بخورید و بنوشید. نامه بستری دقیقاً به شما می گوید که چه موقع غذا و نوشیدن را کنار بگذارید.
بعد از عمل داروهایی را که برای شما تجویز شده است دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته استفاده کنید.در صورت تجویز مسکن ، مرتباً از داروهای مسکن استفاده کنید. بعد از جراحی احتمالا یک روزی را در بیمارستان بمانید. رعایت مراقبت هایی که پزشک برای شما توضیح می دهد در روند بهبود شما بسیار تاثیر گذار است.

جراحی کم تهاجمی آندوسکوپیک برای چه کسانی سودمند است؟

جراحی کم تهاجمی آندوسکوپیک تقریبا برای همه افراد سودمند است. اما این جراحی بیشتر برای بیماران چاق، افراد مبتلا به دیابت، افراد با جراحی شکمی قبلی و دختران مجرد به کار برده می شود.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button