شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

آیا می‌دانستید که جراحی همیشه برای درمان سیاتیک توصیه نمی‌شود؟ جراحی آخرین درمان سیاتیک است که در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم.

 طور معمول التهاب عصب سیاتیک از آخرین ریشه‌های کمری L۴، L۵ و S۱ ایجاد می‌شود که بین ماهیچه‌های مختلف راه پیدا می‌کند، از لگن عبور می‌کند و در امتداد ران به سمت پا می‌رود، هم پشت و هم کف پا. به طور خلاصه، مسئول عصب‌دهی کل پا است.

اخرین درمان سیاتیک

علائم نیاز به آخرین درمان سیاتیک

التهاب عصب و درد متعاقب آن هم می‌تواند به دلیل فشردگی مکانیکی عصب توسط فتق و هم به دلیل تحریک ناشی از مواد نیمه مایع تشکیل‌دهنده دیسک بین مهره‌ای و خارج‌شدن از خود فتق ایجاد شود. در ارزیابی جراحی باید علاوه بر درد، علائمی ظاهر شوند که نشان‌دهنده رنج عصبی هستند، مانند ازدست‌دادن قابل‌توجه حساسیت، قدرت یا اختلالاتی مانند ازدست‌دادن توانایی نگه‌داشتن ادرار.

علائم سیاتیک چیست؟

ما باید از شرایطی شروع کنیم که منجر به درد شد. اغلب این‌ها دلایل مکانیکی هستند، یعنی درد پس از یک حرکت ناگهانی یا برای ماندن در همان وضعیت بدن ایجاد می‌شود.

حتی زمانی که درد بدون هیچ دلیل مشخصی خود را نشان می‌دهد، برای مثال پس از یک شب آرام بیرون آمدن از تخت، با حرکت ستون فقرات بدتر می‌شود. زور زدن، سرفه، یک عطسه ساده درد را تشدید می‌کند.

از طرف دیگر، درد احشایی که به آسیب‌شناسی ستون فقرات مربوط نمی‌شود، با حرکت تغییر نمی‌کند و با استراحت بهبود نمی‌یابد. درد در اوج خود مداوم است و حتی در شب نیز وجود دارد. با گذشت زمان تمایل به تغییر در طول روز دارد. یعنی  گاهی اوقات وجود دارد و گاهی قطع می‌شود.

معاینه بالینی عمدتاً براساس مانور خاصی است، یعنی بلند شدن پای مستقیم از سطح تخت که باعث ایجاد درد می‌شود. قدرت، حساسیت و رفلکس‌ها باید بررسی شود. بدیهی است که آن‌ها از صلاحیت فنی بیشتری برخوردارند و ارزیابی آن‌ها توسط یک فرد غیر عادی دشوار است. فشرده‌سازی در آخرین قسمت ستون فقرات اغلب باعث درد می‌شود. گاهی اوقات فشار دادن انگشت باعث درد در امتداد سیاتیک می‌شود. درد سیاتیک بسیار شایع‌تر است که در اثر فشار در طول مسیر عصب ایجاد شود. معمولاً سیاتیک در ۹۰٪ موارد در یک دوره زمانی متغیر (حداکثر شش ماه) به طور خود به خود بهبود می‌یابد.

جراحی سیاتیک آخرین درمان سیاتیک است

روش جراحی برای برداشتن فتق، حتی زمانی که توسط دستان متخصص انجام شود، با درصدی از شکست‌ها که بین ۵ تا ۱۵ درصد متغیر است، سنگین است.

هنگامی که درد برای مدت طولانی بیش از ۴-۵ هفته طول بکشد نشان داده می‌شود. هدف از بین بردن علت التهاب، اغلب تحلیل رفتن یا افتادگی دیسک بین مهره‌ای است. فراتر از تعاریف فنی، به این معنی است که دیسک به روشی کم و بیش مشخص از محل معمول خود بیرون‌زده و رشته‌های عصبی را که به داخل عصب سیاتیک ‌می‌روند فشرده می‌کند و باعث سیاتیک می‌شود. هر چیزی که عصب را تحریک می‌کند باید برداشته شود.

همانطور که اشاره کردیم، عاقلانه است که قضاوت در مورد عملکرد توسط کسانی باشد که عمل جراحی را انجام می‌دهند، خواه جراح مغز و اعصاب یا ارتوپد. باید تأکید کرد که رویکرد جراحی مغز و اعصاب بیشتر به ساختار‌های عصبی توجه دارد. جراحی فتق دیسک که باعث سیاتیک می‌شود می‌تواند از راه پوست یا کلاسیک، با یا بدون میکروسکوپ باشد. اکثر جراحان روش کلاسیک را ترجیح می‌دهند، با برش پوست و سطوح زیرین تا دیسک در تماس با ریشه عصبی.

جراحی فتق دیسک برای سیاتیک می‌تواند به صورت کلاسیک یا از راه پوست باشد.

اخرین درمان سیاتیک

آمادگی برای عمل سیاتیک

پزشک شما دقیقاً به شما خواهد گفت که قبل از عمل باید به چه نکاتی توجه کنید. هرچه بیشتر به آن پایبند باشید، عملیات بهتر پیش خواهد رفت. قبل از عمل، پزشک اطلاعاتی در مورد عمل به شما می‌دهد. آن‌ها را با دقت بخوانید و هرگونه سؤال باز را با پزشک خود روشن کنید. اگر دارو مصرف می‌کنید، لطفاً به پزشک خود اطلاع دهید. دارو‌هایی که بر لخته شدن خون تأثیر می‌گذارند، مانند آسپرین، پلاویکس، ASS، ترومبو ASS یا مارکومار باید حدود ۱۴ روز قبل از عمل قطع شوند. این در مورد قرص‌های خواب نیز صدق می‌کند. پزشک ممکن است بتواند یک داروی جایگزین تجویز کند.

عمل سیاتیک چگونه انجام می‌شود؟

روند دقیق عمل بستگی به شکایات مربوطه دارد. بسته به نوع سیاتیک، پزشک عمل تسکین، سفت شدن مهره‌ها یا کاشت دیسک بین مهره‌ای مصنوعی را انجام می‌دهد.

بعد از عمل چه نکاتی را باید در نظر بگیرم؟

پس از عمل، اقامت در کلینیک توانبخشی اغلب توصیه می‌شود. در آنجا با ورزش‌های توانبخشی و تمرینات عملکردی آشنا خواهید شد.

بعد از جراحی برای بهبود بهبودی چه کنم؟

اگر از دستورالعمل‌های پزشک و آموزش‌های توانبخشی پیروی کنید، شانس بهبودی شما بیشتر می‌شود. تنها در صورتی می‌توانید به بهترین نتیجه درمانی برسید که انگیزه داشته باشید و ابتکار عمل داشته باشید و بعد از بازتوانی به تمرین ادامه دهید.

چه زمانی می‌توانم بعد از عمل به سر کار یا ورزش برگردم؟

بازگشت به کار معمولاً هشت تا دوازده هفته پس از عمل است. هنگامی که می‌توانید دوباره ورزش کنید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید، زیرا این تصمیم به هر مورد بستگی دارد.

چه خطرات و عوارضی ممکن است رخ دهد؟

انواع تهاجمی جراحی با خطرات بیهوشی عمومی همراه است. برخلاف روش‌های کم تهاجمی، زخم جراحی نیز کندتر بهبود می‌یابد و چسبندگی یا مشکلات دیگری در محل برش ایجاد می‌شود. اغلب پس از یک عمل تهاجمی باید استراحت طولانی داشته باشید.

کدام ورزش‌ها یا درمان‌های خانگی به درمان سیاتیک کمک می‌کند؟

استراحت برای روز‌ها در مورد سیاتیک نسبتاً معکوس است، در حالی که فعالیت‌های عادی روزمره بسیار بهبود بخش هستند. به طور کلی، شما باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. به دلیل ترس از درد در حالت اجتناب از حرکت قرار نگیرید، زیرا این باعث افزایش علائم و به خطر افتادن موفقیت طولانی مدت درمان می‌شود. در مورد درد حاد، اگر صاف روی زمین دراز بکشید و پا‌های خود را بکشید، به عنوان مثال، کمک می‌کند. با کمک بالش. باسن و زانو‌های شما باید در زاویه راست باشند.

چگونه می‌توانیم از سیاتیک جلوگیری کنیم؟

مطمئن شوید که فعالیت بدنی کافی دارید. اگر در حالت نشسته زیاد کار می‌کنید، بسیار مهم است که از جای خود بلند شوید و حرکت کنید. ژیمناستیک سبک و تمرینات پشت نیز به تسکین کمر و دیسک‌های بین مهره‌ای کمک می‌کند. اگر حرکت خیلی کم باشد، مکانیک کمر نامتعادل می‌شود. سفت شدن ماهیچه نتیجه آن است. اتصالات تاندون نیز تحریک می‌شوند. همچنین در زندگی روزمره به وضعیت صحیح بدن توجه کنید. با تمرینات پشت می‌توانید به تقویت عضلات پشت نیز کمک کنید.

اگر قبلاً تحت تأثیر سیاتیک قرار گرفته‌اید، توجه مداوم به رفتار‌های دوستانه پشت در زندگی روزمره برای جلوگیری از عود مجدد درد بسیار مهم است. مطمئن شوید که طبق دستور فیزیوتراپی به اندازه کافی ورزش می‌کنید. اگر اضافه وزن دارید، توصیه می‌شود با ورزش زیاد و رژیم غذایی کم کالری وزن اضافه را کاهش دهید.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button