شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

عمل تومور هیپوفیز از دسته عمل های پر خطر و پر مسئولیت محسوب می شود. در عمل تومور هیپوفیز باید تمام تلاش در جهت حفظ سلامتی فرد صورت پذیرد. 
عمل تومور هیپوفیز از دسته عمل هایی است که بارها صورت می پذیرد و نتایج مختلفی به همراه دارد. به طور کلی یک سری تومور ها در دسته ی تومور خوش خیم قرار می گیرند اما امکان دارد بر اثر سرعت رشد بالا مشکل ساز شوند. از طرف دیگر نیز دیده می شود که گاه رشد تومور بسیار آهسته است و سال ها طول می کشد به اصطلاح ر وضعیت مخفی قرار می گیرد. امروز قصد داریم در خصوص عمل جراحی تومور هیپوفیز صحبت کنیم.

عمل جراحی تومور هیپوفیز

عمل تومور هیپوفیز از طریق بینی

در اغلب موارد دیده شده است که این تومور با جراحی ترانس اسفنوئیدال برداشته می شود. به این معنی که جراح تومور هیپوفیز را از طریق بینی و از سمت جمجمه خارج می کند. در این روش فضای خالی تومور با چربی های زیر پوست شکم پر می شود. در زیر جمجمع شکافی ایجاد می شود که توسط شبکه های مصنوعی قابل جذب ترمیم خواهد شد و در نهایت سوراخ بازسازی می شود و دیگر مایع مغزی نخاعی ترشح نخواهد شد. مایع های نخاعی و مغزی که اطراف مغز و نخاع را پوشانده اند به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و سبب می شوند که سیستم های عصبی تغذیه شوند.

میزان موفقیت عمل تومور هیپوفیز

درصد موفقیت در خصوص عمل هیپوفیز بستگی به محل قرار گیری تومور دارد. هدف اصلی بهترین جراح مغز و اعصاب این است که تومور را کامل بردارید اما اگر تومور خیلی رشد کرده باشد و یا بزرگ شده باشد با سلول ها خونی و همینطور عصب های حساس مجاروت خواهد داشت  عمل تومور هیپوفیز دشوار خواهد بود و باید به حفظ بافت طبیعی بیشتر اهمیت داده شود و از آسیب رسیدن به ارگان های مهم نیز جلوگیری شود.
در یک سری از بیماران دیده شده است که چربی های پیوندی پس زده شده اند و مایع مغزی و نخاعی از بینی نشت می کند، این موضوع در میزان محدود مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما در حالتی که ادامه دار شود قطعا سبب نفوذ باکتری به داخل شده و سبب مننژیت(عفونت های مغزی) می شود. تنها در ۲ درصد از بیماران جراحی مجدد برای بستن سوراخ پشت جمجمه دیده می شود.

عوارض احتمالی عمل تومور هیپوفیز

عوارض احتمالی عمل تومور هیپوفیز

تا به اینجای کار مشخص شد که عمل تومورهیپوفیز بسیار پر خطر است. جراح باید بتواند عوارض عمل هیپوفیز را تا حد امکان کاهش دهد، پس از عمل هیپوفیز عوارضی از قبیل خونریزی، عفونت و .. بسیار کم دیده می شود اما فرد دچار سردردهای سینوسی ۱ الی ۲ هفته ای پس از عمل  خواهد شد.
در صورتی که دربین عمل هیپوفیز آسیبی به بخش های بافت مغز و یا اعصاب مجاور غده وارد شود منجر به آسیب مغزی و سکته مغزی خواهد شد. عمل تومور هیپوفیز اگر با کاهش سریع هورمون های هیپوفیز همراه باشد می تواند با کمک داروهای جایگزین برطرف شود.

آسیب به غده هیپوفیز

آسیب به غده هیپوفیز می تواند در ۵ الی ۱۰ درصد مواقع در آدنوماهای بزرگ خود را نشان دهد. بعد از عمل جراحی درمان های جایگزین هورمون هایی همچون کورتیزول، هورمون تیروئید، هورمون رشد، استروژن یا تستوسترون الزامی است.

اختلال در دید

ممکن است در زمان جراحی کیاسمای بینایی آسیب ببیند. در صورتی که مشکلات بینایی قبل از جراحی نیز وجود داشته باشد، ممکن است حتی با کاهش فشار بر روی عصب عملکرد طبیعی چشم احیا نشود. همچنین ممکن است تومور آسیبی دائمی به عصب چشم وارد کرده باشد. 

نشت مایع مغزی نخاعی

در برخی از جراحی های اسفنوئیدال یا استخوان پروانه ای ممکن است ترشحات آبکی شفاف از بینی، در پشت حلق یا بلع مکرر در فرد مشاهده شود. در این حالت مایع احاطه کننده مغز از طریق سوراخ در سخت شامه جمجمه به بیرون نشت پیدا کرده است. برای درمان این عارضه ممکن است برای انسداد سوراخ نشت مایع فرد نیاز به انجام جراحی داشته باشد.

فیلم جراحی تومور هیپوفیز

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button