شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

با افزایش سن، شکستگی‌های فشاری مهره‌های ناشی از پوکی استخوان (OVCF)، ناهنجاری‌های پیشرونده ستون فقرات و درد حاد و مزمن ستون فقرات افزایش می‌یابد. کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد، عملکرد فیزیکی را مختل می‌کند و مرگ و میر را افزایش می‌دهد. ورتبروپلاستی یک درمان موثر برای OVCF است و درد را کاهش می‌دهد و از فروپاشی مهره‌های مجاور از طریق تزریق سیمان به مهره‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین در این روش این احتمال وجود دارد که  توزیع سیمان و حجم تزریق باعث سفتی مهره‌ها شود که می‌تواند باعث شکستگی شود. ما در این مقاله به بررسی تفاوت ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی پرداخته‌ایم. برای درک بهتر و آشنایی بیش‌تر با این روش‌های درمان در این مقاله همراه ما باشید.

تفاوت ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی

تزریق سیمان به ستون فقرات یعنی چه؟

ورتبروپلاستی روشی است که در آن سیمان خاصی به مهره شکسته تزریق می‌شود. این کار با به منظور تسکین درد ستون فقرات و بازیابی تحرک فرد انجام می‌شود. با این حال، همه افراد مبتلا به شکستگی مهره کاندید این عمل نیستند. ورتبروپلاستی پرکاربردترین روش برای درمان شکستگی‌های فشاری مهره‌های ناشی از پوکی استخوان (OVCF) است. در طی این روش، سیمان استخوانی به مهره‌ها تزریق می‌شود.

ورتبروپلاستی تحت فلوروسکوپی بازوی C انجام می‌شود. در طول جراحی، بیماران از نظر نوار قلب، فشار خون، نبض و اکسیژن خون تحت نظر قرار می‌گیرند. ورتبروپلاستی توسط پزشک ارتوپد انجام می‌شود. در طی این جراحی به بیمار بیهوشی عمومی داده می‌شود و همچنین از رویکرد پدیکول دو طرفه، مسیرهای ترانس‌پدیکولار یا پاراپدیکولار استفاده می‌شود. سوزن‌های بیوپسی استخوان گیج یازده یا ۱۳ برای رویکردهای تک پایه به بخش مرکزی بدنه‌های مهره‌ای منتقل می‌شوند و سیمان پلی‌متیل متاکریلات از هر دو طرف پدیکول تزریق می‌شود. در طول عمل جراحی، تلاش‌هایی برای اطمینان از عدم نشت سیمان استخوان انجام می‌گیرد. در صورت بروز نشتی، عمل جراحی متوقف می‌‌شود.

کیفوپلاستی چیست؟

در جراحی کیفوپلاستی، بالون تپ ابتدا از طریق سوزن وارد  بدن می‌شود و بالون باد می‌شود تا سوراخ یا حفره ایجاد شود. سپس بالون خارج می‌شود و سیمان استخوانی به داخل حفره ایجاد شده توسط بالون تزریق می‌شود. اشعه ایکس و یا سی تی اسکن در پایان عمل برای بررسی توزیع سیمان انجام می‌شود. پزشک برای جلوگیری از هرگونه خونریزی در محلی که تزریق سیمان انجام شده است فشار وارد می‌کند و با بانداژ دهانه پوست را می‌پوشاند. این روش نیازی به بخیه ندارد. این روش معمولا در عرض یک ساعت انجام می‌شود.

اقدامات لازم قبل از جراحی ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی

قبل از انجام این جراحی‌ها یک ارزیابی بالینی برای تایید وجود شکستگی فشاری انجام می‌شود. این ارزیابی بالینی شامل موارد زیر است:

 • تصویربرداری تشخیصی
 • آزمایشات خون
 • یک معاینه فیزیکی
 • اشعه ایکس ستون فقرات
 • اسکن استخوان رادیوایزوتوپ
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • توموگرافی کامپیوتری (CT)

همچنین در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید از جمله؛ مکمل‌های گیاهی به پزشک خود اطلاع دهید. هر گونه آلرژی، به خصوص به بی‌حس کننده موضعی، بیهوشی عمومی یا مواد حاجب را قبل جراحی با پزشک خود در جریان بگذارید. معمولا پزشک یک هفته قبل از جراحی به بیمار توصیه می‌کند که مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) یا رقیق‌کننده‌های خون را متوقف کند.

خطرات تزریق سیمان به ستون فقرات (ورتبروپلاستی)

هرچند که این روش درمان به خوبی انجام می‌شود اما مانند سایر جراحی‌ها خطرات و عوارضی را هم شامل می‌شود. این خطرات عبارتند از؛

 • خونریزی
 • شکستگی دنده یا استخوان مجاور
 • تب
 • تحریک در ریشه‌های عصبی
 • عفونت
 • خارج شدن سیمان قبل از اینکه استخوان جامد شود

اگر در مورد درد یا خطر احتمالی نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

تفاوت ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی چیست؟

کیفوپلاستی مشابه ورتبروپلاستی، برای کمک به بازگرداندن شکل طبیعی‌تر مهره‌ها و در عین حال کمک به بهبود سریع‌تر آن‌ها است. در حالی که ورتبروپلاستی مهره‌ها را در جای خود فقط محکم می‌کند، شکل طبیعی را به مهره‌‌ها باز نمی‌گرداند. در مواردی پوکی استخوان بیمار قوز ایجاد کرده باشد پزشک جراحی کیفوپلاستی را توصیه می‌کند. ورتبروپلاستی روشی موثر و ایمن برای درمان شکستگی‌های فشاری مهره در افراد مسن است. محققان می‌گویند که این روش تسکین فوری درد را فراهم می‌کند و امکان تحرک اولیه را فراهم می‌کند. بنابراین از عوارض بالقوه شدید مربوط به کمردرد مداوم و استراحت طولانی مدت جلوگیری می‌کند.

در بین این دو روش، کیفوپلاستی به دلیل مزایای اضافی ترمیم ارتفاع مهره، محبوبیت بیشتری نسبت به ورتبروپلاستی دارد. کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی برای درمان موارد پیچیده‌ای که از روش‌های غیرجراحی سودی نمی‌برند. استفاده می‌شوند. هر دو تکنیک شامل حداقل تهاجم در ناحیه شکسته شده است و بنابراین تکنیک‌های ترمیم فشاری مهره‌ای با حداقل تهاجم نیز نامیده می‌شوند.

خطرات کیفوپلاستی

مانند ورتبروپلاستی، کیفوپلاستی نیز یک روش کم خطر است. با این حال، مانند هر جراحی دیگری، بیماران واکنش‌های نامطلوبی به این روش می‌توانند داشته باشند. خطرات کیفوپلاستی عبارتند از:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • افزایش کمردرد
 • آسیب عصبی که باعث گزگز، بی حسی یا ضعف می‌شود
 • واکنش‌های آلرژیک به مواد شیمیایی مورد استفاده در اشعه ایکس که به جراح در تزریق کمک می‌کند
 • نشت سیمان

بسته به شرایط بیمار، خطرات مرتبط دیگری نیز می‌تواند وجود داشته باشد. حتماً قبل از انتخاب روش درمان در مورد هر گونه نگرانی و خطرات احتمالی که باید در نظر بگیرید با پزشک خود صحبت کنید.

تفاوت ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی

مقایسه ابزارهای مصرفی در این جراحی‌ها

برای عمل‌های ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی، از تجهیزات اشعه ایکس، سوزن یا لوله توخالی به نام تروکار، سیمان ارتوپدی (سیمان ارتوپدی شامل یک ماده به نام پلی متیل متاکریلات (PMMA) است. ظاهر فیزیکی آن شبیه به خمیر دندان است. این ماده پس از قرار گرفتن در بدن سریعا سفت می‌شود.) و دستگاه تحویل سیمان استفاده می‌شود. برای کیفوپلاستی از وسیله‌ای به نام بالون تامپ نیز استفاده می‌شود تا جا برای کاتتر بالون باز شود.

مراقبت بعد از جراحی ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی

۲۴ ساعت پس از جراحی، از بیماران خواسته می‌شود تا با استنت راه بروند. در صورت وجود هرگونه نشت سیمان پس از ورتبروپلاستی، از معاینه معمول اشعه ایکس برای مشاهده ستون فقرات استفاده می‌شود. در صورتی که بیماران پس از عمل کمردرد داشتند، بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنند. بعد این جراحی به مدت ۲ تا ۴ هفته از انجام کارهای سنگین باید پرهیز کنید.

چه کسانی کاندیدهای مناسب برای جراحی ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی هستند؟

ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای درمان شکستگی‌های فشاری دردناک مهره در ستون فقرات، که اغلب نتیجه پوکی استخوان هستند، استفاده می‌شود. کاندیدهای مناسب برای این روش‌های درمان مردان و زنان با شکستگی‌های فشاری هستند. معمولا بعد از شکستگی به افراد درمان‌های محافظه کارانه ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی توصیه می‌شود. اکثر بیمارانی که به این درمان ها نیاز دارند، مسن هستند. (۷۰ سال یا بیشتر) و پوکی استخوان دارند. همچنین برخی از بیماران با سایر بیماری‌های مهره‌ای کاندید این روش‌های درمانی هستند، اما همه افراد مبتلا به شکستگی مهره واجد شرایط نیستند.

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی تفاوت ورتبروپلاستی با کیفوپلاستی پرداختیم. همانطور که مشخص است این روش‌ها غیر تهاجمی بوده و معمولا در افراد مسن که دچار پوکی استخوان هستند انجام می‌شود. این روش درمان نیاز به بیهوشی عمومی دارد و با پرکردن سیمان در بین شکستگی‌های مهره‌ها وضعیت ستون فقرات را بهبود می‌بخشد.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button