شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

زمانی که نیاز به جراحی ستون فقرات باشد، متخصص مغز و اعصاب بهترین روش‌ را برای درمان بیماری لحاظ خواهد کرد و قبل از عمل مشورت کامل را با بیمار خواهد داشت. یکی از پرطرفدارترین روش‌هایی که بسیاری از بیماران درباره آن سوال می‌کنند، جراحی کم تهاجمی ستون فقرات است. به کمک این روش روند بهبودی سریع‌تر است و بیمار درد کمتری را تجربه می‌کند. امروزه به طور گسترده‌ای از انواع روش‌های جراحی کم تهاجمی ستون فقرات استفاده می‌شود و بسیاری از بیماری‌های ستون فقرات به لطف این روش‌ها درمان می‌شوند. در ادامه همراه ما باشید تا به طور کامل در این خصوص توضیح دهیم. 

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات(MISS) چیست؟

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات، که به عنوان جراحی آندوسکوپی ستون فقرات نیز شناخته می‌شود، شامل انجام جراحی  بر روی ستون فقرات  با استفاده از برش‌ها و برش‌های بسیار کوچک‌تر نسبت به جراحی ستون فقرات باز سنتی است. در جراحی باز سنتی از یک برش بزرگتر در پشت استفاده می‌شود که منجر به آسیب جانبی قابل توجهی به شکل آسیب بافت نرم و عضله، بستری طولانی‌تر در بیمارستان و زمان توانبخشی و بهبودی طولانی‌تر می‌شود.

در واقع به کمک این روش زخم و شکافتن کمر را تا حد امکان به حداقل می‌رسد. یکی از بزرگترین مشکلات جراحی ستون فقرات نیاز به ایجاد چندین برش برای رسیدن به این ناحیه از بدن است که منجر به زخم‌های بیشتر، از دست دادن خون قابل توجه و مداخلات بسیار طولانی می‌شود. به همین دلیل است که ما تمایل داریم تا حد امکان به جراحی کم تهاجمی ستون فقرات متوسل شویم. زیرا شامل عوارض کمتر، اسکار‌های کوچکتر، کمترین آسیب عضلانی و بهبودی سریع است.

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات برای کدام بیماری‌ها کاربرد دارد؟

از جمله مشکلاتی که ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد، که با استفاده از جراحی کم تهاجمی قابل درمان است، عبارتند از:

جراحی ستون فقرات می‌تواند تمام آسیب‌شناسی‌های ستون فقرات را برطرف کند، حتی آسیب‌شناسی‌های دژنراتیو مانند فتق دیسک. امروزه در بسیاری از موارد بدون نیاز به بازکردن پشت، از طریق ریز برش یا سوراخ با مداخلات آندوسکوپی یا از راه پوست قابل حل است.

همین امر در مورد تنگی کانال نیز صدق می‌کند و باریک شدن کانال کمری را می‌توان با تثبیت‌های پوستی برطرف کرد.  

چند سالی است که حتی شکستگی‌های مهره را می‌توان به روشی کم تهاجمی درمان کرد، که کاملاً انقلابی در این رویکرد به این آسیب‌شناسی بسیار مکرر ایجاد کرده است، از طریق عمل‌های مهره و کیفوپلاستی که به لطف میکروسوندینو، مهره‌های شکسته را تحت رادیوگرافی قرار می‌دهند. بین عمل، در عرض چند دقیقه تثبیت می‌شود و پس از چند ساعت بیمار می‌تواند به فعالیت‌های عادی روزانه خود بازگردد.

این نوع جراحی در ناپایداری‌های مهره‌ای یا اسپوندیلولیستزیس مفید است که در آن روش‌های پوستی را می‌توان به روشی با حداقل تهاجم مورد بررسی قرار داد.

انواع جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

MISS را می‌توان برای بسیاری از جراحی‌های ستون فقرات، از جمله دیسککتومی کمر، لامینکتومی و فیوژن ستون فقرات استفاده کرد. در طول MISS، جراح ستون فقرات با استفاده از کشنده‌های لوله‌ای کانالی را در ناحیه مشکل ستون فقرات ایجاد می‌کند. به آرامی عضلات و بافت‌های نرم را به سمت جانبی حرکت می‌دهد و به جراح اجازه می‌دهد ابزار‌های کوچک را از کانال عبور دهد.

جراحی آندوسکوپی ستون فقرات (ESS)

طی چند دهه اخیر، تکنیک‌های انجام MISS پیشرفت کرده و اندازه برش‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. جراحی آندوسکوپی ستون فقرات (ESS) را می‌توان روش نهایی MISS در نظر گرفت. در این تکنیک، از دوربین‌های ویدئویی ویژه‌ای به نام «اندوسکوپ» و ابزار‌هایی استفاده می‌شود که امکان برداشتن فتق دیسک را از طریق برش‌های بسیار کوچک فراهم می‌کنند. یک دوربین از طریق یک درگاه بسیار کوچک (شبیه به سوراخ کلید) در ناحیه مشکل ستون فقرات وارد می‌شود. فلوروسکوپ‌ها (دستگاه‌های اشعه ایکس) برای به دست آوردن بهترین دید از ستون فقرات در طول عمل استفاده می‌شوند.

دوربین تصاویر را روی‌مانیتور تلویزیون پخش می‌کند. ابزار‌های بسیار کوچک و بسیار تخصصی از طریق پورتال وارد می‌شوند تا با تجسم مستقیم مشکل ستون فقرات مقابله کنند. این رویکرد معمولاً از پشت انجام می‌شود، گاهی اوقات از قفسه سینه یا شکم، برای دسترسی به ستون فقرات برای انجام جراحی. ESS را می‌توان حتی با بی‌حسی موضعی انجام داد، بنابراین خطرات عوارض ناشی از بیهوشی عمومی را کاهش می‌دهد.

روش MI-TLIF

با این روش امکان دسترسی به دیسک را از طریق سوراخ با کمک بازکننده‌های مخصوص بافت فراهم می‌کند. بعد از اینکه دیسککتومی در یک طرف انجام شد، با کمک قفسی که بین بدن‌های ستون فقرات قرار می‌گیرد، امکان همجوشی فراهم می‌شود.

همجوشی میانی مستقیم جانبی  (DLIF-XLIF)

این روش  امکان دسترسی مستقیم به ستون فقرات را از پهلو فراهم می‌کند و می‌توان آن را از طریق برش‌های کوچکی که به لطف بازکننده‌های بافت مخصوص استفاده می‌شود، با خیال راحت انجام داد. این اصلاح تغییر شکل قابل توجهی را به خصوص در بیماران اسکولیوز بزرگسالان فراهم می‌کند.

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات چیست

مزایای جراحی کم تهاجمی ستون فقرات چیست؟

مزایا بیش از هر چیز به ایجاد ناراحتی کمتر برای بیمار در حین عمل با بیهوشی (که می‌تواند کوتاه‌تر یا در برخی موارد محدود به یک موضعی یا منطقه‌ای باشد) مرتبط است.

 به یک نتیجه دیگر ایجاد زخم و جای زخم کمتراست. اما مهمتر از همه به بهبودی پس از عمل و سرعت آن، با بستری شدن در بیمارستان و دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تر است.

بنابراین بازگشت به زندگی عادی و فعالیت‌های روزانه به طور قابل توجهی سریعتر در زمان و کاهش قابل توجهی هزینه اجتماعی برای بیمار و برای ساختاری که او را میزبانی می‌کند وجود دارد.

آمادگی برای جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

بیمار صبح به بیمارستان می‌رسد و عمل جراحی صبح همان روز انجام می‌شود. پس از عمل، یک روز در بیمارستان بستری می‌شود تا نتایج را ارزیابی کند. روز بعد مرخص می‌شود و می‌تواند به خانه برود.

بهبودی پس از جراحی

از لحظه‌ای که بیمار از بیمارستان خارج می‌شود، با محدودیت‌هایی که جراحی ستون فقرات دارد، می‌تواند زندگی عادی داشته باشد، زیرا ممکن است ناراحتی ظاهر شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که ورزش یا ورزش شدید بدنی انجام ندهید:

 این‌ها دستورالعمل‌هایی هستند که معمولاً بیماران در هفته‌های اول باید رعایت کنند. بعد از ۶-۱۲ هفته آن‌ها می‌توانند به انجام هر نوع فعالیت بدنی برگردند. علاوه بر این، نتایج کوتاه مدت برای اکثر بیماران بسیار رضایت بخش است، زیرا آن‌ها می‌توانند روز بعد از عمل راه بروند.

انواع روش جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

درمان‌های جایگزین  جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات کم تهاجمی یکی از جدیدترین روش‌های درمانی در زمینه جراحی ستون فقرات است. انواع دیگری از درمان وجود دارد، مانند جراحی باز ستون فقرات، که برای اصلاح کمردرد به خصوص در صورت فتق دیسک استفاده می‌شود. فشار دادن یک ریشه عصبی و سایر درمان‌های غیر جراحی شکست خورده است. این تکنیک زمانی استفاده می‌شود که به دلایل آناتومیکی نمی‌توان به جراحی کم تهاجمی اعتماد کرد.

تکنیک دیگری به نام جراحی ستون فقرات از راه پوست وجود دارد. این تکنیک شامل قرار دادن برخی از ایمپلنت‌ها در پشت با ایجاد برش‌های بسیار کوچک و گشاد کردن بافت‌ها بدون تشریح یا نیاز به برداشتن خود بافت‌ها است. از طریق یک لوله انجام می‌شود و به تدریج بافت‌ها گشاد می‌شود و ایمپلنت در مهره قرار می‌گیرد. به این ترتیب بافت‌ها آسیب نمی‌بینند و بیمار تقریباً بلافاصله می‌تواند راه برود.

 عوارض جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

بزرگترین تفاوت بین درمان‌های کم تهاجمی که ما دائماً استفاده می‌کنیم و سایر روش‌های درمانی این است که حداکثر فرصت درمانی را با حداقل خطر عوارض ارائه می‌دهند.  روش‌های کم تهاجمی درمان‌هایی هستند که عاری از عوارض مربوط به آسیب‌های بافتی و بیهوشی عمومی هستند، بستری کوتاه مدت (۳ تا ۶ ساعت) در بیمارستان دارند و باعث تسکین زودتر بیماران می‌شوند. عوارضی که ممکن است در  جراحی کم تهاجمی ستون فقرات پیش بیاید اغلب موقتی است، مانند قرمزی جای برش، درد در ناحیه کمر، کبودی و… به همین جهت باید تمامی موارد گفته شده توسط پزشک به خوبی رعایت شوند تا عوارضی ایجاد نشود.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button