شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

بسیاری از افراد حداقل یک بار در زندگی خود با کمردرد شدید مواجه شده‌اند. در ابتدا ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد و فکر کنید که به بیماری خاصی دچار شده‌اید. اما این باور غلط است و امکان ایجاد کمر درد شدید با دلایل ساده نیز وجود دارد و با کمی استراحت برطرف خواهد شد. در این حالت درمان کمر درد شدید ، یک پروسه درمانی رایج است و در خانه نیز امکان‌پذیر است. در بیشتر موارد، مشکلات حاد کمر خودبه‌خود در عرض چند روز از بین می‌روند. اگر در چند ساعت اول به دلیل درد به‌سختی می‌توانید حرکت کنید، استراحت لازم را به خود بدهید، اما از استراحت طولانی در رختخواب خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند درد را حتی بدتر کند. در عوض، سعی کنید علی‌رغم ناراحتی خود به بهترین شکل ممکن حرکت کنید و در صورت امکان، فعالیت‌های روزانه خود را دنبال کنید. در ادامه همراه ما باشید تا چند روش درمان رایج کمردرد شدید را برای شما توضیح دهیم.

درمان کمر درد با استراحت

موقعیت گامی در برابر درد شدید در کمر

به پشت، روی یک پتو که در زمین قرار دارد دراز بکشید. ساق پاهای خود را روی یک چهارپایه یا چیزی مشابه قرار دهید تا مفاصل ران و زانو تقریباً زاویه ۹۰ درجه داشته باشند. باسن خود را به سمت زمین فشار دهید تا ستون فقرات کمری روی زمین صاف شود. این ورزش برای درد حاد ستون فقرات کمری مفید است، زیرا می‌تواند فشار وارده بر دیسک‌های بین مهره‌ای را کاهش دهد و فشار روی ریشه‌های عصبی را کاهش دهد.

 استفاده از گرما برای درمان کمر درد شدید

با گرما (به‌عنوان مثال بطری آب گرم، کیسه آب گرم یا حمام کامل) و همچنین تمرینات آرامش‌ بخش و تقویت‌کننده گردش خون به خود کمک کنید. مسکن‌های بدون نسخه می‌توانند درد را تسکین دهند و آرامش و فعال ماندن را برای شما آسان‌تر کنند. با این‌ حال، بیش از دو تا سه روز از داروهای مسکن استفاده نکنید. تهیه کمپرس گرم‌کننده از داروخانه یا داروخانه نیز می‌توانند کمک‌کننده باشند. گرما می‌تواند کمردرد حاد را با شل کردن عضلات و کاهش تنش تسکین دهد.

ماساژ به رفع مشکلات کمر کمک می‌کند.

ماساژ توسط ماساژورهای آموزش‌دیده می‌تواند به‌ویژه در برابر کمردرد مؤثر باشد، اما با کمی احتیاط، مهم است که ماساژ از آستانه درد تجاوز نکند. فشار محدود، مالش و ورز دادن باعث بهبود گردش خون و کاهش تنش می‌شود. مطالعات تأثیر مثبت ماساژ را بر کمردرد نشان داده است.

پنج تمرین برای درمان  کمر درد شدید

این تمرینات می‌توانند به‌سرعت در برابر کمردرد حاد کمک کنند:

تمرین اول: تکان دادن زانوها

به پشت روی یک پتو که در زمین انداخته‌اید دراز بکشید و پاهایتان را خم کرده و به‌اندازه عرض باسن از هم باز کنید. کف دست‌ها در کنار بدن قرار دارند. به‌آرامی زانوهای خود را به چپ و راست بچرخانید.

تمرین دوم: تکان دادن لگن

مثل تمرین یک دراز بکشید. لگن را کمی به سمت بالا متمایل کنید، مهره‌های کمری به‌شدت روی زمین فشار می‌آورند، قسمت پایین به‌ اندازه یک‌ دست بالاتر از زمین قرار می‌گیرد. سپس لگن را در جهت مخالف کج کنید. پایین و لگن روی زمین قرار می‌گیرند و بین ناحیه کمر و کف فاصله وجود دارد.

تمرین سوم: پشت خود را تکان دهید

مانند تمرین یک دراز بکشید. پاهای خم شده خود را در بازوهای خود بگیرید و آن‌ها را به سمت قفسه سینه خود بکشید. به‌آرامی به عقب و جلو بر روی پشت خود تکان دهید. سر آرام و صاف باقی می‌ماند.

تمرین چهارم: شکم خود را تمرین دهید

وضعیت شروع مثل تمرین یک باشد. سر و شانه‌های خود را از زمین بلند کنید و بازوهای خود را به سمت جلو به طرفین بدن خود بکشید، طوری که انگار به طنابی خیالی آویزان شده‌اند که شما را به جلو می‌کشد. تمرین را هرچند وقت یکبار که می‌توانید به‌راحتی انجام دهید تکرار کنید.

تمرین پنجم: ستون فقرات را صاف کنید

در حالت “چهارپا” زانو بزنید، دست‌ها و زانوهای خود را روی زمین قرار دهید. پشت شما صاف است و چشمان شما روی زمین است. ابتدا پای راست و سپس دست چپ خود را به‌ موازات زمین و از خود دور کنید. این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید، سپس طرف را عوض کنید. بعد از هر تمرین، یک دقیقه استراحت کنید و شش بار تکرار کنید.

درمان کمر درد شدید

کمر درد را با ورزش تسکین دهید

دوچرخه‌ سواری کنید، شنا کنید یا فقط پیاده‌روی کنید. مطالعات نشان می‌دهد که سبک زندگی کم‌تحرک یکی از شایع‌ترین علل کمردرد است؛ بنابراین ورزش متوسط ​​و مناسب کمر بهتر از انجام آن آسان است. اگر هیچ سیگنال هشدار دهنده‌ای برای یک بیماری جدی وجود ندارد، باید حرکات را تا آنجا که ممکن است در زندگی روزمره خود به طور معمول انجام دهید، حتی اگر گاهی اوقات حرکت کند. هنگامی که در دفتر کار می‌کنید، اغلب ساعت‌ها در همان وضعیت می‌نشینید. می‌توانید با تمرینات ساده پشت برای مطب از ناراحتی جلوگیری کنید.

استراحت منظم به مشکلات کمر کمک می‌کند

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ترکیبی از ورزش و تمدد اعصاب به‌ویژه در برابر کمردرد مؤثر است. با کمک تکنیک‌های خاص بدن و تمرینات آرامش‌بخش، می‌توانید کارهای خوبی برای خود و کمرتان انجام دهید. وضعیت ذهنی ما می‌تواند نقش مهمی در کمردرد داشته باشد. استرس در محل کار یا زندگی خصوصی نه‌تنها می‌تواند منجر به استرس عاطفی شود، بلکه باعث تنش ماهیچه‌های ما نیز می‌شود، نتیجه آن درد و تنش است. کسانی که اغلب تحت استرس هستند نیز درد را با شدت بیشتری احساس می‌کنند؛ بنابراین کمردرد معمولاً از الزامات کمر برای حرکت بیشتر است و همچنین به ما سیگنال می‌دهد: بیشتر مراقب خود باشید!

داروها به‌عنوان یک درمان برای کمر درد شدید

آیا درد حاد آنقدر شدید است که با وجود این نکات از هر حرکتی می‌ترسید؟ سپس مصرف داروهای ضد درد برای مدت‌زمان محدودی منطقی است. آنها می‌توانند به فرار از دور باطل درد و بی‌حرکتی کمک کنند. در این مقاله دریابید که کدام دارو برای کمردرد مناسب است.

حرکت برای درمان کمر دید شدید

به‌محض اینکه اولین درد شدید فروکش کرد و دوباره انعطاف پذیرتر شدید، باید پیاده‌روی کنید. درحالی‌که اکثر افراد در صورت داشتن مشکلات حاد کمر از نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی اجتناب می‌کنند، پیاده‌روی نسبتاً خوشایند تلقی می‌شود. برای کمر مفید است زیرا عضلات را شل می‌کند و مفاصل مهره را حرکت می‌دهد.

داروهایی که به درمان کمر درد شدید کمک می‌کنند

اگر کمردرد دارید، یعنی در قسمت پایین ستون فقرات، معمولاً می‌توان ناحیه دردناک را بادقت بیشتری مشخص کرد. برای این نوع دردها، پزشک دارویی از گروه داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NASR) را توصیه می‌کند. پشت این نام حجیم مواد فعال بدون کورتیزون یا جزء هورمون استروئیدی وجود دارد. نمونه‌هایی اNSAIDها ا ایبوپروفن، دیکلوفناک (که در ژل درد Voltaren یا قرص Voltaren Dolo موجود است) یا ناپروکسن هستند. آنها دارای اثر ضد درد، ضدالتهابی و ضد تب هستند و زمانی که فرایندهای التهابی باعث ایجاد درد می‌شوند بسیار مناسب هستند. حداکثر دوز روزانه برای این مواد فعال اعمال می‌شود:

 • ایبوپروفن: ۱۲۰۰ میلی گرم (حداکثر قرص های ۴۰۰ میلی گرمی بدون نسخه موجود است)
 • دیکلوفناک: ۱۰۰ میلی‌گرم (نسخه ۲۵ میلی‌گرم یا بیشتر)
 • ناپروکسن: بسته به‌شدت بیماری، ۷۵۰ میلی‌گرم (فقط با نسخه)

شل‌کننده عضلات

کوتاه شدن یا سفت شدن عضلات در ناحیه گردن یا شانه اغلب علت کمردرد است. این جایی است که شل‌کننده‌های عضلانی که به‌عنوان شل‌کننده‌های عضلانی نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند کمک کنند. آنها روی ماهیچه‌ها و در سیستم عصبی مرکزی کار می‌کنند. داروهای شل‌کننده نیاز به نسخه دارند. آنها فقط باید برای مدت کوتاهی در درد شدید استفاده شوند که سایر داروها یا روش‌ها مؤثر نباشند. آنها برای کمردرد مزمن استفاده نمی‌شوند. محصولات شل‌کننده عضلانی می‌توانند باعث خستگی یا خواب‌آلودگی شوند و توانایی شما در رانندگی را مختل کنند.

پماد برای درمان کمر درد شدید

مسکن‌های گروه NSAID به‌صورت پماد و پلاستر گرم‌کننده یا به‌صورت ژل با خاصیت خنک کنندگی در دسترس هستند. اگرچه اثربخشی آنها در دردهای مزمن به‌اندازه کافی از نظر علمی ثابت نشده است، بسیاری از بیماران کمردرد هنوز چنین آماده‌سازی‌هایی را دلپذیر می دانند. از آنجایی که کرم ها و گچ های حاوی NSAID می‌توانند به‌عنوان یک عارضه جانبی واکنش های پوستی آلرژیک ایجاد کنند، استفاده طولانی مدت خوب نیست.

ورزش برای درمان کمر درد شدید

چه زمانی باید  برای درمان کمر درد شدید به پزشک مراجعه کرد؟

کمردرد می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد و شما را به‌شدت محدود کند. خوشبختانه، علائم به‌ندرت خطرناک هستند. در ۹۰ نفر از ۱۰۰ نفر مبتلا، کمردرد حاد در عرض چند روز یا چند هفته ناپدید می‌شود. اما در موارد نادر، مراجعه به پزشک ممکن است مفید باشد. اگر علائم بیش از سه روز ادامه داشت، باید با پزشک مشورت کنید تا علت آن مشخص شود چون ممکن است ناشی از یک بیماری جدی مانند فتق دیسک باشد باشد. این علائم عبارت‌اند از:

 • درد شدید در کمر و پاها، همراه با علائم فلج در شکم و پاها
 • ازدست‌دادن کنترل مثانه و روده
 • بی‌حسی قسمت داخلی ران

این علائم  به اصطلاح  در سندروم بریچ رخ می‌دهد که در آن بافت دیسک فتق شده به طور همزمان روی چندین ریشه عصبی فشار می آورد. این یک اورژانس نادر اما خطرناک است که در آن فقط جراحی فوری می‌تواند از آسیب دائمی عصبی جلوگیری کند.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button