شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

جراحی قاعده جانبی جمجمه به عمل‌هایی اطلاق می‌شود که بیماری‌هایی را که بین گوش و مغز رخ می‌دهد درمان می‌کند. اینها می‌توانند تومورهای اعصاب جمجمه یا عروق نزدیک به مغز باشند. اینها شامل شوانوم دهلیزی و تومورهای گلوموس است. جراحی قاعده جانبی جمجمه شامل مداخلات روی سیستم دهلیزی نیز می‌شود. به همین دلیل انتخاب یک جراح مناسب بسیار اهمیت دارد. در ادامه با بررسی این جراحی و شاخصه‌های بهترین جراح قاعده جمجمه در تهران کنار شما خواهیم بود.

برخی بیماری‌های نزدیک به مغز با برداشتن جراحی بهتر درمان می‌شوند. روابط تشریحی در پایه جمجمه به دلیل وجود عروق و اعصاب زیاد و نزدیکی به مغز بسیار پیچیده است؛ بنابراین عملیات با ابزار بسیار ظریف و تحت کنترل میکروسکوپی انجام می‌شود. برش معمولاً پشت‌گوش در خط مو ایجاد می‌شود.

تومورها و سایر بیماری‌های قاعده جانبی جمجمه زمانی درمان می‌شوند که علائم ایجاد کنند یا ساختارهای اطراف آن مانند شنوایی، سیستم دهلیزی، اعصاب (به‌ویژه عصب صورت) یا مغز در معرض خطر باشند.

تصاویر بالینی عبارت‌اند از:

 • شوانوم دهلیزی
 • نوروم
 • مننژیوم
 • پاراگانگلیوما
 • نوروفیبروماتوز نوع دوم
بهترین جراح قاعده جمجمه در تهران

بهترین جراح قاعده جمجمه در تهران برای جراحی قاعده جمجمه چه می‌کند؟

پس از تشخیص‌های قبلی به‌عنوان بخشی از معاینه بالینی دقیق و روش‌های تصویربرداری اضافی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و توموگرافی کامپیوتری، روش جراحی را می‌توان برنامه‌ریزی کرد. این کار با تعیین دقیق اندازه و محل تومور یا تغییرات پاتولوژیک انجام می‌شود که جراحان می‌توانند از آنها برای دریافت تصویر بهتری از روش استفاده کنند. دستیابی به تومورهای پایه جمجمه اغلب دشوار است و نیاز به سال‌ها تخصص و حساسیت خاصی در طول عمل دارد.

به همین دلیل، این عمل معمولاً به‌صورت میکرو جراحی، آندوسکوپی یا به‌صورت مداخله ترکیبی انجام می‌شود. سیستم‌های ناوبری برای پشتیبانی از مداخله با کمک رایانه استفاده می‌شود. علاوه بر این، اصل نظارت عصبی به‌منظور نمایش هدایت عصبی و محافظت از عصب در برابر آسیب ناشی از عمل اعمال می‌شود. دسترسی یا از طریق بینی است، دهان یا با بازکردن قاعده جمجمه. اگر به دلیل نفوذ ساختارهای اطراف، حذف کل فرایند مرتبط با بیماری امکان‌پذیر نباشد، می‌توان درمان رادیوتراپی اضافی را در نظر گرفت.

کدام پزشکان متخصص جراحی قاعده جمجمه هستند؟

باتوجه‌به ساختارهای متنوع و ارتباط بین قاعده جمجمه و نازوفارنکس و صورت، جراحی قاعده جمجمه یک‌رشته بین‌رشته‌ای است. جراحان مغز و اعصاب بر روی پایه جمجمه عمل می‌کنند و کلیدی‌ترین نقش را دارد، اما پزشکان گوش و حلق و بینی نیز مداخلات را از طریق بینی انجام می‌دهند. این عملیات اغلب با همکاری چندین رشته تخصصی انجام می‌شود. اینها شامل جراحان مغز و اعصاب، پزشکان گوش و حلق و بینی، جراحان دهان و فک و صورت و متخصصان رادیوتراپی هستند. قبل از انجام این روش، بخش‌های مختلف برای یک کنفرانس بین‌رشته‌ای گرد هم می‌آیند. در اینجا، گزینه‌های مداخله و مشکلات احتمالی را می‌توان با هم موردبحث قرارداد و یک مفهوم درمانی طراحی کرد.

جراحی آندوسکوپی قاعده جمجمه از نظر بهترین جراح قاعده جمجمه در تهران

جراحی آندوسکوپی امکان دسترسی به جمجمه را با آندوسکوپ از طریق حفره بینی بدون نیاز به بازکردن خود جمجمه فراهم می‌کند. قاعده جمجمه قسمت استخوانی است که مغز را نگه می‌دارد و آن را از بقیه قسمت‌های سر جدا می‌کند. در قسمت پایینی آن اعصاب و عروقی هستند که به سمت مغز می‌روند، درحالی‌که در زیر آن ساختارهای مختلف بینی، حفره‌های سینوسی، استخوان‌های صورت و ماهیچه‌های مرتبط با جویدن قرار دارند. آندوسکوپی بر جراحی سنتی ارجحیت دارد، زیرا چندین مزیت دارد:

 • مدت کوتاه‌تر مداخله
 • امکان مناطق عمل در نظر گرفته شده تومورهای غیرقابل‌دسترس و بزرگ
 • نبود جای زخم روی صورت
 • بهبود نتایج عملکردی
 • مدت کوتاه‌تر بستری شدن در بیمارستان

چرا انجام می‌شود؟

این تکنیک برای عمل تومورها یا ضایعات واقع در سقف حفره‌های بینی در تماس مستقیم با حفره جمجمه استفاده می‌شود. این اجازه می‌دهد تا با تومورهایی که قبلاً غیرقابل‌درمان در نظر گرفته می‌شدند مقابله کنید. در میان کاربردهای مختلف جراحی آندوسکوپی جمجمه موارد زیر برجسته می‌شود:

 • تومورهای غده هیپوفیز
 • تومورهای کلیووس و ادنتوئید
 • فیستول مایع سفالوراشیدین
 • تومورهای حفره جمجمه قدامی، میانی و پتریگوپلاتین

این درباره چیست؟

این جراحی کم تهاجمی امکان دسترسی به حفره بینی از طریق آندوسکوپی را بدون نیاز به بازکردن جمجمه فراهم می‌کند. ابزارهای نوری و آندوسکوپی مورداستفاده در درمان از طریق حفره بینی وارد می‌شوند و به جراح اجازه می‌دهند تا میدان عمل را با وضوح بالا از طریق دوربین‌های استریو متصل به فیبر نوری مشاهده کند. به‌این‌ترتیب تصاویر به‌دست‌آمده سه‌بعدی، رنگی، رزولوشن بالا و واقعیت افزوده هستند. استفاده از مکانیسم‌های کنترلی، یعنی نظارت بر اعصاب مغزی و صورت در حین جراحی، امکان جلوگیری از آسیب‌دیدن آنها را فراهم می‌کند.

توصیه‌های بهترین جراح قاعده جمجمه در تهران به‌منظور آمادگی جراحی آندوسکوپی قاعده جمجمه

برای این نوع عمل، استفاده از یک تیم چندرشته‌ای متشکل از متخصصان جراحی مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی و فیزیولوژی عصبی ضروری است. به‌عنوان‌مثال، متخصص ممکن است اطلاعات مربوط به سابقه پزشکی بیمار، آزمایش خون یا نوار قلب را بخواهد. قبل از عمل بیهوشی عمومی انجام می‌شود تا بیمار دردی احساس نکند. تنفس از طریق تهویه مکانیکی از طریق لوله‌ای که در مجاری هوایی قرار می‌گیرد انجام می‌شود.

بهبودی پس از جراحی

مرحله بعد از عمل، حتی اگر به درجه سختی خود عمل بستگی داشته باشد، عوارض عمده‌ای ایجاد نمی‌کند. هنگامی که بیمار از بیهوشی بهبود یافت، متخصص ارزیابی عصبی را انجام می‌دهد و نحوه انجام جراحی را توضیح می‌دهد. بسته به نوع عمل، بیمار ممکن است تحت مراقبت‌های ویژه باشد یا نباشد، و چند روز در بیمارستان بستری می‌شود.

معرفی درمان‌های جایگزین توسط بهترین جراح قاعده جمجمه در تهران

جراحی آندوسکوپی قاعده جمجمه در حال حاضر یکی از پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها است، به‌ویژه ازآنجایی‌که کم تهاجمی است و ناراحتی کمی دارد. این بدان معنا نیست که از تکنیک‌های دیگر مانند کرانیوتومی استفاده نمی‌شود.

بررسی خطرات جراحی قاعده جمجمه توسط بهترین جراح قاعده جمجمه در تهران

به دلیل نزدیکی به ساختارهای حساس، جراحی در قاعده جمجمه با خطراتی همراه است. اینها مهم‌تر از همه، آسیب احتمالی به اعصاب جمجمه و آسیب نخاع در نتیجه عمل است. اگر یک فرایند نفوذ وجود داشته باشد، یک عمل می‌تواند علائم را بهبود بخشد، اما اگر عصب در طول عمل به‌شدت نسبت به قبل آسیب‌دیده باشد، می‌تواند آنها را بدتر کند. علاوه بر این، خطرات معمولی مانند خونریزی و خونریزی ثانویه، التهاب و اختلالات ترمیم زخم وجود دارد که ممکن است با هر عملی رخ دهد. به همین جهت به بیمارانی که باید تحت جراحی قاعده جمجمه قرار گیرند توصیه می‌کنیم تا در انتخاب پزشک خود جدیت به خرج دهد تا ضریب خطر کاهش پیدا کند.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button