شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

دیسککتومی یک روش درمان برای دیسک فتق شده به کمک جراحی از طریق برای برداشتن قسمت آسیب دیده در ستون فقرات است. دیسک فتق شده می تواند اعصاب اطراف را تحریک یا فشرده کند. دیسککتومی برای درمان دردی که بازوها یا پاها را تحت تأثیر قرار می دهد ، موثر است.
این روش برای درمان کمر درد یا گردن درد کمتر مفید است. بیشتر افرادی که کمردرد یا گردن درد دارند با درمان های محافظه کارانه تری مانند فیزیوتراپی تسکین می یابند.
اگر درمان های محافظه کارانه و غیر جراحی موثر واقع نشوند یا علائم بدتر شود ، ممکن است پزشک دیسککتومی را پیشنهاد کند. روش های مختلفی برای انجام دیسککتومی وجود دارد. اکنون بسیاری از جراحان دیسککتومی کم تهاجمی را ترجیح می دهند که از برش های کوچک و یک دوربین فیلمبرداری کوچک برای مشاهده عمل استفاده می کند.

دیسککتومی

چرا این عمل را انجام می دهند

دیسککتومی برای کاهش فشار دیسک فتق شده (که لغزش دیسک ، پارگی یا برآمدگی دیسک و یا افتادگی دیسک نیز نامیده می شود) که بر روی عصب نخاعی وارد می شود، انجام می شود. فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که برخی از مواد نرم داخل دیسک از طریق ترک در قسمت خارجی سخت تر به بیرون رانده شود.

پزشک شما ممکن است دیسککتومی را به دلایل زیر توصیه کند:

 • ضعف عصبی در ایستادن یا مشکل راه رفتن
 • درمان محافظه کارانه ، مانند فیزیوتراپی یا تزریق استروئید ، پس از شش تا ۱۲ هفته نتوانسته علائم شما را بهبود بخشد
 • درد تابش شده به باسن ، پاها ، بازوها یا قفسه سینه بیش از حد و غیر قابل کنترل است

خطرات دیسککتومی

دیسککتومی یک روش ایمن در نظر گرفته می شود. اما مانند هر عمل جراحی ، دیسککتومی خطر ایجاد برخی عوارض جراحی دیسک را به همراه دارد. عوارض بالقوه عبارتند از:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • نشت مایع نخاع
 • آسیب به رگ های خونی یا اعصاب داخل و اطراف ستون فقرات

چگونه برای دیسککتومی  آماده شوید؟

به احتمال زیاد قبل از جراحی باید مدت زمان مشخصی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید ، ممکن است لازم باشد برنامه دوز خود را قبل از جراحی تنظیم کنید. پزشک دستورالعمل های خاصی به شما می دهد.

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید

در طی دیسککتومی

جراحان معمولا دیسککتومی را با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می دهند ، بنابراین در حین عمل بیهوش می شوید. پزشک ممکن است مقادیر کمی از استخوان نخاع و رباط را برداشته تا به دیسک مورد نظر دسترسی پیدا کند.

در حالت ایده آل ، فقط قطعه ای از دیسک که عصب را فشار می دهد برداشته می شود ، تا اینگونه فشار را کاهش دهد. اما بیشتر دیسک دست نخورده باقی می ماند.

اگر باید کل دیسک خارج شود ، ممکن است جراح نیاز به پر کردن فضا با یک تکه استخوان ( گرفته شده از اهدا کننده فوت شده یا از لگن خود شما یا اصولا یک جایگزین استخوان مصنوعی) داشته باشد. مهره های مجاور سپس با سخت افزار فلزی در کنار هم قرار می گیرند.

بعد از دیسککتومی

پس از جراحی ، شما به یک اتاق بهبودی منتقل شده اید که در آنجا تیم مراقبت های پزشکی مراقب عوارض ناشی از جراحی و بیهوشی هستند. شما ممکن است به اندازه کافی سالم باشید که بتوانید در همان روز جراحی به خانه بروید ، اگرچه ممکن است یک اقامت کوتاه مدت در بیمارستان لازم باشد. به خصوص اگر شما از قبل بیماری جدی داشته باشید.

بسته به میزان نیاز شغل شما به بالابردن ، راه رفتن و نشستن ، ممکن است بتوانید طی دو تا شش هفته به کار خود برگردید. اگر شغلی دارید که شامل ماشین های سنگین یا بالابر است ، ممکن است پزشک به شما توصیه کند شش تا هشت هفته قبل از بازگشت به کار صبر کنید.

نتایج دیسککتومی

دیسککتومی علائم فتق دیسک را در بیشتر افرادی که علائم واضح فشرده سازی عصب دارند ، مانند تابش درد ، کاهش می دهد. با این حال ، دیسککتومی ممکن است یک درمان دائمی نباشد ، زیرا هیچ کاری برای معکوس کردن روشی که در وهله اول باعث فتق دیسک می شود ، انجام نمی دهد.

برای جلوگیری از صدمه دیدن مجدد ستون فقرات ، پزشک ممکن است کاهش وزن را توصیه کند ، یک برنامه ورزشی ب شدت کم را برای شما تجویز کند و از شما بخواهد که برخی فعالیت ها را که شامل خم شدن ، پیچ خوردن یا بلند کردن زیاد یا تکراری است محدود کنید.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button