شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

شاید برای شما هم سؤال باشد که کدام تومور مغزی خطرناک است؟ در جواب این سؤال می‌توان به گفت، به طور کلی تومورهای بدخیم مغزی، این تومورها سرطانی است که به سرعت در حال رشد است و به مناطق دیگر مغز و ستون فقرات سرایت می‌کند.
به طور کلی، تومورهای مغزی با توجه به رفتار آنها از ۱ تا ۴ درجه بندی می‌شوند، مانند سرعت رشد و احتمال رشد مجدد این تومورها پس از درمان. تومور بدخیم مغزی از تومورهای درجه ۳ یا ۴ است، در حالی که تومورهای درجه ۱ یا ۲ معمولاً خوش‌خیم یا غیر سرطانی طبقه بندی می‌شوند.
بیشتر تومورهای بدخیم سرطان ثانویه هستند، به این معنی که در قسمت دیگری از بدن شروع شده و به مغز سرایت می‌کنند. تومورهای اولیه مغزی آن‌هایی هستند که در مغز شروع شده‌اند.
ما در این مقاله بر تومورهای مغزی درجه بالا تمرکز می‌کنیم. زیرا می‌خواهیم بررسی کنیم کدام تومور مغزی خطرناک است؟

کدام تومور مغزی خطرناک است؟

علائم و نشانه‌های تومور مغزی خطرناک

علائم تومور بدخیم مغز بستگی به بزرگی و مکان آن در مغز دارد.
علائم شایع عبارت‌اند از:

 • سردردهای شدید و مداوم
 • تشنج (مناسب)
 • حالت تهوع، استفراغ و خواب آلودگی مداوم
 • تغییرات ذهنی یا رفتاری، مانند مشکلات حافظه یا تغییرات در شخصیت
 • ضعف پیش‌رونده یا فلج در یک طرف بدن، مشکلات بینایی یا مشکلات گفتاری

در صورت داشتن علائم مداوم تومور مغزی به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. در حالی که بعید است تومور باشد، اما بهتر است با تشخیص درست از آن مطمئن شوید.

انواع تومور مغزی خطرناک

بیشتر تومورهای بدخیم مغز از بافت گلیال ایجاد می‌شوند که از سلول‌های عصبی مغز پشتیبانی می‌کند. این تومورها به عنوان گلیوما شناخته می‌شوند.
بسته به سلول‌هایی که از آنها ایجاد شده است، گلیوما را می‌توان بیشتر از هم جدا کرد. مثلاً:

 • از سلول‌هایی که تصور می‌شود چارچوب مغز را فراهم می‌کند، آستروسیتوم ایجاد می‌شود.
 • الیگودندروگلیوما از سلول‌های تولید کننده چربی عصبی ایجاد می‌شود.
 • آپاندیموما از سلول‌های حفره‌های مغز ایجاد می‌شود.

همچنین ممکن است یک تومور بدخیم داشته باشید که ترکیبی از این انواع این‌ها است یا در قسمت‌های مختلف مغز ایجاد شده است.

چه کسانی در معرض تومور مغزی خطرناک هستند؟

تومورهای مغزی می‌توانند افراد در هر سنی، از جمله کودکان را تحت تأثیر قرار دهند، اگرچه در افراد مسن بیشتر شایع هستند.
سالانه حدود ۵،۰۰۰ نفر با تومور اولیه بدخیم مغزی در انگلستان تشخیص داده می‌شوند. بسیاری دیگر با تومورهای ثانویه تشخیص داده می‌شوند.
علت دقیق تومورهای بدخیم اولیه مغز ناشناخته است، اگرچه تصور می‌شود که برخی از شرایط ژنتیکی و درمان‌های قبلی پرتودرمانی در سر ممکن است خطر ابتلا به آن را افزایش دهد.

نحوه درمان تومورهای بدخیم مغزی

تومور بدخیم مغزی اولیه باید در اسرع وقت درمان شود، زیرا می‌تواند به سایر قسمت‌های مغز و نخاع گسترش یافته و آسیب برساند.
معمولاً برای برداشتن بیشتر تومورها باید جراحی انجام شود. جراحی ممکن است با پرتودرمانی و یا شیمی‌درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده و کاهش شانس رشد مجدد تومور ترکیب شود.

زندگی با تومور مغزی خطرناک

زندگی با تومور مغزی آسان نیست. ممکن است مضطرب شوید و نگران باشید که چه اتفاقی برای شما و خانواده‌تان می‌افتد. این کاملاً طبیعی است.
جستجوی اطلاعات پزشکی دقیق در مورد تومور خاص شما و درمان آن می‌تواند به شما کمک کند، مطمئن شوید که در تصمیم گیری‌های مربوط به مراقبت خود مشارکت دارید و از تیم مراقبت خود در مورد هر چیزی که در مورد آن مطمئن نیستید سؤال کنید.
اگر می‌خواهید در مورد جنبه‌های احساسی تشخیص و درمان صحبت کنید، ممکن است پزشک شما را به یک مشاور ارجاع دهد. همچنین بسیاری از سازمان‌ها و مؤسسات وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند، مانند مؤسسه‌های خیریه.
با این حال، غالباً تومورهای بدخیم پس از درمان عود می‌کنند. اگر این اتفاق بیفتد، یا اگر تومور ثانویه دارید، معمولاً درمانی امکان‌پذیر نیست و در عوض می‌توان از آن برای بهبود علائم و افزایش طول عمر استفاده کرد.

خلاصه

 • نتیجه تومورهای بدخیم اولیه مغز به موارد مختلفی بستگی دارد، مانند نوع و محل تومور، سن شما و میزان بیماری شما هنگام تشخیص.
 • به طور کلی، پس از تشخیص تومور خطرناک مغزی، حدود ۴۰ درصد مردم حداقل یک سال زندگی می‌کنند، حدود ۱۹ درصد حداقل پنج سال و حدود ۱۴ درصد حداقل ۱۰ سال زندگی می‌کنند.
 • اگر درمان موفقیت‌آمیز باشد، ممکن است همچنان با مشکلات مداوم مانند تشنج، مشکلات راه رفتن یا مشکلات گفتاری روبرو شوید. ممکن است به درمان حمایتی برای کمک به بهبود یا سازگاری با این مشکلات نیاز داشته باشید.
 • شما همچنین به ملاقات‌های منظم پیگیری را نیاز دارید تا بررسی کنید که آیا تومور شروع به بازگشت کرده است یا خیر.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button