شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

درد سر و گردن، انقباضات پشت، شانه، بازو، کمردرد از جمله شکایات رایجی است که بسیاری از بزرگسالان از آن رنج می‌برند. به ویژه، هیچ درمان دارویی برای دردی که علت پزشکی نداشته باشد، وجود ندارد. به همین دلیل، مسکن‌ها به بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند. با این حال، استفاده مکرر از مسکن‌ها نیز می‌تواند به بدن آسیب برساند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا کمردرد عصبی خطرناک است؟

درد بدون دلیل پزشکی ممکن است ناشی از استرس باشد. بدن ما به احساسات ما حساس است. هنگامی که احساسات ما تحریک می‌شوند، مغز ما دستوراتی را به بدن ما می‌دهد. به‌خصوص نواحی اطراف طناب مغزی نخاعی. ماهیچه‌های سر، چانه، گردن، شانه‌ها، بازوها، کمر و ناحیه کمر زمانی که استرس را تجربه می‌کنیم منقبض می‌شوند. این انقباض که برای مدت معینی از آن آگاه نیستیم باعث درد عضلانی می‌شود. پس از مدت‌زمان مشخصی، این واکنش بین مغز و بدن ما خودکار می‌شود، یعنی زمانی که با استرس مواجه می‌شویم، بلافاصله درد ما تحریک می‌شود.

 کمردرد عصبی خطرناک

پس چرا به استرس با درد واکنش نشان می‌دهیم؟

تحقیقات علمی این را “سوماتیزاسیون” می‌نامند، یعنی جسمی سازی. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بی‌اطلاعی فرد از احساسات خود، عدم ابراز آنها به شیوه‌ای سالم، یعنی سرکوب احساسات که باعث ایجاد درد جسمی و کمردرد عصبی می‌شود. ناتوانی در بیان احساسات باعث افزایش تنش روحی و در نتیجه تنش‌های بدنی، اسپاسم و درد می‌شود. عموماً نگرش‌های ناکارآمد والدین و عوامل محیطی در دوران کودکی و نوجوانی باعث سرکوب احساسات می‌شود.

به عنوان مثال، هنگامی که کودک عصبانی است، کودکی که با واکنش خشم بیشتر سرکوب می‌شود، پیام “اگر عصبانی شوم تهدید می‌شوم” را دریافت می‌کند و یاد می‌گیرد که خشم خود را سرکوب کند. یا اگر کودک احساس خستگی می‌کرد و مجبور بود رفتار دوستانه‌ای داشته باشد و به مهمانانی که ناگهان به خانه آمده‌اند خدمت کند. او می‌آموزد که «نیازهای عاطفی دیگران مهم‌تر از نیازهای من است» و باید خشم و عصبانیت خود را کنترل کند. وقتی این مثال‌ها بارهاوبارها تجربه می‌شوند در ذهن کودک تعمیم می‌یابند و وقتی بزرگ شد در محور این اطلاعاتی که بی‌اختیار آموخته رفتار می‌کند. یعنی عادت می‌کند که نمی‌تواند خشم خود را ابراز کند و فداکاری می‌کند؛ بنابراین، آیا این احساسات بیان نشده از بین رفته است؟ نه، جسمی می‌شوند و تبدیل به درد می‌شوند.

آیا کمردرد عصبی خطرناک است?

آیا کمردرد عصبی خطرناک است؟

به طور کلی عدم بیان احساست و فروخوردن عصبانیت باعث آسیب به بدن می‌شود و در طولانی مدت تأثیر خود را می‌گذارد. اما گاهی اوقات ریشه کمردرد از موارد جدی‌تری نشئت می‌گیرد و می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های مهم باشد. در اینجا به ۵ بیماری اصلی که باعث کمردرد می‌شوند اشاره می‌کنیم.

سندرم درد میوفاشیال

بروز دردهای ناشی از عضلات و بافت‌های نرم در ناحیه پشت به ویژه در افراد جوان و میانسال به دلیل ورود کامپیوتر به زندگی ما بیشتر شده است. طبق مطالعات انجام شده؛ حدود نیمی از بیمارانی که از کمردرد طولانی مدت شکایت دارند، سندرم درد میوفاشیال دارند. این سندرم به ویژه افرادی را که برای مدت طولانی می‌نشینند، مانند کارمندان اداری، تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

مشخصهٔ معمول درد: این بیماران معمولاً نقاطی در عضلات پشت دارند که با فشاردادن روی آن‌ها درد ایجاد می‌شود. وضعیت نامناسب افراد باعث افزایش شکایت می‌شود.

فتق گردن

از آنجایی که گردن، کمر و شانه به هم نزدیک هستند، دردهای این نواحی را می‌توان با یکدیگر اشتباه گرفت. در حالی که درد ناشی از گردن گاهی به‌شدت در گردن احساس می‌شود، در برخی بیماران ممکن است به ناحیه پشت و گاهی در امتداد بازو گسترش یابد. کلسیفیکاسیون‌های مربوط به مفاصل در گردن و ستون فقرات پشت نیز می‌تواند منبع کمردرد باشد. اگرچه ممکن است فتق بین مهره‌ها در ناحیه پشت وجود داشته باشد، اما این مشکل کمتر دیده می‌شود.

مشخصه معمول درد: اگر درد با ضعف یا بی‌حسی در بازو همراه باشد، ممکن است نشانه فتق گردن باشد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا بیماری است که بیشتر در بیماران زن دیده می‌شود و باعث دردهای گسترده بدن به‌خصوص در ناحیه گردن و پشت می‌شود. بیماران اغلب شکایت دارند که صبح‌ها خسته از خواب بیدار می‌شوند و به‌سرعت خسته می‌شوند. شکایت با سرما، خستگی و استرس افزایش می‌یابد. برخی از شکایات دیگر مانند سردرد، مشکلات روده، بی‌حسی و تورم دست نیز در این گروه از بیماران به‌کرات مشاهده می‌شود. خلق‌وخوی افسردگی حساسیت بیماران را نسبت به درد افزایش می‌دهد. به همین دلیل، درمان بیماران از این طریق، درمان درد را تسهیل می‌کند.

مشخصه معمول درد: بیماران صبح خسته و دردناک از خواب بیدار می‌شوند. گاهی اوقات نیمه راست و گاهی نیمه چپ بدن ممکن است تحت‌تأثیر قرار گیرد. همچنین کمردرد ممکن است همراه با درد گسترده باشد.

اسکولیوز

سن بیمارانی که با کمردرد مراجعه می‌کنند در نظر گرفته می‌شود. زیرا بیماری‌های مختلف می‌تواند به صورت کمردرد در بیماران در سنین مختلف ظاهر شود. به عنوان مثال، کمردرد ممکن است یک علامت معمولی از انحنای ستون فقرات، به نام اسکولیوز، در کودکان در حال رشد باشد. وقتی برای مدت طولانی جلوی کامپیوتر می‌مانند، ممکن است شکایات افزایش یابد. از آنجایی که این بیماری باید به طور مکرر پیگیری شود، لازم است در مراحل اولیه با پزشک مشورت شود.

مشخصه معمول درد: کودکان و نوجوانان معمولاً درد ندارند. عدم تقارن در شانه‌ها، تیغه‌های شانه و باسن ممکن است نشاندهنده این بیماری باشد.

پوکی‌استخوان

در بیماران مسن و زن، ممکن است نشانه پوکی‌استخوان به صورت کمردرد همراه با شکستگی در استخوان‌های پشت و کوتاه‌شدن قد مرتبط باشد. در این حالت علاوه بر دارودرمانی، تمرینات مربوط به عضلات پشت می‌تواند از ایجاد قوز دائمی در پشت فرد جلوگیری کند.

مشخصه معمول درد: درد و حساسیت متمرکز بر مهره پشتی خاص. درد ماهیتی مداوم و شدید دارد.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button