شماره تماس رزرو نوبت ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

گرفتکی و اسپاسم عضلات کمر می تواند آزار دهنده و دردناک باشد ، اما قابل درمان هستند. برخی از داروهای درمانی و تغییر در شیوه زندگی می تواند به کاهش درد و تعداد دفعات اسپاسم کمر کمک کند.
اسپاسم کمر ممکن است ناگهان اتفاق بیفتد و باعث درد شدید و حتی ناتوان کننده شود. این عارضه غالباً در اثر آسیب جسمی ایجاد می شود ، بیشتر در هنگام بارداری ، کمبود آب بدن یا داشتن سبک زندگی بی تحرک که منجر به ضعیف تر میشود ، بیشتر بروز می کند.
در این مقاله ، ما به درمان های مختلف طولانی مدت و کوتاه مدت برای اسپاسم های کمر ، از جمله داروهای خانگی ، کشش و نحوه جلوگیری از بروز اسپاسم می پردازیم.

گرفتگی و اسپاسم عضلات کمر

 گرفتگی عضلات کمر یا اسپاسم عضله

اسپاسم عضلات یا گرفتگی عضله زمانی رخ میدهد که ناگهانی درگیر میشود و قادر به استراحت نیست. اسپاسم عضلانی شامل بخشی از عضله یا یک عضله است و در برخی موارد میتواند عضلات متعددی را درگیر کند. اسپاسم عضلانی عموما بعد از چند ثانیه تا چندین دقیقه ممکن است به طول بینجامد. 
درد ناشی از اسپاسم عضلانی می تواند از تحریکی خفیف تا دردی شدید متفاوت باشد. در حالی که برخی از گرفتگی عضلات، فعالیت بدنی را تحت تاثیر قرار نخواهد داد، اما بعضی ها می تواند تحت تاثیر قرار بدهند.

اسپاسم های کمر چه علائمی دارند؟

اسپاسم تحتانی کمر هنگام تنش و انقباض عضلات اتفاق می افتد. احساس درد در ابن عارضه از ملایم تا دردناک متغیر است. معمولاً افراد دچار اسپاسم عضلانی در یک عضله خاص در قسمت تحتانی کمر هستند. با این وجود ، این درد ممکن است به مناطق دیگر نیز سرایت داده شود و باعث ایجاد تنش در عضلات اطراف شود. بعضی از افرادی که کمردرد را تجربه می کنند نیز دچار درد لگن و پا می شوند. برخی از علائم اسپاسم کمر شامل موارد زیر است:

 • تنش در قسمت تحتانی کمر
 • لرزش در قسمت عضله آسیب دیده
 • ایجاد مشکل یا درد بعد از خم شدن یا برداشتن چیزی
 • درد ناگهانی و شدید در ناحیه کمر
 • درد مزمن در قسمت تحتانی کمر
 • ضعف در قسمت تحتانی کمر یا در عضلات اطراف ، مانند باسن
 • احساس گرفتگی در پشت که می آید و می رود
 • درد عضلانی که ممکن است برای روزهای پس از اسپاسم طول بکشد.
 • عضله آسیب دیده در هنگام لمس به نظر سفت تر از حالت نرمال به نظر می رسد.

افرادی که دارای اسپاسم کمر هستند ، اغلب متوجه می شوند که در هنگام انجام کارهای خاص مانند نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی ، درد آنها بدتر می شود. بیشتر اسپاسم های کمر در یکی از دو دسته قرار می گیرند:

اسپاسم حاد کمر

این اسپاسم ها به طور ناگهانی اتفاق می افتند ، اغلب هنگام بلند کردن چیزی یا تغییر موقعیت ایجاد می شود. اسپاسم حاد ممکن است باعث درد شدید شود یا حرکت کردن را دشوار کند.

اسپاسم مزمن

 اسپاسم مزمن بطور منظم رخ می دهد و به نظر می رسد که با یک آسیب خاص مرتبط باشد. برخی از افراد بعد از آسیب دیدگی کمر دچار اسپاسم مزمن کمر می شوند.

درمان گرفتگی و اسپاسم عضلات کمر

تشخیص اسپاسم عضلات کمر

پزشک می تواند در تشخیص علت اسپاسم کمر کمک کند. اگر اسپاسم بدتر شود یا از بین نرود ، طی چند روز به پزشک مراجعه کنید.
پزشک ممکن است معاینه فیزیکی را انجام دهد ، در مورد تاریخچه پزشکی سؤال کند و از آنجا که درد شروع شده است ، در مورد درد گذشته سؤال کند ، و آزمایش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) را انجام دهد تا به بررسی عضلات و ستون فقرات بپردازد.
افراد ممکن است اشکال دیگر کمردرد را در مورد اسپاسم کمر اشتباه کنند. اگر اسپاسم کمر بیش از چند روز طول بکشد یا وقتی از بین بروند و برگردند ، ممکن است به دلیل بیماری مزمن پزشکی مانند موارد زیر باشد:

درمان فوری اسپاسم کمر

درد اسپاسم حاد و ناگهانی کمر می تواند شدید باشد. به همین ترتیب اسپاسم مزمن کمر می تواند کار یا خوابیدن را دشوار کند. راهکارهای زیر ممکن است در تسریع  سریعدرد هنگام بروز آن کمک کند. این شامل:

ماساژ

فشار محکم روی عضله آسیب دیده ممکن است به کاهش تنش و متوقف کردن اسپاسم کمک کند. برای آرام کردن اسپاسم عضلانی ، به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه روی ناحیه آسیب دیده فشار داده و سپس با حرکت دایره ای اطراف آن را مالش دهید. ماساژ ثابت ممکن است ناراحت کننده باشد ، اما نباید دردناک باشد. اگر روی ناحیه ای که ماساژ می دهید نبض داشتید ، فشار وارد نکنید.

کمپرس آب سرد یا آب گرم

هم گرما و هم یخ می توانند دردهای اسپاسم عضلانی را تسکین دهند. هر دو روش درمانی می تواند التهاب را کاهش داده و فشار عضلات را کاهش دهد. کمپرس سرد و گرم متناوب می تواند بسیار مفید باشد. سعی کنید یکبار از کمپرس داغ و سپس سرد به مدت ۲۰ دقیقه استفاده کنید. کمپرس خیلی گرم یا سرد را مستقیم روی پوست نمالید. در عوض ، آنها را قبل از قرار دادن روی کمر ، در حوله یا پارچه ببندید.

داروی بدون نسخه

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، مانند ایبوپروفن ، باعث درمان درد نمی شود ، اما می توانند در تسکین درد اسپاسم در طی ۳۰-۶۰ دقیقه کمک کنند.

شل کننده های عضلانی

پزشک می تواند در صورت داشتن اسپاسم شدید که قابل مشاهده و برجسته است ، شل کننده های عضلانی تجویز کند.

آب و الکترولیت

کم آبی می تواند باعث اسپاسم عضلات شود یا اسپاسم موجود را بدتر کند. نوشیدن آب را ادامه دهید یا از نوشیدنی الکترولیتی استفاده کنید.

از غلتک فوم استفاده کنید

بسیاری از افراد از غلطک های فوم استفاده می کنند تا فشار عضلات یا سفتی عضلات بعد از ورزش کاهش یابد. همچنین ممکن است به تسکین اسپاسم عضلات کمر کمک کنند. همیشه قبل از استفاده از غلطک فوم با پزشک مشورت کنید ، زیرا استفاده نادرست از آن می تواند باعث آسیب به کمر شود.

حرکات کششی برای اسپاسم کمر

حرکات کششی باعث کاهش فشار عضلات می شود و می تواند اسپاسم عضلات را متوقف کند. بسیاری از افرادی که دچار اسپاسم ناگهانی می شوند ، تمایلی به حرکت ندارند ، اما بلند شدن و پیاده روی ممکن است به شما کمک کند. دستان خود را در کنار خود قرار دهید. به آرامی باسن خود را چند اینچ از زمین بلند کنید و موقعیت را نگه دارید. ۵-۱۰ بار تکرار کنید.

درمان طولانی مدت

آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) توصیه می کند که افراد از مصرف داروهای تجویز شده ، به ویژه مواد مخدر، برای کمردرد خودداری کنند. برخی دیگر از روش های درمان :

 • ماساژ
 • توانبخشی ، مانند ورزش یا فیزیوتراپی
 • یوگا
 • کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی
 • طب سوزنی
 • لیزر درمانی

ممکن است فرد برای به دست آوردن بهترین نتیجه نیاز به آزمایش چندین روش درمانی یا ترکیب چندین درمان داشته باشد. اگر پزشک وضعیت پزشکی  جدی را تشخیص دهد ، دارو برای آن بیماری ممکن است کمک کند. تغییرات سبک زندگی ، مانند ورزش بیشتر و جلوگیری از طولانی شدن مدت زمان نشستن ، ممکن است اثربخشی هرگونه دارو را افزایش دهد.

جلوگیری از گرفتگی کمر

هنگامی که یک فرد دچار اسپاسم عضلانی می شود ، احتمال دارد که بعد از بهبود دوباره آن را تجربه کند. سلامتی کمر را برای کاهش اسپاسم های آینده حفظ کنید. برای محافظت از کمر از روشهای زیر استفاده کنید :

 • در طول روز وضعیت خوب را حفظ کنید
 • هنگام گذراندن وقت طولانی در یک میز ، وضعیت خوبی برای نشستن خود داشته باشید
 • از تشک نرم استفاده کنید
 • اجسام سنگین را با کمک پاها بلند کنید ، نه کمر

خلاصه

کمردرد حاد – نوعی شدید که ناگهان ظاهر می شود – تقریباً همیشه و بدون درمان از بین می رود. درمان درد مزمن کمر دشوارتر است ، و  اغلب نیاز به یک رویکرد چند جانبه دارد. برای پیدا کردن بهترین راه های مدیریت اسپاسم های حاد و مزمن عضله با پزشک مشورت کنید.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button